Nádejou pre Ukrajinu majú byť rakety „dlhého“ doletu

Vojna sa pre Ukrajinu nevyvíja dobre – to je fakt, ktorý si mnohí politici nevedia a nechcú priznať. Napriek tomu, že Ukrajinu všemožne podporuje NATO na čele s USA, EÚ a mnohé ďalšie krajiny napríklad Austrália, napriek tomu z protiofenzívy v 2023 nič nevyťažila, ba naopak: stratila ďalšie územia najmä na Donbase. Politické vedenie Ukrajiny je presvedčené, že príčinou je meškajúca a nedostatočná pomoc vojenská aj finančná. Poradca prezidenta USA Sullivan povedal: „Dodali sme Abramsy, F 16, Patrioty, ale nie je priama úmera medzi zbraňami a výsledkami. Ukrajina potrebuje viac ľudí na fronte“.

Ukrajinu vyzbrojuje a všemožne podporuje 60 štátov

V roku 2022 žiadala Ukrajina najmä prostriedky protivzdušnej a protitankovej obrany – dostali ich, neskôr žiadali aj útočné zbrane, najmä tanky – dostali ich a veľa, potom prosíkali aby dostali bojové lietadlá – dostali aj toľko ospevované F 16, k tomu získali aj delostrelecké systémy vrátane vychvaľovaných raketometov HIMARS, a od najvernejších spojencov GB dostali aj rakety s plochou dráhou letu typu STORM SHADOW a od USA balistické rakety ATACMS. Napriek týmto „moderným západným“ zbraniam bol vývoj na frontovej línii taký, že v prípadnom vyjednávaní o mieri, by bola UA v jasnej nevýhode.

Zelenského mierový plán podporili mnohí členovia NATO

Pointa prezidentovho mierového plánu spočíva v tom, že armáda UA bude atakovať aj územia RF, čím sa zlepší vyjednávacia pozícia Ukrajiny. Pôvodné úsilie vytlačiť silou vojská RF z nimi obsadených území UA bol zavrhnutý ako nereálny. Nová stratégia dospela do štádia realizácie. Na konci leta prenikli motostrelecké oddiely armády UA do Kurskej oblasti a obsadili asi 800 km2. Armáda RF dostala rozkaz – zahnať votrelcov späť, ale darí sa to len pomaly, lebo nemožno ignorovať fakt, že pôvodné obyvateľstvo na obsadenom území slúži ako živé štíty a armáda RF, podporená aj vojakmi z KĽDR, musí postupovať takpovediac šetrne. Snahe  armáde UA pôsobiť do hĺbky územia RF, mal pomôcť súhlas používať západné zbrane dlhého dosahu aj na území RF, tým sa myslia balistické rakety ATACMS a rakety s plochou dráhou letu STORM SHADOW a ich  francúzske sestry. Nemecko sa zatiaľ drží rozumu a obdobné rakety TAURUS nedodala ukrajincom vôbec!

K jubileu 1000 dní trvania vojenského konfliktu na Ukrajine

Prezident USA Biden dva mesiace do ukončenia mandátu, podpísal súhlas na použitie zbraní dodaných USA proti cieľom na území RF (údajne iba v Kurskej oblasti) a pridali sa aj VB aj Francia, čoskoro obe bojujúce strany podnikli akcie, ktoré vyvolali pozornosť celého sveta.

Armáda RF podnikla celoplošný vzdušný útok cielený na infraštruktúru Ukrajiny. Celkom bolo vystrelených  120 rakiet viacerých druhov a 50 útočných dronov. Taký hromadný „nálet“ nedokáže zachytiť žiadna protivzdušná obrana (PVO) na 100 % – tobôž aktívna na Ukrajinskom území. Oznámili zneškodnenie viac ako polovicu cieľov – prevažne dronov. Tu treba vysvetliť, že letiaca raketa sa po zásahu PVO nevyparí, ale jej trosky, prípadne aj celá bojová hlavica letí neriadene ďalej a exploduje tam, kde narazí na pevnú prekážku, to je dosť často nevojenský objekt, dokonca výsostne civilný.

