Od 22.02.2022 uplynulo 2,5 roka a je už možné zhodnotiť výsledky tzv. Špeciálnej vojenskej operácie podľa frazeológie Ruskej Federácie, resp. obrany pred agresívnou vojnou podľa Ukrajincov. Cieľom vpádu armády RF na územie Ukrajiny bolo zabrániť jej vstupu do NATO a vytvoriť z oblastí obývaných z významnej časti etnickými rusmi, akúsi nárazníkovú zónu a takto získať bezpečnejšie fungovanie RF. RF nemôže dovoliť prítomnosť vojsk NATO na dostrel delostrelectvom od Moskvy. Súčasne malo ísť o ochranu etnických Rusov pred prenasledovaním zo strany regulárnych aj neregulárnych orgánov Ukrajiny po roku 2014.
Armáde RF sa nepodarilo obsadiť Kyjevskú oblasť s hlavným mestom Kyjev, ani obsadiť druhé najväčšie mesto Charkov. Bolo to tiež dané zmenou pôvodných plánov operácie, armáda RF sama opustila územia v Kyjevskej a Charkovskej oblasti, no sústredila sa na oblasti Doneckú, Luhanskú. Záporožskú a Chersonskú. Z týchto pôvodne autonómnych oblastí vojensky obsadila 60 – 90 % rozlohy a na základe referend miestneho obyvateľstva ich ako ľudové republiky priradila k Ruskej federácii. Od roku 2014 to platí aj o Krymskej oblasti.
V roku 2023 sa dlhodobo ohlasovala protiofenzíva UA armády. Po mohutnom dozbrojení, výcviku špecialistov a priamou vojenskou a finančnou pomocou od 60 štátov sveta, sa frontová línia pohla iba minimálne a kde áno, tam to boli skôr územné zisky armády RF, ako armády UA. Zodpovednosť za neúspech bol a stále je hádzaný na nedostatočnú a meškajúcu podporu dodávkami modernejších zbraní, najme tankov obrnených transportérov, delostreleckých systémov a streliva všetkého druhu. Nedostatočná je aj ochrana pred útokmi zo vzduchu, žiadané PVO systémy sa omeškávajú a jestvujúcim dochádza strelivo. Za nevyhnutnosť pre úspešnú obranu Ukrajiny sa vyhlasujú dodávky modernejších raketových systémov s dosahom aspoň 300 km a bojových lietadiel viacerých typov! USA, EÚ a NATO vo svojich orgánoch schválili obrovské sumy na podporu Ukrajiny a čo je dôležité, zrušili zákaz používať západné zbrane proti cieľom na území RF a na to sú potrebné útočné zbrane. Platí pravidlo: „Najlepšia obrana je útok“. Špekuluje sa nad možnosťami posilňovať ochranu ukrajinského neba pred útokmi RF zo vzduchu pôsobením PVO raketových systémov spoza hraníc spriaznených štátov, najmä Poľska. To je však totálna hlúposť, lebo frontová línia je od hranice z Poľskom vzdialená vyše 1000 km a taký dosah nemá žiadny PVO systém. Dislokovať na poľskom území osobitné batérie Patriotov s teoretickým dosahom 160 km nemá z hľadiska vojenskej stratégie zmysel!
Ako sa osvedčili západné zbrane na ukrajinskom bojisku
Obrnené bojové vozidlá, najmä tanky … v arzenáli armády UA bolo množstvo tankov vyrobených ešte v zbrojovkách ZSSR (T 54/55, T 72) aj ukrajinské modernizácie označované ako T 80. Čoskoro sa ukázalo, že ich nasadzovanie neprináša želané výsledky. Preto sa nádej vkladala do modernejších verzií tankov západných armád NATO. Dlhodobo sa pripravovalo darovanie tankov Leopard 2, Leclerc, Abrams M1 a Challenger. V polovici 2023 roka už všetky darované tanky boli rozmiestnené na bojiskách, resp. v zálohe. Očakávané víťazstvá sa však nekonali, západné tanky sa neosvedčili pre ich zložitosť, vysokú váhu a nízku odolnosť pancierovania pri útokoch zhora. Americké tanky Abrams také úspešné v Iraku, museli stiahnuť z bojov lebo zistenie, že dron za pár stovák s prehľadom zničí tank za desiatky miliónov USD, bolo šokujúce! V priamych tankových prestrelkách dominovali ruské T 90 aj vďaka účinnému strelivu a výcviku posádok. Ostré nasadenie absolvovala aj brigáda skutočne moderných tankov T 14 ARMATA, ale použili ich len na menej nebezpečné misie. Je potrebné uviesť, že armády NATO zo svojich zásob poskytli staršie modely, dokonca aj dlhodobo skladované, čiže ani Leopard 2 A2, ani Abrams M1 A2 nie sú moderné, ale iba modernizované tanky, ktoré už majú svoje najlepšie roky za sebou. Životnosť tankov v boji je krátka, lebo majú mnoho nebezpečných súperov, raketové riadené strely, drony, vrtuľníky a frontové letectvo. Tank, ktorý nemá okrem viacvrstvového pancierovania aj aktívnu ochranu proti strelám, je hotovou rakvou posádky.
