Založ si blog

Smer musí situáciu vyriešiť na prospech Slovenska

Voľby 2020 chceli vyhrať a pokúsiť sa zostaviť vládu, lenže nevydalo! Mlieko je rozliate, pripáleninu treba vyčistiť a zápach vyvetrať! Tri mesiace po voľbách nerokovalo ani Vedenie a ani Predsedníctvo strany. Predseda Fico nechával problém vyhniť, až stojaté vody rozčeril Pellegrini v rozhovore pre TASR, kde oznámil, že sa bude určite uchádzať o predsednícku stoličku na najbližšom Sneme strany. Podľa stanov sa najvyšší orgán strany musí konať najmenej raz za dva roky, zvoláva ho Predsedníctvo ak o zvolanie žiada najmenej 5 krajských orgánov alebo po rozhodnutí samotného Predsedníctva strany. V doterajšej praxi sa konali Snemy Smeru SD spravidla v decembri bežného roku, Na tom poslednom bol delegátmi schválený volebný líder a stratégia strany vo volebnej kampani. Predsedu Fica pre zdravotnú indispozíciu odviezli do nemocnice a snem viedol podpredseda Peter Pellegrini.

„Dočasnej vláde“ by rozpad a oslabenie Smeru prišiel vhod

Pamätníci tvrdia, že vo svojej 20 ročnej histórii sa nestalo, aby vnútrostranícke otázky boli pretriasané v masových médiách tak ako sa to deje teraz. Je to frustrujúce pre 15 tisíc členov, miestnych, okresných a krajských funkcionárov strany, keď sú odkázaní na informácie z TB a rozhovorov v masmédiách. Z uvedených rozhovorov je evidentné, že vo vedení strany panuje už rok nesúlad a nastal logicky celkový úpadok politickej práce. Dosiahnutý volebný výsledok je vlastne lepší, ako si strana zaslúžila.

Priam dojemná starostlivosť masových médií o dianie v Smere je signifikantná a často prezrádza to, že želanie je otcom myšlienok. Ficovi „radia“ nech sa nedá – veď má nehynúce zásluhy a súčasne Pellegriniho povzbudzujú v tom, aby ovládol existujúcu stranu alebo si založil stranu novú – na svoj obraz! Pre poriadok je tu potrebné uviesť, že niektorí komentátori (Baránek) vidia situáciu reálne, Ficovi radí nekandidovať!

Vláda Igora Matoviča sa učí za pochodu vládnuť systémom pokus – omyl, hrdí sa zvládnutím EPI pandémie,  ale zbytočne dramatizuje uvoľňovanie reštrikčných opatrení a zarába si tak na krízu ekonomickú a sociálnu, ktorá prepukne v jeseni tohto roku. Vláda nedokázala doručiť ani schválenú finančnú pomoc právnickým a fyzickým osobám za marec 2020, výhovorkám verí stále menej nespokojných občanov, preto úvahy premiéra Matoviča o predlžovaní núdzového stavu majú najskôr sebazáchovný motív.

Vrcholnou ukážkou vmiešavania masmédií do politického diania bolo „Na telo“ vysielané 31.5.2020. Moderátor Kovačič už roky funguje ako poradca pre zostavovanie koalícií, no teraz po voľbách si našiel inú záľubu, v relácii predstavuje výsledky prieskumov od „renomovanej“ agentúry FOCUS. Naposledy svojmu hosťovi Pellegrinimu vyjavil, že nemá váhať v založení novej strany, lebo čísla sú priaznivé a jeho nová strana by dosiahla viac ako dvojnásobok oproti Smeru s Ficom na čele. Dokonca sám autor prieskumu Slosiarik komentoval preferencie neexistujúcej strany spôsobom pripomínajúcim preťahovanie medových motúzov popod nos. Táto neverifikovaná hypotéza s 31 % pre starý a nový Smer by nemala skúseným politikom pomotať hlavy.

Pellegrini niečo prezradil a niečo sľúbil

Ako jednu z možných alternatív označil expremiér založenie novej sociálnodemokratickej strany. Zvláštne zneli jeho slová, že on od Smeru v takom prípade nebude žiadať ani peniaze, ani budovy a inventár: Podľa prieskumu by novú stranu podporovala polovica podporovateľov Smeru, či aj polovica členov, to je otázka? Na naliehanie Kovačiča nádejný predseda sľúbil masmédiám oznámiť rozhodnutie do konca júna. Už predtým hovoril, že urobia pokus zvolať Predsedníctvo Smeru SD na parlamentnej pôde počas júnovej schôdze.

