Založ si blog

Neústavný lockdown trestá nevinných

Nad logikou zákazov obsiahnutých v opatreniach ÚVZ a Vlády SR, ktorými bol skombinovaný čiastočný lockdown s masovým plošným testovaním, možno len zaplakať. Celodenné rokovanie ÚKŠ a Vlády SR v nedeľu prinieslo ako výsledok zmätočné informácie na TB, ktorá sa zapíše do dejín ako najhoršia.

Zavedenia zákazu vychádzania od soboty 24 októbra nie je dvakrát domyslené a malo by sa čo najskôr opraviť. Medzi výnimkami sú také aktivity ako venčenie domácich miláčikov, starostlivosť o hospodárske zvieratá, prechádzky v extraviláne, nákup potravín, drogistického tovaru a liekov. Návšteva najbližších potravín, lekára, banky, poisťovne, autoservisu, starostlivosť o potrebných rodinných príslušníkov, návšteva čerpacej stanice atď. Ak to niekto bude brať doslovne, potom nesmie vyniesť smetí!

Na otázku či je dovolená aj návšteva cintorína súvisiaca so sviatkom pamiatky zosnulých a dušičiek, bolo zo strany premiéra Matoviča odpovedané jemu príznačným spôsobom: „Ja tam takú výnimku nevidím, teda cintorín musíte odložiť na neskôr“. Neskôr tento problém zdôvodňoval Minister vnútra SR Mikulec slovami o tom, že na cintorínoch vzniká veľké sústredenie osôb a je to teda rizikové z hľadiska šírenia vírusu!

Od jari počúvajú občania 65+ strašenie o tom, že sú najviac ohrozenou skupinou, že stačí aby na nich niekto kýchol zo vzdialenosti menšej ako 2 metre a sú vystavení nákaze vírusom COVID-19. Občania 65+ sú väčšinou na dôchodku, jeseň života si užívajú často v skromnosti, často aj s podlomeným zdravím, no neraz je realitou, že ak majú navštíviť najbližšiu rodinu – tak ich cesta vedie na cintorín. Veľa je takých, ktorí už pochovali rodičov, ale aj súrodencov a čo je najbolestnejšie aj svoje deti! Stotisíce starkých a stareniek chodí na cintorín takmer denne a tu príde nejaký zákaz vychádzania a znemožní im vykonať to, čo je dlhoročnou tradíciou, súčasťou kultúry národa. Upraviť hroby a vyzdobiť ich podľa možností, zapáliť sviečky a veruže aj pomodliť sa za spásu nebožtíkov nemožno zakazovať!

Každoročne tieto sviatky znamenajú aj veľký biznis pre drobných i väčších podnikateľov, živé kvety, ikebany, sviečky a svietniky toho všetkého sa predá za desiatky, možno stovku miliónov €. Mnoho občanov, osobitne na vidieku si pestuje chryzantémy a iné dreviny, aby mohli „svoje“ hroby patrične ošetriť. Tento rok je všetko inak, lebo „odborníci“ rozhodli, že je tu riziko, ktoré v čase lockdownu treba eliminovať! Je faktom, že na veľkých cintorínoch v mestách sa otočia stovky ľudí a je problém s parkovaním, ale vždy sa to dá pri dobrej vôli zvládnuť, lenže tentokrát sa nechce! Kto chce hľadá spôsoby, kto nechce hľadá dôvody. Sú aj väčšie mestá ako Bratislava či Košice a cintoríny nezakazujú, práve naopak: napríklad vo Varšave sa v kritických dňoch mení grafikon mestskej hromadnej dopravy a zavádzajú osobitné linky k početným cintorínom.

Ešte k definícii „najbližšie potraviny“. Tam sa dajú kúpiť najbežnejšie veci, ale nemôže tam byť sortiment porovnateľný so supermarketom. Nejde o roztopaš, ale veľa ľudí aj v staršom veku má predpísanú diétne stravovanie, v supermarkete je vždy aj drogistický tovar a lekáreň. Ak sa k blízkemu supermarketu odveziem autom, nakúpim všetko čo potrebujem a vrátim sa domov, je to to z epidemiologickej stránky bezpečnejšie, ako keby som nakupoval v najbližších potravinách a vzdialenej lekárni na sídlisku alebo v obci.