Delostrelectvo klasické a reaktívne … predstavuje na oboch stranách rozhodujúcu palebnú silu. Každodenne počet vystrelených granátov alebo rakiet z raketometov dosahuje 10 tisíc. Na strane armády UA sa používajú nielen domáce zdroje, ale najmä darované a kúpené systémy z viacerých zemí NATO, od USA až po Slovensko, ktoré dodalo 8 kusov samohybných húfnic Zuzana 2. Ukázalo sa, že RF je schopná udržať dlhodobo počty vystrelených projektilov, ale armáda UA nie! Spojenci z celého sveta nie sú schopní v reálnom čase vyrobiť a dodať najmä žiadané počty granátov ráže 155 mm a tak sa pomer vystrelených projektilov v roku 2024 menil stále viac v neprospech armády UA. Na niektorých miestach dosiahol pomer 10 ku 1, čo malo následky v strate horko – ťažko vybojovaného územia. Medzi najviac ospevované zbrane patrí USA dodávaný systém HIMARS schopný dopraviť neriadené i riadené rakety do vzdialenosti až 70 km. Armáda UA systém použila na poškodenie viacerých mostov, letísk a základní na okupovaných územiach. Neriadené rakety letiace viac ako 50 km logicky majú rozptyl v stovkách metrov, preto sú v obmedzenom počte dodané aj rakety riadené s navigáciou využívajúcou systém GPS. Nekritický obdiv k tejto zbrani ustal potom, čo armáda RF na kritické miesta rozmiestnila systémy REB (rádio – elektronický – boj) ktoré dokážu rušiť signál z družíc systému GPS a tak z presnej drahej zbrane urobiť nepresnú avšak rovnako drahú.
Rakety a kĺzavé bomby … sú zbrane, ktoré zasahujú nepriateľa nielen na frontovej línii, ale aj hlboko v tyle. Doteraz boli vo vojne použité rakety s plochou dráhou letu, rakety balistické a rakety hypersonické. Armáda UA nedisponovala vlastnými raketami s plochou dráhou letu, no v rámci podpory od krajín NATO získala vo viacerých dodávkach strely STORM SHADOW a ekvivalent SCALP EG. Ide o riadenú raketu odpaľovanú z lietadla, napríklad EUROFIGHTER TYPHOON alebo DASSAULT RAFFALE, má váhu 1,3 tony, bojovú hlavicu 450 kg a dolet do 550 km pri rýchlosti 0,95 Machu. Navigácia je viacvrstvová s použitím GPS na zisťovanie polohy. Armáda UA ako ich nosič využíva posledné kusy stíhacích bombardérov SU 24. Bola vyvíjaná snaha získať aj podobnú strelu TAURUS z Nemecka, ale snaha nebola úspešná. Strely STORM SHADOW boli použité v útokoch na mosty, letiská, sklady armády RF na okupovaných územiach. Pred zostrelením sa piloti SU 24 chránia tým, že lietajú v malých výškach a raketu odpália z bezpečnej vzdialenosti. Presnosť navigácie môže byť narušená systémom REB alebo je podzvuková strela zničená počas letu systémom PVO napr. mobilný komplex TOR M2 s dosahom 15 km. Z balistických rakiet zostal vo výzbroji armády UA mobilný raketový komplex TOČKA s dosahom od 70 do 185 km podľa verzie. Mal inerciálne nepresné navádzanie (odchýlka od 95 do 150 m) a 482 kg bojovú hlavicu. Tieto zbrane sa rýchlo vyčerpali a tak sa hľadala modernejšia náhrada od armád NATO. Stal sa ňou USA taktický raketový systém ATACMS dodávaný v mobilnej verzii na podvozku obdobnom systému HIMARS. Prvá verzia rakety Block 1 bola do služby armády USA zavedená v roku 1991. V konečnom štádiu vývoja je nový typ rakety, ktorý nahradí ATACMS. Pretože ide o výbehový neperspektívny typ zbrane! Raketa má dosah