Lepšie a menej dobré riešenia v Smere SD

Najlepšie bude ak zasadne Predsedníctvo strany a bude rokovať dokedy nedosiahne konsenzus. Ten konsenzus môže mať trojaký výsledok:

  1. Smer SD zostane jednotný, predseda Fico nebude na sneme kandidovať na funkciu predsedu.
  2. Snem Smeru SD bude najneskôr v septembri voliť nové predsedníctvo na čele s Pellegrínim.
  3. Ak nebude schválené zvolanie snemu alebo snem potvrdí Fica za predsedu, oznámi Pellegrini odchod zo strany a založenie strany novej, do ktorej prejde najmenej polovica smerákov.

Rozhodnutie vedenia Smeru bude sledovať záujem Slovenska a ten znamená stranu aktivizovať, posilňovať tak, aby bola pripravená vyhrať budúce, pravdepodobne predčasné, voľby a mala aj potrebný koaličný potenciál pre zloženie vlády schopnej spravovať spoločnosť, na prospech všetkých občanov. Členovia Predsedníctva a hádam aj zvolení delegáti snemu sú si vedomí toho, že bez zásadnej personálnej očisty tieto ciele nebudú dosiahnuté, zostáva tak len veriť, že toto vedomie použijú pri svojom rozhodovaní.

Preveríme všetky záverečné práce, odoberieme pochybné tituly a zrušíme VŠ

01.07.2020

Spravodlivosť je len jedna, keď lustrujeme Borisa – tak aj ostatných 374 tisíc absolventov Premiér Matovič, predseda klubu OĽaNO Šipoš a odhadom asi 40 poslancov predstavili svoju pozíciu po takmer 3 hodinovej debate s Borisom Kollárom, podvečer 29.6.2020. TB trvajúcu 40 minút otvoril pán Šipoš prečítaním stanoviska klubu ku kauze Borisovej pajcovanej diplomovky. [...]

Kabáty z ostudy pre Borisa a Petru – biľag pre „Rodinu“ aj vládnu koalíciu

29.06.2020

Keď je somárovi dobre ide na ľad tancovať Čerstvému Mgr. Borisovi sa zachcelo aj svetskej slávy, nestačil mu život v blahobyte, nestačil mu v Európe ojedinelý životný štýl, ktorý charakterizuje 11 detí s desiatimi matkami, tak vstúpil do politiky vraj preto, aby mohol pomáhať ľuďom! Ako správny biznismen sa nepáral s registráciou politickej strany, jednoducho si [...]

Národ má vždy rád zradu, ale nenávidí zradcov – Fico 19. 6. 2020

20.06.2020

Takouto „múdrosťou“ počastoval Pellegriniho jedenástku otec zakladateľ Robert Fico v úvode piatkovej TB, na ktorej novinárom vysvetľoval dianie v strane spôsobom, ktorý preukázal len to, že jeho videnie sveta a hodnotenie situácie už nekorešponduje s postojmi veľkej časti členov a funkcionárov strany, ba v dôležitých detailoch nie je ani v súlade s pravdou! [...]

Boris Kollár

Matovičova lekcia rozdelila koalíciu

09.07.2020 08:00

Odvolávanie predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina) vyvolalo zatiaľ najsilnejšie a najemotívnejšie rozpory v novej vládnej koalícii.

Hashim Thaci

Thaciho budú v Haagu vypočúvať v súvislosti s vojnovými zločinmi

09.07.2020 08:00

Vypočúvanie bude zamerané na jeho úlohu počas boja Kosovčanov o nezávislosť.

Srbsko koronavírus zákaz vychádzania víkend

Vo viacerých mestách v Srbsku vypukli protivládne protesty sprevádzané násilím

09.07.2020 06:49

Demonštranti na zhromaždeniach slovne útočili na prezidenta Vučiča a vyjadrovali tak frustráciu z jeho štýlu vládnutia, ktorý vnímajú ako autokratický.

pocasie-9-7-2020

Rozdelené Slovensko. Počasie bude iné na severe, iné na juhu

09.07.2020 06:00

Medzi južnými a severnými časťami Slovenska budú výraznejšie rozdiely v počasí. Kde bude dážď a kde len oblaky?

zeleznik52

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 103818x
Priemerná čítanosť článkov: 2532x

Autor blogu

Kategórie