Založ si blog

Reklamný smog zamoril všetky médiá, čo na to štát?

Pred 50 rokmi málokomu vadilo, keď pri sledovaní rakúskej ORF naskočil Verbung. Vtedajšia ČST reklamu takmer nepoznala. Dnes je situácia diametrálne iná, množstvo, frekvencia, údernosť až agresivita reklamy v printových, ale najmä v elektronických médiách, presahuje hranice zdravého rozumu. Celostranové reklamy v novinách a časopisoch našli svoje miesto dokonca na obálke! V televíziách a rozhlase otravujú reklamné hviezdy. Už to nie sú pracie prášky a iné užitočné veci, najviac sa vnucujú telekomunikační operátori, banky, poisťovne, obchodné reťazce, autá, dovolenky a liečivá so „zázračnými účinkami“. Reklama je hlavným zdrojom príjmov sociálnych sietí, komerčných novín, televízií a rádií, lenže čoho je veľa – toho je príliš!

Televízne stanice, najmä tie komerčné majú svojich divákov za postihnutých Alzhaimerom, preto si dovolia opakovať tú istú reklamu na začiatku aj na konci reklamnej prestávky (Prima banka) a samozrejme v každom reklamnom brejku omieľať tie isté reklamy vo dne v noci! Kto platí ten sa vezie aj na reklamnej vlne. Účinkovanie v reklame je darom z nebies pre začiatočníkov aj pre pokročilých „umelcov“. Čítanie upútavok a reklám vynáša násobne viac ako dáva práca v divadle, či občasnom filme. Podstatne lepšie sú TV seriály a tak sme svedkami javu, kedy v Národnom divadle pomaly nemá kto hrať!

Vyvstáva otázka, ako zadávatelia reklám tento humbug v konkurenčnom prostredí financujú? Stav kedy vysielanie reklám a upútavok (čo je vlastne reklama vlastného programu) zaberá až 1/3 času, je neúnosný pre diváka či poslucháča a mal by byť finančne nevýhodný pre médium. Opak je však pravdou, náklady na reklamu si odpíšu z daní, znížia si daňovú povinnosť voči štátu a príjem od zadávateľa je potom čistým ziskom. Čo rieši taká „Rada pre vysielanie a retransmisiu“, keď jej toto nevadí?

Reklamný smog je rovnako nebezpečný ako ten skutočný smog, ktorý trápi veľkomestá a priemyselné aglomerácie, ba je nebezpečnejší. Ten skutočný smog rozoženie vietor, ale ten reklamný je prítomný non-stop, atakuje psychiku ľudí, deptá ich ako bezmocné figúrky v tom veľkom biznise, ktorý je vo svojej podstate odporný lebo ide o zbytočné mrhanie prostriedkami, ktoré mohli byť použité na užitočné projekty.

Reklamu je potrebné zdaniť a vylúčiť možnosť jej odpisovania z daňovej povinnosti. Dokonca si myslím, že v záujme ochrany duševného zdravia občanov, zdaniť reklamu osobitnou sadzbou, podobne ako je zdanený tabak, alkohol a iné škodliviny.

V kampani je možné všetko, aj nezávislosť NKÚ dostala na frak

20.01.2020

Máme 5 týždňov do termínu parlamentných volieb a je teda najvyšší čas, aby všetci zúčastnení odkryli karty. Platí novelizovaný zákon o voľbách do NR a kandidovať by nemali čudné spolky, viac »

Nenazývajme vydieranie a anarchiu štrajkom

10.01.2020

Právo na štrajk je garantované Ústavou SR, podrobnosti stanoví zákon. Zákonná forma štrajku je v zákone o kolektívnom vyjednávaní a právo organizovať štrajky majú dané do vienka odborové viac »

Novodobí politickí ekonómovia v službách reálneho kapitalizmu

07.01.2020

Učebnice a skriptá s titulom „Politická ekonómia“ boli povinným čítaním väčšiny vysokoškolákov v časoch budovania socializmu. Zmyslom tohto neobľúbeného predmetu bolo zorientovanie viac »

Ilustračné foto

Aktivisti cez súd zastavili postreky Roundupom v časti národných parkov

22.01.2020 15:29

Práve sme zastavili postreky Roundup Biactivom v centrálnej časti národných parkov Muránska planina a Nízke Tatry, informovalo združenie VLK.

Čína vírus karanténa, zdravotníci, kontrola

Krčméry: Nebezpečná nákaza sa môže dostať do Európy

22.01.2020 15:15

Vírus z Číny sa začína ako bežná chrípka a skončí sa na patológii.

7chemko

V súvislosti s toxickým odpadom na východe vyhlásili mimoriadnu situáciu

22.01.2020 15:10

Vláda dnes vyhlásila mimoriadnu situáciu v súvislosti s toxickým odpadom v areáli bývalých chemických závodov Chemko Strážske.

Trump

Trump v Davose valcoval Európsku úniu

22.01.2020 14:45

Americký prezident počas rokovaní so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou znovu pohrozil zavedením ciel na európske automobily.

zeleznik52

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 33061x
Priemerná čítanosť článkov: 1945x

Autor blogu

Kategórie