Z územia na severe UA boli nasledujúcu noc odpálené balistické rakety (vraj dlhého doletu), ktoré smerovali na vojenské ciele na území RF v Brianskej oblasti, konkrétne 6 rakiet ATACMS preletelo vzdialenosť asi 130 km za hranicu UA/RF. Podľa informácie z velenia armády RF 5 rakiet zostrelila PVO a trosky šiestej rakety dopadli na muničné sklady pri meste Karačev, kde spôsobili požiare. Je možné, že nešlo len o trosky, ale aj kazetové bomby, ktorých obsahuje bojová hlavica ATACMS 240 – 300. Z uvedeného možno odvodiť, že mohli byť použité rakety s doletom 160 km, ktoré sú na ukrajinskom bojisku už asi rok. Rakety ATACMS s doletom 300 km sú expedované v týchto dňoch. Vojenskí experti RF sú presvedčení, že programovanie a navádzanie týchto rakiet na ciele mimo územia UA môžu zabezpečiť iba experti z USA s využitím prostriedkov zisťovania cieľov zo vzduchu (AWACS) a z vesmíru (vojenské satelity + využitie GPS).

Neprešlo ani 24 hodín a UA vykonala útok s použitím rakiet s plochou dráhou letu STORM SHADOW britskej výroby, odpálených zo stíhacích bombardérov SU 24. O úspešnosti útoku žiadne správy nedorazili.

Najvyššie vedenie RF zmenilo tzv. jadrovú doktrínu v tom, že za dôvod na použitie jadrových zbraní bude považovaný aj útok na územie RF alebo Bieloruska konvenčnými zbraňami, ak ich vykoná jadrová mocnosť.

Počas nasledovnej noci (21.11,24) bol zo strany armády RF vykonaný bezprecedentný útok na priemyselnú objekt s vojenskou produkciou v meste Dnipro raketou, ktorú Ukrajinci označili za medzikontinentálnu ICBM usudzujúc na jej rýchlosť a výšku letu. Neskôr sa objavili v médiách špekulácie, že išlo o modifikáciu ICBM rakety RS 26 Rubež s doletom 6.000 km a štyrmi hlavicami po 1,2 tony. Špekulácie ukončil sám prezident Putin, ktorý prezradil, že išlo o test celkom novej balistickej rakety stredného doletu s názvom Orešnik v bojových podmienkach. Ide o hypersonickú zbraň s rýchlosťou prevyšujúcou 11 násobok rýchlosti zvuku, so šiestymi bojovými hlavicami MIRV a presným navádzaním. Už bola spustená sériová výroba tejto zbrane, proti ktorej neexistuje na svete účinná obrana. Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) dospel po dvoch dňoch študovania k záveru, že OREŠNIK je propagandistickou zbraňou Moskvy a nejde o celkom novú konštrukciu rakety.

Obavy z nasledovného vývoja vyslovili viacerí politici, napríklad prezident Poľska alebo spolkový kancelár Nemecka. Prezident Ukrajiny vyzval západ na odpoveď, vari tým myslel vstup USA do vojny s Ruskom???

Zmätočné informácie o triedach rakiet

Novinári a redaktori často dokazujú, že majú zmätok v pojmoch, no to im nebráni živiť sa nesprávnymi informáciami z vojenskej oblasti.

Rozdelenie rakiet podľa doletu je nasledovné:

  • Rakety krátkeho doletu majú dolet do 1.000 km, teda aj ATCMS, aj STORM SHADOW aj ISKANDER.
  • Rakety stredného doletu majú dolet 1.200 – 6.000 km, sem patrili zlikvidované PERSHING, SS 20 a sem patrí KINŽAL a bude patriť aj OREŠNIK.
  • Rakety interkontinentálne ICBM majú dolet od 8.000 do 12.000 km odpaľované z ponoriek aj tie s doletom 12.000 – 20.000 km odpaľované z podzemných šácht alebo mobilného systému.
  • Raketa s neobmedzeným doletom poháňaná jadrovým reaktorom s výdržou až 4 roky, napríklad BUREVESTNIK zaradený do výzbroje Ruských leteckých a kozmických síl.

