Založ si blog

Katastrofický scenár vybledol, ale nahrádzajú ho nové strašidlá

Matematický model šírenia pandémie koronavírusu na Slovensku, vypracovaný v IZP MZ SR zverejnený pred časom, bol naozaj strašidelne čierny. Pandémia mala kulminovať 22.6.2020, počet infikovaných obyvateľov mal byť 540 tisíc, 24 tisíc ich malo skončiť v nemocnici a 3 tisíc malo vyžadovať na prežitie pľúcny ventilátor.

Včera predstavený aktualizovaný model toho istého inštitútu vyšiel podstatne prijateľnejšie a to vraj preto, že vývoj a tiež opatrenia z konca marca dovolili zmeniť dve premenné konštanty určujúce podiel infikovaných na celkovom počte obyvateľov na 3,6 % a druhá konštanta určujúca agresivitu vírusu (počet nakazených osôb od jedného nositeľa vírusu), táto bulharská konštanta bola znížená zo 4 na 1,65. Vďaka tomu vyšiel počet infikovaných v kritickom dni 16.7.2020 až 101 000, počet hospitalizovaných viac ako 7 tisíc a počet pacientov napojených na pľúcnu ventiláciu 1.030  čo znamená, že dovtedy musíme nakúpiť ešte 500 nových prístrojov na pľúcnu ventiláciu. Po dosiahnutí vrcholu bude klesať konštanta RO na menej ako 1,0 a tým aj klesať počet novo zistených pacientov a rásť počet vyliečených pacientov. Plochá krivka nábehu je výhodná, lebo dáva časový priestor na prípravu zdravotníckeho sektoru a korekciu opatrení vlády, avšak súčasne znamená, že pandémia bude odznievať len pozvoľna – možno až do konca roku 2020.

Matematika je exaktná veda, no takéto modelovanie s „bulharskými“ konštantami vyjadrujúcimi mobilitu obyvateľstva a agresivitu vírusu, má s matematikou málo spoločné – sú to presné súčty nepresných čísiel. Dovolím si prognózovať, že nasledujúci model IZP bude ešte miernejší. GR IZP p. Smatana sa bol vyjadril, že doterajšie výsledky radia Slovensko v boji s pandémiou medzi TOP pätorku krajín na svete.

Doteraz bola pľúcna ventilácia použitá na Slovensku iba vo dvoch prípadoch, aj to krátkodobo, je preto podivný model, ktorý hovorí, že súčasne bude potrebných na prežitie až 1.030 pľúcnych ventilátorov! Osobne si myslím, že nárast počtu ťažko postihnutých bude rozložený v čase a určite nedosiahne avizovanú koncentráciu v deň D. Okolo pandémie sa žiaľ rozbehol naplno aj špinavý biznis (cena sa stala druhoradou) a obchoduje sa s rúškami, respirátormi, ochrannými oblekmi, rukavicami, okuliarmi a obuvou, setmi na testovanie, žiadaným artiklom sú dezinfekčné prostriedky a príde aj to najnákladnejšie – pľúcne ventilátory a prístroje na mimotelový krvný obeh. Bude preto potrebné dbať aj na hospodárnosť pri nákupoch a vytváraní špecializovaných pracovísk v nemocniciach. Oddeliť úprimnú snahu pomáhať od kamuflovanej podnikavosti podľa hesla „Trhni koľko môžeš“ bude v hektickej situácii veľmi náročné.

Strelené nápady svedčia o neskúsenosti vládnej moci

Verejnosť je doslova bombardovaná negatívnymi až katastrofickými informáciami, nejeden prepadá do depresie, úzkosti a pripravuje sa duševne na to najhoršie. Nedivím sa osobitne bulvárnym médiám, ktoré celý svoj biznis model majú založený na ohurovaní a dobrom predaji reklamy. Horšie je, že naši noví vládni činitelia menej vysvetľujú a viac zmätočne dezinterpretujú. Len niekoľko príkladov z dielne p. premiéra.

Nadšenie pre zvýšenie počtu testovaných osôb nezabralo. Ukazuje sa, že aj keď je počet testovaných osôb v posledných dňoch blízky tisícke, počet potvrdených infikovaných osôb je stále pod 50 za deň. Kým nebudú počty infikovaných osôb pribúdať v stovkách denne, netreba zavádzať drastickejšie opatrenia!

Podobné nadšenie s ktorým prezentoval p. premiér opatrenie na sledovanie (lokalizáciu) osôb, ktorá má byť sofistikovanou metódou na boj s šírením koronavírusu smeruje do zabudnutia. To čo bolo zverejnené ako maskovanie je niečo celkom iné. Sledovanie pohybu MT pomocou určenia pripojenia na konkrétnu BST je na daný účel málo účinné a prinieslo by viac problémov ako úžitku.

