Založ si blog

Nenazývajme vydieranie a anarchiu štrajkom

Právo na štrajk je garantované Ústavou SR, podrobnosti stanoví zákon. Zákonná forma štrajku je v zákone o kolektívnom vyjednávaní a právo organizovať štrajky majú dané do vienka odborové organizácie, najmä v spore so zamestnávateľmi o uzavretie kolektívnej zmluvy. V časoch druhej Dzurindovej vlády sa konal cca týždňový štrajk na železniciach, ktorý bol protestom najmä proti rušeniu málo-výkonných tratí. Predbežné opatrenie vydané po výzvach vládnych politikov OS BA I, štrajk zastavilo. Až oveľa neskôr Ústavný súd SR rozhodol v spore tak, že opatrenie OS BA I bolo vydané v rozpore s ústavou. Príznačné bolo správanie sa masových médií, štrajku nepriali a organizátorov štrajku vystavili kritike aj otvoreným hrozbám. Zamestnanci združení v odborovej organizácii majú právo na štrajk (protestné prerušenie práce), ale je neprípustné brániť iným zamestnancom vykonávať prácu alebo akokoľvek ohrozovať bezpečnosť občanov. Z nedávnej histórie možno pripomenúť úspešný štrajk zamestnancov automobilky Volkswagen za zvýšenie miezd a viacero štrajkov organizovaných OZ KOVO.

Požiadavky UNAS sú nesplniteľné a nie je to ich prvý pokus

Únia autodopravcov Slovenska je stavovská organizácia nie odborový zväz a nezdružuje zďaleka väčšinu autodopravcov, takou organizáciou je ČESMAD. Po roku 2006 už nikdy nedošlo k tomu, aby štátne orgány štrajk zakázali alebo jeho organizátorov prenasledovali. Tak sme tu mali opakované „štrajky“ v školách, nemocniciach a v organizáciách zabezpečujúcich dopravu. Nemálo chaosu spôsobili stavovské organizácie v zdravotníckych zariadeniach. Napríklad „Komora sestier a pôrodných asistentiek“ štrajkovala tak, že stovky sestier podali výpoveď z pracovného pomeru. Príznačné bolo načasovanie tohto zbabraného protestu, práve pred parlamentnými voľbami a politický motív sa tak nedal utajiť.

V týchto dňoch UNAS organizuje vraj výstražný štrajk za zníženie cestnej dane na polovicu a zastavenie výberu mýta a to starým „osvedčeným“ spôsobom, kamiónmi a traktormi blokujú cestné úseky a dôležité križovatky. Zhovievavosť orgánov štátu, konkrétne OČTK je pozoruhodná! Ministri dopravy a financií okamžite začali rokovania, ale nepochodili. Ponuku na zníženie cestnej dane o 12,5% teda o celú 1/8 neprijali, „Drobné si môže nechať“ povedal na kameru predstaviteľ UNAS pripomínajúci lesného manekýna. Len veľmi diplomaticky sa hovorí o tom, že UNAS prichádza s krížikom po funuse (schválení štátneho rozpočtu) a 6 týždňov pred voľbami nepochybne ide o pokus zabiť jednou ranou dve či dokonca tri muchy.

Cesty sú verejnoprospešné zariadenia a slúžia všetkým účastníkom cestnej premávky. Blokovanie križovatiek či dokonca hraničných prechodov a obsadzovanie cestných úsekov, či spomaľovanie dopravy je nielen dopravným priestupkom, ale nepochybne aj prečinom či trestným činom v súbehu so vznikom vysokých škôd, ohrození zdravia a životov tých, ktorí nemajú s protestom nič spoločné! Všimnime si naše masové médiá, akoby vo svojich reportážach fandili anarchistom podľa hesla „Čím horšie pre nich – tým lepšie pre nás“.

Autodopravcovia môžu štrajkovať tak, že zastavia prácu, odstavia kamióny na parkoviskách a zorganizujú hocijakú demonštráciu, ale nemajú právo blokovať dopravu! Predstavitelia ČESMAD by boli spokojní so znížením cestnej dane o 1/8 a či naplnia svoje vyhrážky predstavitelia UNAS, to sa uvidí. Podľa môjho názoru by mala zasiahnuť polícia a uvoľniť cesty, ak nepomôžu blokové pokuty a bude to potrebné aj s použitím donucovacích prostriedkov.

 

Poučenie z krízového vývoja spoločnosti po voľbách v roku 2010

25.02.2020

V roku 2010 skončilo 4 ročné volebné obdobie koalície Smer SD – HZDS – SNS nazývané aj prvá Ficova vláda. V tomto období SR vstúpilo do Schengenského priestoru a od 1.1.2009 aj do Eurozóny viac »

Anarchisti okupujú parlament – komu a čomu tým slúžia?

19.02.2020

Skupina šiestich nezávislých poslancov NR SR, ktorá sa hlási k mimoparlamentnej koalícii PS – Spolu, už druhý deň sabotuje pokračovanie rokovania parlamentu a to tak, že trvalo obsadila rečnícky viac »

Maturita pre poslancov a pani Prezidentku

16.02.2020

Pred týždňom vyšli hneď tri prieskumy volebných preferencií, na základe ktorých sa lídrom demokratickej opozície zastrájajúcej sa prevziať po voľbách moc, stalo hnutie OĽaNO. Už nie PS viac »

Klaus Iohannis

Rumunský prezident poveril zostavením vlády ministra financií Florina Citu

26.02.2020 22:05

Podľa analytikov je tento prezidentov krok súčasťou jeho plánu na vypísanie predčasných volieb.

Zuzana Čaputová

Ústavní činitelia vyzvali k voľbám. Účasťou podľa Čaputovej prijímame spoluzodpovednosť za štát

26.02.2020 19:50, aktualizované: 20:00

Podľa prezidentkiných slov sme si v deň volieb všetci rovní, lebo každý má len jeden hlas.

Za ľudí / Andrej Kiska

Kiska potvrdil autenticitu komunikácie s premiérom, ten ju označil za divadlo

26.02.2020 19:36

Komunikácia súvisí s prípadom údajného vydierania Kisku Ficom pri voľbe ústavných sudcov.

Guľka / Projektil /

Extrémisti z Gruppe S údajne plánovali útoky na politikov Zelených

26.02.2020 17:56

Okrem predsedu Zelených Habecka a predsedu frakcie Zelených Hofreitera skupina pravdepodobne súbežne plánovala útoky na viacero mešít v Nemecku.

zeleznik52

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 49601x
Priemerná čítanosť článkov: 1984x

Autor blogu

Kategórie