Z uvedeného je evidentné, že klasifikácia rakiet s doletom 300 km ako s dlhým doletom je poriadne strelená.

Ako sa osvedčili raketomety HIMARS a rakety ATACMS na bojisku

Medzi najviac ospevované zbrane patrí USA dodávaný systém HIMARS schopný dopraviť neriadené i riadené rakety do vzdialenosti až 80 km. Armáda UA systém použila na poškodenie viacerých mostov, letísk a základní na okupovaných územiach. Neriadené rakety letiace viac ako 60 km logicky majú rozptyl aj 100  metrov, preto sú v obmedzenom počte dodané aj rakety riadené s navigáciou využívajúcou systém GPS. Nekritický obdiv k tejto zbrani ustal potom, čo armáda RF na kritické miesta rozmiestnila systémy REB (rádio – elektronický – boj), ktoré dokážu rušiť signál z družíc systému GPS a tak z presnej drahej zbrane urobiť nepresnú, avšak rovnako drahú.

Armáda UA nedisponovala vlastnými raketami s plochou dráhou letu, no v rámci podpory od krajín NATO získala vo viacerých dodávkach strely STORM SHADOW a ekvivalent SCALP-EG. Ide o riadenú raketu odpaľovanú z lietadla, napríklad EUROFIGHTER TYPHOON alebo DASSAULT RAFFALE, má váhu 1,3 tony, bojovú hlavicu 450 kg a dolet do 550 km pri rýchlosti 0,95 Machu. Navigácia je viacvrstvová s použitím GPS na zisťovanie polohy. Armáda UA ako ich nosič využíva posledné kusy stíhacích bombardérov SU 24. Bola vyvíjaná snaha získať aj podobnú strelu TAURUS z Nemecka, ale nebola úspešná. Strely STORM SHADOW boli použité v útokoch na mosty, letiská, lode, sklady armády RF na okupovaných územiach. Pred zostrelením sa piloti SU 24 chránia tým, že lietajú v malých výškach a raketu odpália z bezpečnej vzdialenosti. Presnosť navigácie môže byť narušená systémom REB alebo je podzvuková strela zničená počas letu systémom PVO napr. mobilný komplex TOR M2 s dosahom 15 km alebo staršou TUNGUZKOU.

USA taktický raketový systém ATACMS dodávaný v mobilnej verzii na podvozku obdobnom systému HIMARS. Prvá verzia rakety Block 1 bola do služby armády USA zavedená v roku 1991. V konečnom štádiu vývoja je nový typ rakety, ktorý nahradí ATACMS. Pretože ide o výbehový neperspektívny typ zbrane! Raketa má dosah maximálne 300 km, bojová hlavica je klasická trhavá o váhe 214 kg alebo obsahuje zakázanú kazetovú muníciu! Navádzanie na cieľ vyžaduje podporu GPS signálom a jej rýchlosť za letu dosahuje 3M. V reálnom nasadení boli týmito raketami zasiahnuté muničné sklady a letiská využívané armádou RF. V médiách sa viedla kampaň za zničenie mosta cez Azovské more, ktorý spája Krym s pevninou RF. K tomu zatiaľ nedošlo. Od rozmiestnenia systémov REB armádou RF, je efektívnosť použitia týchto rakiet veľmi obmedzená. Okrem toho na zneškodnenie rakiet ATACMS sa osvedčili aj novšie verzie raketových komplexov PVO známych ako BUK.

Z uvedeného možno urobiť jednoznačné závery

Rakety s plochou dráhou letu STORM SHADOW a SCALP-EG s doletom 550 km nemajú veľké šance prenikať na územie RF a spôsobovať tam škody, lebo sú ako podzvukové ľahkou korisťou ruskej PVO,  dokonca aj stihacieho letectva. Okrem toho sú zraniteľné aj systémom REB ktorý ich oslepí tak, že nedoletia k cieľu, ale havarujú.