Ignorovanie veľkých zamestnávateľov, ignorovanie zaužívaného sociálneho dialógu v rámci tripartity len dokladuje neskúsenosť a nepripravenosť na vládnutie. Vláda si koleduje už po 10 dňoch o konflikty. Zmeny do zákonníka práce bez prerokovania v tripartite vrhajú zlé svetlo na legislatívne prácu vlády SR a jej členov!

Najnovšie sa náš premiér nadchol pre myšlienku akéhosi vypnutia Slovenska, módny výraz Black Aut je skloňovaný na TB a vo všetkých médiách. Premiér známy svojím kladným vzťahom k anketám, prieskumom, referendám, otvorene nastoľuje otázku vypnutia všetkého okrem nevyhnutnej infraštruktúry na 2-3 týždne a tým zasadenie smrteľnej rany pandémii koronavírusu! Takéto úvahy nie sú na mieste a nie sú ani prospešné Slovensku, ktoré si vedie v pandémii veľmi dobre! Kritika ktorá sa zdvihla proti takému nápadu je zvlášť silná a zaznieva zo všetkých strán, nielen svetových, ale aj koaličných a to po 10 dňoch vládnutia. Navyše, Slovensko nie je ani Tajvan ani Island, my sa nevieme vyhnúť pendlovaniu osôb a kamiónov cez naše hranice, preto nemôžeme vytvoriť umelý ostrov bez vírusov, keď u susedov zomierajú pacienti!

Keby bola na Slovensku situácia podobná Taliansku možno zaviesť výnimočný stav, zákaz vychádzania, vojenské poriadky v zdravotníctve, ale diskutovať to dnes mi príde celkom, aleže celkom pomýlené.

 

Jednotný Smer SD je podmienkou pre zachovanie sociálneho štátu

27.05.2020

Keď nejde Mohamed k hore má ísť hora k Mohamedovi? Utorkové vystúpenia predsedu a následne časti podpredsedov Smeru SD odštartovali v strane proces, ktorý mešká už roky, no teraz sa už nedá zastaviť. Pozorovatelia sa už nevedeli dočkať, kedy sa začne avizovaná vojna dvoch táborov. Predseda Fico je náš najskúsenejší štátnik, on dobre vie čo má robiť Akurát [...]

Chodiaca hanba Slovenska, to je premiér s plechovou hubou

26.05.2020

Slovník premiéra Matoviča je slušne povedané korenistý, menej slušne: hovorí ako hulvát. Čo sme si zvolili, to máme a tak na dennom poriadku zažívame šoky z toho, aké perly vypúšťa náš pán premiér z úst. Že nehovorí spisovnou slovenčinou, ale Trnavským nárečím – to by ešte ušlo medzi Slovákmi, ale akonáhle má byť jeho reč prekladaná do cudzích jazykov [...]

Je náš premiér: obyčajný človek, nezávislá osobnosť alebo neuznaný superman?

18.05.2020

Obyčajný človek Igor Matovič Obyčajný človek je ten, kto sa živí svojou prácou, aj ten čo viac alebo menej využíva pritom svoju hlavu. Obyčajný človek na Slovensku žije z platu do 1000 € mesačne alebo z dôchodku do 500 €. Ak je obyčajný človek zdravý, pracovitý môže si zadovážiť priemerný byt do 70 m2 aj auto malej alebo malej strednej triedy. Obyčajný [...]

Čína / Armáda /

Čínsky generál: Snahu Taiwanu o nezávislosť môžeme potlačiť aj vojensky

29.05.2020 10:37

Zvrchovanosť Taiwanu je pravdepodobne najcitlivejšou územnou otázkou Číny.

D4R7, Jarovce, Ivanka sever

Zhotoviteľ D4 a R7 odmieta používanie kontaminovaného materiálu

29.05.2020 10:20

Informácie o využívaní kontaminovaného materiálu na výstavbu nultého obchvatu boli medializované už viackrát.

koronavírus, Denver, Colorado

Na Slovensku nepribudol žiaden nový prípad Covidu-19

29.05.2020 09:37

Vo štvrtok urobili takmer 1900 testov, nepribudlo žiadne úmrtie.

študenti, škola, vysoká škola, univerzita

Nemecko požičia študentom. Bezúročne aj slovenským

29.05.2020 09:00

Nemecko začne poskytovať bezúročné pôžičky zahraničným vysokoškolákom. Opatrenie sa vzťahuje aj na študentov zo Slovenska.

zeleznik52

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 84192x
Priemerná čítanosť článkov: 2339x

Autor blogu

Kategórie