Založ si blog

Nachádzať pravdu v propagande je ťažké

Malý exkurz do histórie

Jedným z výdobytkov modernej doby je slobodné šírenie a prístup k informáciám. V porovnaním s minulosťou, má dnešný človek nepomerne viac možností získavať informácie o dianí vo svete. V predinternetovej dobe bol odkázaný na pasívny príjem informácií z masovokomunikačných prostriedkov printových aj elektronických, využívali sa aj plagáty a samizdatové produkty, produkované odbojnými občianskymi skupinami. Ako chlapec som bol často účastný počúvania správ rozhlasovej stanice „Volá Londýn“ na KV, už menej „Slobodnej Európy“  so starým otcom, účastníkom bojov v I. svetovej vojne. Rýchlo som pochopil, prečo starý otec uprednostňuje správy silne rušené a nepočúva radšej správy ČS rozhlasu bez rušenia. Nepochybne oba tábory produkovali propagandu, lenže tá zo západu bola zaujímavejšia. Ako vojak ZVS som v auguste 1968 zažil súboj ideológií a snahu propagandisticky vysvetľovať a odôvodňovať vpád vojsk Varšavskej zmluvy (bez Rumunska) do Československa. Bolo zahájené vysielanie rozhlasovej stanice „Vltava“ v českej reči z územia NDR. Náš výcvikový prápor dislokovaný blízko hraníc NDR, disponoval mobilnými rádiostanicami s výkonom 200 W v pásme SV, prišiel rozkaz z pražského veliteľstva: rušiť vysielanie stanice Vltava. Snažili sme sa čo to dalo, no po troch dňoch prišiel nový rozkaz: rádiostanice vypnúť a ich antény uzemniť! Patričnú dávku propagandy sme my vojaci strávili na hodinách PŠM (politického školenia mužstva). V civilnom živote mnohých čakali pohovory či priam previerky politickej „uvedomelosti“ na pôde zamestnávateľov. V tej dobe bolo TV vysielanie v plienkach, ČST vysielala na jednom programe iba podvečer, pokrytie signálom bolo v hornatom teréne mizerné, v prihraničných oblastiach bolo bežným javom usilovať o príjem maďarských aj rakúskych TV a R programov. Druhý program ČST začal vysielať farebne v roku 1970. Obmedzenie príjmu zo zahraničia bolo riešené aj technicky tým, že pre vysielanie vo farbe bol vybraný systém SECAM a nie PAL. Okrem toho TV kanály skupiny OIRT sa frekvenčne nekryli so skupinou kanálov CCIR používaných na západe. Ešte v 60. rokoch boli dostupné iba TV prijímače, ktoré nemali na kanálovom voliči potrebné prvky pre príjem kanálov používaných vysielačmi spoza železnej opony.

Čo bolo, bolo, teraz máme slobodu a demokraciu …..

Dnešným štandardom je mať v domácnosti dostup TV vysielania viac ako 100 programov a počet rozhlasových staníc viac ako 500, no kvalita informácií o svetovom dianí sa aj tak nezlepšila, skôr naopak. Okolo 90% ľudí neurobí ani krok bez smartfónu a sú doslova in-line dostupní a prístupní informáciám žiadúcim aj nežiadúcim. V  publikovanom rozhovore s generálom vo výslužbe (57) o vojenskom konflikte na Ukrajine, je najtrefnejšia jediná veta: „Momentálne žijeme v časoch informačnej hmly. Reálnu pravdu sa dozvieme až po vojne“!!! Svätá pravda a platí aj o tomto rozhovore, kde názory a postoje pána generála sú viac zahmlené ako by sa žiadalo! Kto a ako vyrába informačnú hmlu a prečo to vlastne robia? Nuž sú zapojené rôzne inštitúcie oficiálne aj neoficiálne, napríklad MZV, diplomatické služby, tajné služby, mienkotvorné médiá, organizácie ako OSN, EÚ, NATO, GLOBSEC a desiatky iných. Starou, no účinnou taktikou je forsírovanie jednostranných informácií a súčasne potieranie až odstraňovanie informácií, ktoré nekorešpondujú s jedinou uctievanou pravdou. Iba naivný človek uverí tvrdeniam z Vilniusu, Varšavy, Prahy, Londýna a Washingtonu o tom, aké boli plány Putinovej armády a ako sa ich nepodarilo a nikdy nepodarí naplniť. Každodenné mudrovanie nad pokračovaním konfliktu dostalo korunu informáciou, že Putin je mŕtvy a minister ZV Lavrov melie z posledného. Príznačné je, že informácie z Moskvy sú minimalizované a komentované jadrnou propagandistickou technikou komunikácie. Uveďme zopár príkladov manipulácie širokých más konzumentov informácií:

V spravodajstve českých televízií sa istý čas používalo video – zábery z vojnou zničeného Mariupoľa, až dovtedy, kým jeden občan z tornádom poničených Mikulčíc, nespoznal ulicu, zbytky svojho domu a auto.

Celý svet obleteli videá zosnímané vraj v obytnej štvrti Charkova, no časom vysvitlo, že tieto hororové zábery zničeného mesta, sú zhodné so zábermi Bejrútu po obrovskom výbuchu umelého hnojiva v prístavnom sklade.