Zverejnená štatistika hovorí, že občania 65+ nie sú zasiahnutí nákazou vo významných počtoch a rozumne obmedzený prístup na cintoríny nijako nemôže napomôcť šíreniu pandémie. Vyhrážky sankciami sú prejavom slabosti, napokon vláda v ktorej nikto nemá ani 50% dôveryhodnosť to ani nemôže robiť inak, štát je predsa organizované násilie, no je rozdiel v tom ako to násilie štát používa! My to stále nevieme, na proteste pred úradom vlády najskôr príslušníci patrične vybavení v troj rade stáli pred bránou a plotom úradu, no po hodine nepochopiteľne dovolili chlapcom z „ULTRAS“ vyliezať na bránu a hádzať kadečo do dvora, tak teda zasiahli! Učme sa od majstrov, napríklad Francúzov.

 

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

24.11.2020

Internetové ankety nie sú voľby, ale masívne prieskumy verejnej mienky Pred voľbami 2020 prišiel Igor Matovič s geniálnym nápadom, spustil internetovú anketu, na ktorej bolo možné „hlasovať“ o 11 opatreniach, ktoré po „schválení“ až 67 tisícami občanov boli zapracované do PVV novej vlády. Že niektoré opatrenia sú nevykonateľné nevadilo, podstata bola v tom, [...]

Nepresné vstupné údaje ani presné matematické operácie neopravia, taká je štatistika

16.11.2020

Štatistické údaje o šírení pandémie slúžia na rozhodovanie o opatreniach, ktoré majú obmedzovať a v najlepšom prípade dosiahnuť stav na začiatku jej výskytu na Slovensku. Prvý pacient zasiahnutý COVID 19 bol zistený 6 marca t. r. v Malackách. Ochorel otec rodiny po návšteve syna z Rakúska. Odvtedy sa na ÚVZ a na MZ SR zaznamenávajú údaje o počte testovaných [...]

Televízni „Chválenkári“ sú popri našich vládnych obyčajní chudáci

10.11.2020

Pre pamätníkov na pripomenutie aj pre mladších ako 50 na vysvetlenie Kedysi dávno po roku 1969 sa diváci ČST zabávali na 40 minútovom TV filme „Chválenkári“ vysielanom po epizódach, réžiu mal Martin Ťapák. Skupina popredných hercov rozprávala neuveriteľné príbehy: napríklad o tom, ako vojaci pochodovali cez rieku PIJAVA a nabodnutých talianov stierali dvomi prstami z [...]

heiko maas

Maas: Americkí vojaci sú v Nemecku vítaní, prispievajú k bezpečnosti Európy

04.12.2020 23:19

Nemecký minister zahraničných vecí v piatok privítal návrh rozpočtového zákona amerického ministerstva obrany.

krajčí mikas

Situácia na Slovensku sa zhoršuje, Krajčí semafor predstaví po doplnení

04.12.2020 19:12, aktualizované: 20:24

Poukázal na to, že ak by sa Slovensko riadilo novým semaforom, v piatich regiónoch by podľa návrhu mal byť tvrdý tzv. lockdown.

Rúško

Upozornenie na rúško vyprovokovalo muža k bitke

04.12.2020 18:20

Kým cestujúci čakal v Nitre na autobus, dovolil si upozorniť dvoch mladších mužov, aby si nasadili rúška. Jeden z nich naňho zaútočil. Kopancom mieril rovno na hlavu.

Poland EU Budget

Z Orbána ešte nie je visegrádska jednotka

04.12.2020 18:03

Medzi dvoma krajinami V4, ktoré na rozdiel od Slovenska a Česka blokujú prijatie rozpočtu a krízového koronavírusového fondu EÚ, sa objavil prvý nesúlad.