Založ si blog

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

Daňové delikty smú byť chránené ako daňové tajomstvá?

Dane ako poplatky štátu a odvody do poisťovní zdravotných alebo sociálnej sú nevyhnutným zlom, bez ktorého by žiadny štát nemohol normálne fungovať. Vlastne mohol, keby ovládal obrovské nerastné bohatstvo, ale to nie je príklad Slovenska. U nás taká obyčaj, že podvádzanie štátu tým, že si neplníme presne daňové a odvodové povinnosti je považované za národný šport. Často sa zdôrazňuje stále vysoká daňová medzera, osobitne v DPH (Daň z pridanej hodnoty), ale aj dane spotrebné a majetkové sú neraz problém. V prípade DPH sa tí najodvážnejší obohacujú aj tak, že od štátu si vyinkasujú tzv. vratky zaplatenej DPH neoprávnene, lebo splnenie daňovej povinnosti je len fingované (zakrývajú to tzv. karuselové obchody). Štát vybudoval a vydržiava Daňové a Colné úrady, Finančnú správu s pobočkami a aj tak to nefunguje dobre. V USA také starosti nemajú, DPH vôbec nepoužívajú a vôbec im nechýba. Nám by však chýbala!!!

Z histórie vieme, že neplatenie či krátenie daní je považované vo vyspelom svete za závažný zločin, ktorý je tvrdo trestaný. Slávny mafián Al Capone bol zatýkaný za daňové delikty a v prestrelke zastrelený! Na Slovensku bolo obdobie, kedy sa daňovým podvodníkom mimoriadne darilo, naposledy v rokoch 2011 a  2012, kedy štát v rámci modernizácie IT doslova zlikvidoval funkciu Daňového riaditeľstva SR. V tej dobe sa neoprávnene obohatil aj podnikateľ s realitami Ladislav Bašternák., neskôr odsúdený. Trest odňatia slobody mu bol skrátený za vzorné správanie, no časť jeho majetku prepadla v prospech štátu.

Keď je cap záhradníkom, úroda sa stráca vo dne aj v noci

Po voľbách v 2012 zostavil jednofarebnú vládu Smer SD, ministrom financií sa stal Peter Kažimír, ten sa pustil do upratovania v rezorte, do funkcie prezidenta Finančnej správy SR nastúpil František Imrecze, ktorý odviedol kus roboty, najmä opatrenia, ktoré finančná správa zaviedla v oblasti boja proti daňovým podvodom, ako napr. daňová kobra, kontrolný výkaz DPH, systém kontrolných známok (ISKZ), virtuálna registračná pokladnica (VRP). V októbri 2018 abdikoval z funkcie, údajne pre nenaplnené ambície stať sa Ministrom financií po odchode Petra Kažimíra do funkcie guvernéra NBS. Šéfom Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚ FS) bol dlhodobo Ľudovít Makó, ten popri stíhaní kriminálnikov utajene pracoval za hranou zákona, ba dokonca spolupracoval so skupinou mafiánov tzv. Takáčovcov. Jeho trestná činnosť sa datuje od roku 2011, odkedy najmä zneužíval svoje postavenie, vydieral daňové subjekty a obchodoval s citlivými informáciami ku ktorým mal prístup. Keď ho po voľbách v roku 2020 odvolávali, dostalo sa mu ešte poďakovania, hoci už presakovali pochybnosti o jeho „lojalite a úcte k zákonu“. V septembri 2020 bol Makó zatknutý v rámci akcie „Božie mlyny“ a tak ako sa patrí, s kukláčmi a vrtuľníkom nad hlavou. Súd odmietol jeho prepustenie z väzby za kauciu 100 tisíc €, ani príhovor dedinského kňaza nevzal do úvahy. No hanba ako Brno, nie Jelenec! Lenže, vypočúvanie Makóa ukázalo, že disponuje množstvom informácií a výmenou za zhovievavosť dokáže vypovedať a svedčiť pred súdom vo viac ako 90 kauzách! Tak sa stal Ľudovít Makó najslávnejším spolupracujúcim obvineným (kajúcnikom) – mlynárom v „Božích mlynoch“ a nenahraditeľným univerzálnym svedkom. Imrecze sa nechal inšpirovať a vytvorili pozoruhodný tandem, ktorý si behá po slobode!

Zločinecká skupina riešila daňové delikty Kisku a Matoviča

Nezákonné monitorovanie poľovníckej chaty pri Leviciach nesplnilo očakávania – už len slaboduchí poslanci občas citujú z prepisov rozhovorov, ktoré žiadnu trestnú činnosť nepreukázali. No nič to, predsa rozkaz znel jasne: „Je potrebné urobiť Fica, Kaliňáka aj Pellegriniho“ prizvali osvedčených kajúcnikov a vykonštruovali obvinenie zo založenia, zosnovania a podpory zločineckej skupiny, aby prokurátorský dozor spadal pod ÚŠP. Medzičasom začali stíhať advokáta Mareka Paru ktorý sa previnil tým, že ako advokát zatupoval obvinených a obžalovaných „smerákov“. Vyskúšal si pobyt vo výkone kolúznej väzby. Parlament však nedal súhlas na stíhanie Roberta Fica vo väzbe! No ich stíhanie pokračuje na slobode. Všetci obvinení podali sťažnosti okamžite po vznesení obvinení a doručení im odôvodnenia. O sťažnostiach dozorujúci prokurátor ÚŠP doteraz nerozhodol! GP Žilinka si vyžiadal spisový materiál a po jeho preštudovaní konštatoval neodôvodnené prieťahy spolu 57 dní zo strany prokurátora ÚŠP a vyšetrovateľ NAKA. Nariadil im bezodkladne o sťažnostiach rozhodnúť. Trafená hus zagágala aj tentokrát, ŠP Daniel Lipšic spochybnil postup GP. Totiž bol odhalený pravý dôvod prieťahov – ak bude o sťažnostiach obvinených rozhodnuté v jeden deň so vznesením obžaloby, GP nebude mať časový priestor na zastavenie procesu z dôvodu porušenia zákonnosti s použitím § 363 TP. Stále viac občanov chápe, prečo sa neúspešný politik a neprokurátor, dokonca vo výkone trestu musel stať Špeciálnym prokurátorom!