Rakety ATACMS s doletom 160 alebo 300 km sú síce menej zraniteľné lebo letia rýchlosťou 3 M, ale to nie je problém pre vyspelú PVO, podobne je navigačný systém málo odolný voči rušeniu z REB. Bojová hlavica s hmotnosťou 214 kg nie je žiadny postrach a alternatívna kazetová munícia (240 – 300 malých bômb)  zakázaná ako nehumánna je hanbou USA, rovnako tak ponúkané protipechotné míny. Je hanebné keď USA nerešpektuje Dohovor o zákaze kazetovej munície, ktorý ratifikovalo viac ako 120 štátov vrátane Slovenska.

Stratégia smerovaná na zlepšenie rokovacej pozície Ukrajiny s použitím „vyspelých“ západných zbraní je odsúdená na neúspech. Skutočným zámerom je dosiahnuť pokračovanie vojnového konfliktu za každú cenu. Je to však hra s ohňom. Ako sa hovorí „Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán“! Mierové rokovania sú za horami za dolami, ale svetový vojnový konflikt je oveľa bližšie!  Zostáva ľudstvu jediné, spoliehať sa na zdravý rozum politických lídrov veľmocí.

Rázsochy alebo Ružinov z pohľadu politikov a pacientov

01.11.2024

Životopis nenarodeného dieťaťa Písal sa rok 1987, keď v hlavnom meste odštartovala výstavba nemocnice, ktorá sa mala stať najmodernejšou v strednej Európe. Projekt univerzitnej nemocnice bol dlho v stave „klinickej smrti“. Rázsochy sú miestna časť bratislavskej štvrti Lamač na okraji Malých Karpát. Táto miestna časť je známa tým, že asi 35 rokov sa tu [...]

Prečo nie sú trináste dôchodky nehoráznosť!

17.10.2024

Komentátor PRAVDY Igor D. vo svojom článku „Rozpočet bez budúcnosti“ zo dňa 16.10.24 napísal nasledovný súd: „Pridať dôchodcom, ktorí majú vyššie penzie, ako bežne pracujúci ľudia mzdu, 600 eur, pričom si polepšia ešte štedrou valorizáciou, nie je solidarita, ale nehoráznosť.“ Štedrá valorizácia bola v roku 2023 Pán komentátor si nevšimol, že valorizácia [...]

Keď sova vyčíta vrabcovi veľkú hlavu

12.10.2024

Na Slovensku je to žiaľ tak, že súčasní opoziční politici stratili aj posledné zvyšky súdnosti. Spochybňujú každý počin vládnej koalície, napádajú a kritizujú všetkých a všetko čo sa udeje. Za obeť si vybrali už v lete viacerých ministrov (Spravodlivosti, Zdravotníctva a Kultúry). Dobre vedeli, že odvolávanie v parlamente nebude úspešné, ale aká to slasť [...]

Fico

Prieskum SANEP: Dôveryhodnosť lídrov kopíruje popularitu ich strán. Fico vedie, stíha ho Šimečka

24.11.2024 19:50

V rebríčku dôveryhodnosti lídrov politických strán je na špici Fico, na konci Matovič.

polícia, policajná páska

Mrazivý nález na juhu Slovenska: V rodinnom dome našli dvoch mŕtvych ľudí

24.11.2024 19:30

Obhliadajúci lekár vylúčil cudzie zavinenie a nariadil oboch nebohých pochovať.

Donald Trump

Trump II. v Bielom dome: Výzva či príležitosť?

24.11.2024 19:00

Čo bude Donald Trump na čele USA znamenať pre nás, pre Európu, pre našu bezpečnosť? Zapojte sa do digitálnej diskusie o tom, ako zvolenie Trumpa ovplyvní naše životy.

Libanon, Bejrút

Mohutný izraelský útok na Bejrút má už 29 obetí, hlásia úrady

24.11.2024 17:48, aktualizované: 18:19

Ministerstvo uviedlo, že v sobotu bolo pri izraelských úderoch na celom území Libanonu zabitých celkovo 84 ľudí.