maximálne 300 km, bojová hlavica je klasická trhavá o váhe 214 kg alebo obsahuje zakázanú kazetovú muníciu! Navádzanie na cieľ vyžaduje podporu GPS signálom a jej rýchlosť za letu dosahuje 3M. V reálnom nasadení boli týmito raketami zasiahnuté muničné sklady a letiská využívané armádou RF. V médiách sa viedla kampaň za zničenie mosta cez Azovské more, ktorý spája Krym s pevninou RF. K tomu zatiaľ nedošlo. Od rozmiestnenia systémov REB armádou RF, je efektívnosť použitia týchto rakiet veľmi obmedzená. Okrem toho na zneškodnenie rakiet ATACMS sa osvedčili aj novšie verzie raketových komplexov PVO známych ako BUK.
Hypersonické rakety s rýchlosťou nad 5M (Mach = rýchlosť zvuku) nemajú armády NATO vo výzbroji vôbec. Armáda RF disponuje a občas aj používa na špeciálne úlohy balistické rakety ISKANDER s rýchlosťou 7M, lodnú raketu ZIRKON s rýchlosťou 9M a rakety KINŽAL odpaľované z lietadiel, s rýchlosťou 10M.
Kĺzavé bomby s veľkou hmotnosťou, malým raketovým motorom a navádzaním na cieľ využíva tiež iba armáda RF. Ide o bomby s hmotnosťou 1,5, 3,0 a 5,0 ton – ich účinok je devastačný.
Raketové komplexy PVO … protivzdušná obrana má nezastupiteľnú úlohu v každej modernej armáde. Armáda UA v roku 2022 disponovala PVO komplexami malého dosahu (kombinácia kanónov a riadených striel) s dosahom do 4 km a staršími komplexami BUK, KUV a S 300. Značná časť týchto prostriedkov bola zničená už v prvých dňoch vojny. Armády spojencov dotovali obrancov rôznymi prostriedkami od jednomužných rakiet kategórie STINGER až po PVO komplexy S 300 a PATRIOT. Kompletná batéria PATRIOT vyjde na takmer miliardu € a na Ukrajinu ich dorazilo už nemálo. Médiá a laická skupina politikov tento systém PVO nepatrične glorifikuje, prisudzuje mu spôsobilosť, ktorú nikdy nemal a nemá ju ani dnes! Aká je pravda? Systém bol vyvíjaný v USA v 60 – 70 rokoch ako náhrada za NIKE HERKULES vo verzii PAC 1. V roku 1984 bola jeho zlepšená verzia PAC 2 nasadená do výzbroje US Army. K bojovému nasadeniu došlo vo vojne v zálive v roku 1991 a v Izraeli, kde sa vysporiadal s nepriateľskými lietadlami, ale proti balistickým raketám série SCUD mal sotva 60% a proti malým neriadeným raketám vystreľovaným na Izrael len 40% účinnosť! Na vine bola bojová hlavica typu šrapnel. Preto bol zadaný vývoj novej verzie PAC 3, ktorá má inú bojovú hlavicu a na manévrovanie používa 180 malých raketových motorov rozmiestnených po obvode tela rakety. Zničenie balistickej rakety sa tak dosahuje priamym zásahom. Verzia PAC 3 neoslovila plánovačov v Izraeli, lebo vzbúrenci vystreľujú malé rakety z raketometov v salvách a na ich zničenie by potrebovali neskutočné množstvo rakiet PATRIOT PAC 3. Izrael vyvinul svoje vlastné komplexy, ktoré dosahujú 90 – 98 % účinnosť. Prvé PVO komplexy PATRIOT PAC 2 a PAC 3 boli dodané na Ukrajinu v apríli 2023. Pripisuje sa im zostrelenie niekoľkých hypersonických striel KINŽAL, čo je na hranici uveriteľnosti. Rýchlosť rakety PAC 3 je max. 5M, rýchlosť reakcie systému od identifikovania cieľa do štartu rakety je 5 – 8 sekúnd. Spôsobilosť zasiahnuť cudziu raketu klesá jej rýchlosťou a doslova sa o tom píše: „Proti pomalším strojom s nízkou rýchlosťou napr. dronom, je účinný dosah okolo 100 km, avšak