K obvineniu Petra Pellegriniho z korupcie zatiaľ nedošlo, lebo svedectvá kajúcnikov sú príliš rozporuplné a tak táto záujmová osoba figuruje v kauze iba ako svedok, zatiaľ!

V rámci akcie „Súmrak“ vykonali 19.7.22 príslušníci NAKA a ÚŠP rekonštrukciu udalostí z roku 2017, kedy  svedkovia Imrecze a Makó priamo v priestoroch Úradu vlády SR, spomínali na minimálne dve stretnutia, ktorých sa priamo zúčastnili ako hostia obvinených: Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Tibora Gašpara a Norberta Bödöra. V kauze „Súmrak“ bola v apríli 22 skupina (banda štyroch) obvinená zo založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny s cieľom udržať Smer SD pri moci, k čomu využili aj voje postavenie a zverejňovali informácie chránené daňovým tajomstvom na diskreditáciu politických odporcov Andreja KiskuIgora Matoviča. Keby to nebola pravda, tak je to na zasmiatie. Ten Fico je predsa len babrák, keď na takúto lapáliu musel zakladať a zosnúvať zločineckú skupinu a do jej čela postaviť podnikateľa Norberta Bödöra, ktorého kde kto nazýva mecenášom a oligarchom Smeru SD. Trestnosť daňových deliktov Igora Matoviča zanikla z dôvodu premlčania, lebo OČTK pracovali ako slimáky. Exprezident Andrej Kiska bol obžalovaný a obžaloba bola podaná na príslušný súd. Spravodlivosť je nenadarmo obvinená zo slepoty!

Skutočné či fiktívne piliere a tunely

25.11.2022

Bez ambície odborne definovať stavebné prvky a diela možno laicky povedať, že pilier je stavebný prvok spravidla zo železobetónu alebo ocele, ktorý slúži ako nosný alebo oporný diel stavby, napríklad mostu. Tunel je stavebné dielo, ktoré sa razí pod terénom za účelom uloženia cestného alebo železničného telesa (na tratiach ŽSR je 76 tunelov). Tunely sa po každej [...]

K vládnej kríze pristupuje kríza energetická

22.08.2022

Vládna kríza na Slovensku je logickým výsledkom zlých rozhodnutí voličov v 2020, keď dôveru vložili do rúk subjektom, ktoré dlhodobo vykazujú minimálnu kompatibilitu. Dôsledkom v poradí už druhej vládnej krízy je akási studená vojna medzi rezortom financií a rezortmi obsadenými nominantmi SaS, ale aj kooperácia MF s rezortmi zdravotníctva a práce sociálnych vecí [...]

Bude ako nebolo alebo od desiatich k piatim

19.08.2022

Krutá realita pri ktorej blednú koaličné sľuby V roku 2020 nám nová vláda SR sľubovala hory doly, lebo to bude TOP vláda SR a na dôvažok nebudú kradnúť, no nemilosrdne budú bojovať s korupciou a mafiou, ktorá prenikla na najvyššie poschodia moci! Pri pohľade na zostavu vedenú Igorom Matovičom mnohí pochybovali o jej schopnosti riadiť štát a vývoj udalostí im dal [...]

čína, covid

Vypočuli komunisti hlas ulice? Peking uvoľňuje covidové pravidlá

07.12.2022 14:52

Zdá sa, že na čínsky komunistický režim zabrali demonštrácie proti politike nulového covidu.

Peter Pčolinský

Sme rodina navrhuje predčasné voľby na september. Matovič: Nič som si nevšimol

07.12.2022 14:52

Igor Matovič ani hnutie OĽaNO nebudú podporovať predčasné voľby. V Sme rodina sa pripravujú na všetko.

taliban

Taliban vykonal prvú verejnú popravu od prevzatia moci v Afganistane

07.12.2022 14:32

Popravený Tadžmír bol na smrť odsúdený za päť rokov starú vraždu.

nemecko šľachtic Heinrich XIII. Princ Reuss

V Nemecku rozbili skupinu extrémistov, ktorá chcela s pomocou Ruska zvrhnúť vládu

07.12.2022 13:50

Vodcovia skupiny krajne pravicových extrémistov boli člen nemeckého šľachtického rodu a sudkyňa a bývalá poslankyňa AfD.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 288112x
Priemerná čítanosť článkov: 3065x

Autor blogu

Kategórie