Nepresné vstupné údaje ani presné matematické operácie neopravia, taká je štatistika

16. novembra 2020, zeleznik52, Nezaradené

Štatistické údaje o šírení pandémie slúžia na rozhodovanie o opatreniach, ktoré majú obmedzovať a v najlepšom prípade dosiahnuť stav na začiatku jej výskytu na Slovensku. Prvý pacient zasiahnutý COVID 19 bol zistený 6 marca  t. r. v Malackách. Ochorel otec rodiny po návšteve syna z Rakúska. Odvtedy sa na ÚVZ a na MZ SR zaznamenávajú údaje o počte testovaných RT PCR testami, o počte zistených infikovaných, o počte hospitalizovaných, o počte pacientov umiestnených na JIS a počte pacientov, ktorým bola aplikovaná pľúcna ventilácia. Testovanie sa vykonáva na stovkách odberných miest a vyhodnocuje v desiatkach autorizovaných laboratórií. V tejto štatistike sme dosiahli k 16 novembru tieto výsledky: počet vykonaných testov = 968 365, počet infikovaných = 87 276, čo je 9,01% pozitívnych testov, počet úmrtí = 526. Z uvedených dát sú kritické a žiaľ často manipulatívne prezentované verejnosti, dáta o počte testovaných, kde nie sú rozlíšené či ide o prvé testovanie osoby alebo testovanie opakované. Z toho je nesprávne odvodzovaný celkový počet infikovaných osôb, ktorý je ostro sledovaný a následkom sú opatrenia! Je príznačné, že počty vykonaných testov veľmi kolíšu, za posledný mesiac bol minimálny počet testov vykonaný 15 novembra = 1771, maximálny počet bol vykonaný 31 októbra = 21 949. Pri takých rozdieloch je dôležitejší údaj nie o počte testov, ale tzv. pozitivita testov čiže percentuálny podiel, ktorý však kolíše rovnako. Za posledný mesiac bola pozitivita najnižšia 1 novembra = 8,77% a najvyššia 15 novembra = 28,74%. Tento raketový nárast pozitivity je daný tým, že testovanie podstúpili mnohí tí, ktorí boli pozitívne testovaní tzv. antigénovými testami, čo je vzorka nevhodná pre štatistické vykazovanie.

Prečo je systém štatistického sledovania nepresný?

  1. Počty vykonaných testov sa neviažu na počty osôb, čiže dáta o počte pozitívne testovaných sú nadsadené, lebo isté množstvo osôb podstupuje testovanie opakovane aj viackrát.
  2. Dáta o počte pozitívne testovaných na COVID 19 závisia od počtu testovaných osôb a od toho aká je testovaná skupina, koľko je dobrovoľníkov, koľko je pacientov s príznakmi, koľko je opakovaných testov na pacientoch a tých, od ktorých sa test vyžaduje – zamestnanci, športovci, pendleri atď.
  3. Pozitivita rovnako závisí od testovanej vzorky. Preto je objektívnejší údaj o priemernej hodnote pozitivity za isté obdobie, napríklad týždeň či mesiac.

V čom nám politici a niektorí odborníci klamú?

Hovoriť o kolapse zdravotníctva, ktorý mal byť za dverami bolo prehnané, keď iní odborníci hovoria o 50% rezerve vyhradených tzv. covidových lôžok. Prognózovať do Vianoc tisícky zomrelých, keď ich máme aktuálne 526 od apríla, to dokáže iba náš premiér, ktorý o pár minút hovorí o zlomení rastovej krivky. Faktom  ktorý sa nedá spochybniť je argument, že situácia sa za trvanie výnimočného stavu nezlepšila, preto nemá praktický význam. Dnes sme boli varovaní MV aj odborníkom p. Krčmérym od nebezpečia nákazy na zajtrajších protestoch – veľmi trápne. Polícia vraj zabezpečí poriadok a zákonnosť – použije na to všetky dostupné prostriedky! To sme sa dožili! Od slobody kráčame k policajnému štátu?