proti nadzvukovým jen desiatky km“. Ak došlo k úspešným zásahom Kinžalov tak to mohlo byť len zhodou náhod. Kinžal útočil po klesajúcej balistickej krívke rýchlosťou 10 M a strela PAC 3 mu letela v ústrety rýchlosťou 3,5 M a zasiahla ho vďaka schopnosti presne manévrovať. Každá strela PAC 3 stojí 5,3 milióna USD, páliť nimi proti dronom je nehorázne plytvanie! PVO komplex PATRIOT nemožno klasifikovať ako protiraketový a už vôbec nie ako systém ďalekého dosahu. Výškový dosah je max. 25 km, ale to platí len kolmo nad miestom odpálenia, každým smerovým odchýlením sa výškový dosah znižuje, navyše pri stúpavom lete má jeho raketa zníženú rýchlosť na 3,5 Machov. Účinnosť zásahov proti hypersonickým raketám je mizivá, lebo také rakety jednoducho nedostihne! Balistické rakety taktického určenia sa k cieľu môžu približovať mimo dosahu PATRIOTA napr. ZIRKON lieta vo výške 30 až 40 km, alebo iba niekoľko metrov nad hladinou mora. Vtedy uniká zameraniu radarom. Úplne sa opomína, že raketa letiaca hypersonickou rýchlosťou je akoby obalená vrstvou plazmy, ktorá pohlcuje elektromagnetické vlny lepšie ako technológie STEALT moderných lietadiel.
Letectvo … podobne ako systémy PVO bolo aj vojenské letectvo UA prvé na rade pri raketových a leteckých útokoch armády RF. Trvalú pozornosť venuje agresor aj letiskám a príslušnej infraštruktúre. Počet lietadiel schopných bojového nasadenia postupne klesol na minimum. Spojenci z NATO poskytli zo svojich arzenálov stroje, ktoré boli aj vo výzbroji Ukrajiny, napr. stíhačky MIG 29 (zo Slovenska 13 strojov). Úpenlivé prosby politického vedenia krajiny budú vypočuté, na Ukrajinu už „cestujú“ staršie stroje F 16 z USA, Dánska, Holandska. Špekuluje sa aj o dodaní francúzskych MIRAGE 2000, ale je to otvorená otázka. Údajne došlo aj k školeniu pilotov a technického personálu na stroje F 16 FIGHTING FALCON. Štandardnou stíhačkou NATO v 60 rokoch bol F 104 STAFIGHTER, stroj ktorý mal neakceptovateľné množstvo nehôd a havárií. Jeho náhradou sa stal F 16 FIGHTING FALCON od výrobcu General Dynamics, neskôr Lockheed Martin. Prvý let absolvoval v roku 1974, ide o jednomotorový viacúčelový stíhač existujúci v jednomiestnej aj dvojmiestnej verzii. Jeho drak znášal preťaženie až 9G, čím prekonal väčšinu konkurentov. Avionika obsahovala inerciálny navigačný systém, letový a zbraňový počítač aj radarový varovný systém s výmetnicou klamných cieľov. Výzbroj tvoril rotačný kanón M 61 VULCAN ráže 20 mm + rakety krátkeho dosahu SIDEWINDER až neskôr pribudli rakety stredného dosahu AMRAAM. Okrem toho je možnosť podvesiť protizemné rakety a bomby s hmotnosťou do 7 ton (vrátane váhy prídavných nádrží paliva). Výrobu týchto stíhačov pre NATO v Európe boli poverené závody v Belgicku, Holandsku, Dánsku a Nórsku, prvý prototyp vzlietol v roku 1978. Už od 1992 roku sa F 16 predstavovali na leteckých dňoch v Bratislave, (celkom 6 Air show SIAD) vo farbách Belgicka, Holandska a Dánska. Tieto stroje majú dnes viac ako 30 rokov a tie najstaršie viac ako 40 rokov. Je takmer isté, že armády NATO sa v prospech Ukrajiny zbavujú práve tých najstarších strojov F 16, ktoré sa blížia k svojej fyzickej životnosti! Materský výrobný závod v USA a európske konzorcium výrobcov