Kanál YouTube je zaplavovaný krátkymi videami, ktoré majú dokazovať prevahu ukrajinských obrancov nad ruskými agresormi. V skutočnosti ide v 80% prípadoch o upravené PC hry v ktorých ukrajinské drony ničia celé kolóny pancierovej techniky, potápajú strážne člny a dokonca aj ruský krížnik. Vrcholným počinom je úplná likvidácia ruskej leteckej základne alebo napadnutie troch lietadlových lodí a zničenie ich PVO. Inou kategóriou sú videá o úspechoch ukrajinskej PVO čítajúcej najmä jednomužné rakety kategórie STINGER, novšie aj komplexy s kombináciou rýchlopalných kanónov a rakiet s dosahom do 4 km. Cieľom obrancov sú najmä vrtuľníky bojové aj dopravné a podzvukové bitevníky SU 25, už málokedy nadzvukové MIG 29, MIG 35, SU 27, SU 30, SU 34, SU 35. Nie vždy sa titulok videa zhoduje s obsahom, označenie typov ruských lietadiel je chybné alebo sa na videách pohybujú americké stroje F 18, či F 35. Až smiešne vyznieva fakt, že napadnutí sa vôbec nebránia. Ničenie tankov a transportérov s použitím protitankových rakiet typu JAVELIN a podobných pôsobí dôveryhodnejšie, ibaže ani tu nejde o zábery zo skutočnej bojovej aktivity, ale spravidla o inscenáciu vyrobenú v štúdiu.

Čo usvedčuje autorov podobných výtvorov z manipulácie? Počet odpálených rakiet z dronu nie je limitovaný? Napríklad vysoko hodnotené turecké drony TB-2 nesú spravidla iba 4 rakety. Video v ktorom za 7 minút dopadne na ciele viac ako 40 rakiet je mimo realitu. Vrtuľníky najčastejšie bojové KA 52 alebo Mi 27 sa nechávajú zostreľovať a hoci disponujú kvalitnou výzbrojou – proti ostreľovačom ju nepoužijú? Zobrazenie výbuchov po zásahoch raketou a postavy vojakov sú prevzaté z PC hier. Niektoré videá sú uverejňované opakovane s odstupom niekoľko dní, vždy akoby išlo o aktuálny termín zosnímania. Útok dronov na materské lode je úplne mimo reality: Ruské námorníctvo nedisponuje takými plavidlami, lietadlá na palubách lodí sú akože ruského pôvodu, ale aj také typy, ktoré nie sú spôsobilé pôsobiť na lietadlových lodiach. Koho majú presvedčiť podobné výtvory? Sú to iba prostriedky propagandy, ktorá informačnou hmlou zakrýva pravdu.

K vládnej kríze pristupuje kríza energetická

22.08.2022

Vládna kríza na Slovensku je logickým výsledkom zlých rozhodnutí voličov v 2020, keď dôveru vložili do rúk subjektom, ktoré dlhodobo vykazujú minimálnu kompatibilitu. Dôsledkom v poradí už druhej vládnej krízy je akási studená vojna medzi rezortom financií a rezortmi obsadenými nominantmi SaS, ale aj kooperácia MF s rezortmi zdravotníctva a práce sociálnych vecí [...]

Bude ako nebolo alebo od desiatich k piatim

19.08.2022

Krutá realita pri ktorej blednú koaličné sľuby V roku 2020 nám nová vláda SR sľubovala hory doly, lebo to bude TOP vláda SR a na dôvažok nebudú kradnúť, no nemilosrdne budú bojovať s korupciou a mafiou, ktorá prenikla na najvyššie poschodia moci! Pri pohľade na zostavu vedenú Igorom Matovičom mnohí pochybovali o jej schopnosti riadiť štát a vývoj udalostí im dal [...]

Páchatelia sa vracajú na miesto činu?

07.08.2022

Na margo oslavného vítania zakladateľov novej politickej strany Kto prvý vypustil džina z fľaše neviem, ale málokomu unikli informácie o vzniku novej politickej strany, ktorej kostru by mali tvoriť osvedčení, v ťažkých zápasoch ošľahaní bojovníci Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš a jej lídrom by mala byť nová politická hviezda Ivan Korčok. Vraj iba táto [...]

Viktor Orbán

Orbán: Protiruské sankcie sa obrátili proti Európe

26.09.2022 19:05

Maďarský premiér vyzval na prímerie na Ukrajine a uviedol, že protiruské sankcie škodia európskej ekonomike.

Edward Snowden

Putin udelil Snowdenovi ruské občianstvo

26.09.2022 18:51

Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb pred takmer desiatimi rokmi zverejnil utajované informácie o americkej elektronickej špionáži.

Japonsko / vlajka /

Ruská FSB zadržala japonského konzula, dôvodom je údajná špionáž

26.09.2022 18:30

Správa o zadržaní diplomata prišla len niekoľko hodín po tom, čo Japonsko oznámilo ďalšie sprísnenie svojich protiruských sankcií.

NAKA

NAKA zadržala niekoľkých členov gangu takáčovcov, v putách skončil aj starosta

26.09.2022 18:08

V súvislosti s trestnou činnosťou zločineckej skupiny takáčovcov obvinila polícia 14 osôb.