postupne vyzbrojili armády viacerých štátov až sa tento stroj stal najrozšírenejším na svete. Menej nadšené boli štáty, ktoré majú vlastných výrobcov vojenských lietadiel (Francúzsko, Nemecko, Švédsko, VB). Najviac skutočných bojových misií si F 16 zažili v službách Izraela, nálety proti militantom v susedných štátoch, ale aj v Jemene a útoky voči Iránskym jadrovým reaktorom zvládli dobre, podobne si dobre počínali vo vojne v zálive proti Iraku. Tu im však nebol kladený sofistikovaný odpor. Na Ukrajine čaká staršie modely F 16 skutočný krst ohňom. Armáda RF má k dispozícií aj na Ukrajinskom bojisku silnú PVO, aj konkurenčne vyspelejšie stíhacie lietadlá s lepšou výzbrojou. Nasadenie F 16 na Ukrajine má okrem reálne silnejšieho protivníka aj prozaickejšie riziká: istý veci znalý človek nazval F 16 „Primadonou medzi stíhačkami“. Nevyhnutnou podmienkou je dokonale rovná dráha aj rolovacie plochy, lebo vratký podvozok nezvládne žiadne nerovnosti. Nevyhnutná je aj servisná starostlivosť na patričnej úrovni. Výcvik pilotov v USA trvá dva roky, žiadny skrátený rýchlo-kurz nezaručí bezpečné a účelné používanie týchto strojov. Koľko má Ukrajina vyškolených pilotov? Koľko má vyškolených technikov, koľko letísk a je zabezpečená logistika výzbroje a servisného materiálu? Aká je podpora bojových letov zo zeme, vzduchu či vesmíru? Z uvedeného je jasné, že ani 20, ani 120 postarších stíhačiek F 16 neprinúti ruských agresorov na ústup.
Záverom:
Presvedčenie politického vedenia Ukrajiny, velenia armády UA aj velenia NATO o nevyhnutnosti vojnu vyhrať nemá oporu v logike. Žiadne západné zbrane, ani tie ktoré propaganda glorifikuje ako víťazné, nedosiahnu porážku ruskej armády, ktorá má viacnásobnú presilu v počte vojakov, v počte a účinnosti nasadzovaných zbraní a v talóne rezervu skutočne moderných inovatívnych zbraní, ktoré sa hravo vysporiadajú so západnou obstarožnou technikou. Primátor Kyjeva Vitalij Kličko sa bol vyjadril pre taliansky denník: „Ukrajina musí vojnu vyhrať, ale bojovať ďalšie dva roky by bola nočná mora“. Keďže víťazstvo UA je len ilúzia, zostávajú dve možnosti: bojovať do posledného vojaka a zdevastovať polovicu štátu alebo rokovať o podmienkach prímeria a nastolenia definitívneho mieru. Keby bola vojna ukončená do polovice roka 2024, boli by náklady na obnovu poničenej infraštruktúry a bytového fondu najmenej 450 miliárd €, vyčísliť straty na životoch a zdraví obetí vojny nie je vôbec možné. Málo si uvedomujeme, že vojnový konflikt produkuje aj obrovské znečistenie životného prostredia, napriek tomu všetkému prijal posledný kongres NATO deklaráciu o tom, že prijatie Ukrajiny do NATO je nezvratné!!! Nuž, v takom prípade urobí obrat vo vojne Rusko a tá noc bude skutočnou nočnou morou nielen pre Európu, ale aj USA a ďalších zúčastnených. Vedia to dobrodružní politici? Mali by, ak nevedia je nevyhnutné ich vymeniť za zodpovedných voči ľudstvu, lebo planétu máme len jednu!!!
brav za brava Otázka znie - vyriešia Severo... ...
...zbrane samé o sebe vojny nevyhrávajú! Napr.... ...
Palangue na tvoj príspevok čakáme, ako v... ...
Dakujem za obšírny výklad, ozaj poučné a... ...
celkovo z uvedeného vyplýva, že v tejto... ...
Celá debata | RSS tejto debaty