Založ si blog

Kultúra aj v tohoročných TV programoch zaplakala

Boli také časy, keď ČST vysielala silvestrovský galaprogram zábavy na vysokej kultúrnej úrovni. Vznikom množstva komerčných TV staníc sa dostali aj verejnoprávne televízie ČT a STV neskôr RTVS do situácie, keď každá z nich vyrábala program zostavený iba  na báze vlastných zábavných programov a logicky z toho nemohla vzísť pôvodná kvalita! No horšie bolo to, že TV diváci získali pocit, že TV stanice rezignovali na pôvodný zámer zabávať skalných TV divákov tak, aby v patričnej nálade vstupovali do Nového roku, spravidla bola silvestrovská zábava z roka na rok slabšia a slabšia. Dva silvestrovské programy 2020/2021 a 2021/2022 boli navyše poznačené opatreniami proti pandémii COVID 19. O to boli posledné silvestrovské  programy očakávané s nádejou na niečo skutočne kvalitné. Podľa upútaviek venovali TV stanice prípravám programov veľa času i peňazí, aby svojich divákov uspokojili a zabavili. No realita to potvrdila iba ojedinele!

RTVS na 1 programe vysielala hneď tri zábavné show programy: „Záhady tela“, „Milujem Slovensko““ a „Neskoro večer“. Tieto notoricky známe show sú značne závislé na kvalite hostí. Najslabší záujem vzbudzujú „Záhady tela“. No veľa pozitív najnovšie nevidno a hlavne nepočuť ani v show „Milujem Slovensko“ – sprievodná kapela zmenila obsadenie aj spevákov a zdá sa, že aj zvukára, lebo neznie ako pôvodná so Samom Tomečkom. Medzinárodný rozmer mali zabezpečovať hostia z ČR, ktorí v súťaži len tápali, žeby omyl? Celkovo show je príliš ukecaná, kapitáni družstiev siahodlho predstavujú hostí zo show biznisu – kamošov čo nijako nezaujíma TV diváka. Hudba znie v programe sotva 5% vysielanej doby, čo je menej ako málo. Show Petra Marcina a jeho hostí „Neskoro večer“ je závislá od toho ako hostia zladia svoju osobitosť s osobnosťou moderátora. Totiž jeho odroda humoru nevyhovuje širokému spektru TV divákov. Po polnoci zazneli staršie záznamy z koncertov Elánu.

RTVS na 2 programe vysielala len hudobné programy, príbeh legendárnej speváčky Whitney Houston a koncert punkovej kapely Prodigy. Po polnoci odvysielali epizódu zo série „Ktosi je za dverami“ L + S. Výber programov z TV archívu možno akceptovať, ba pochváliť, ale dostupnosť akýchkoľvek starších programov už nie je problém pre veľa TV divákov – to by si mli dramaturgovia zostrihaných archívnych show uvedomiť!.

TV Markíza vysielala špeciál „Silvester 2022“ z vlastnej tvorby moderovaný Adelou Vinczeovou, ktorá privítala v programe hostí: Adama Bardyho, Zuzanu Kubovčíkovú Šebovú, Attilu Végha, Juraja Kemku, Dominiku Kavaschovú a Juraja Čurného. ktorí nemali pokaziť žiadnu zábavu! No, hostia sa bavili náramne, no či sa rovnako bavili aj diváci a či vydržali sledovať povestné spoločenské hry? To je otázne! V strihovom programe boli využité záznamy z toho čo už bolo odvysielané v show „Let´s dance“, „Tvoja tvár znie povedome“ a „Chart Show“ v osobitnej časti pred polnocou s názvom „Najväčšie hity“ sa uplatnili záznamy hudobných diel, ktoré bodovali v „Chart Show“. Zakúpený formát „Tvoja tvár znie povedome“, kde časť účinkujúcich imituje hudobné hviezdy iného pohlavia, je pre mnohých ľudí urážlivý, až nevkusný. Rovnako pre divákov, ktorí očakávali aj niečo nové bol celý špeciál sklamaním.

TV JOJ vysielala dva svoje zábavné programy, originály s upraveným obsahom a dôrazom na hudobnú zložku. Zámer správny, lenže s rozličným výsledkom. V programe na báze show „Inkognito“ účinkovali kmeňoví herci a moderátori, pričom nóvum bolo v tom, že nehádali profesiu neznámeho hosťa, ale nenaplnenú túžbu po profesii u známej celebrity! Účinkovali: Vlado Voštinár, Michal Hudák, Marián Čekovský, Zuzana Kubovčíková Šebová a Marcel Forgáč. Ako špeciálni hostia boli účastní: Jakub Prachař, Dávid Gránský. Ondrej Kandráč a dvaja pomocní hudobníci. Tajným hosťom bol jeden z najlepších imitátorov Elvisa Presleyho. S ohľadom na opotrebovanosť formátu a notorickej známosti hádačov bola odvedená show priemernej kvality až na hudobnú časť, ktorá bola ešte horšia! Marián Čekovský je uznávaný hudobník, no so spevom je to slabšie, quasi kapela hrala mizerne aj keď Marián hral hneď na dvoch elektrických klavíroch, čím nahrádzal chýbajúcu basu. Okrem Kandráča nikto zo zabávačov nevedel poriadne spievať, osobitne Michal Hudák doslova ziapal do mikrofónu. Vrcholným číslom bola trojica rómskych odrhovačiek, ktoré sa stali povinnou jazdou každej dedinskej zábavy. Ibaže v Letanovciach to zaspievajú lepšie!

V druhej časti sa po 3 rokoch na obrazovky vrátila originálna show „Všetko čo mám rád“ s Jurajom Bačom, Ondrejom Kandráčom, skupinou Kandráčovci a ich hosťami. Hostia: Lenka Hriadelová, Ján Mečiar, Nela Pocisková, Braňo Deák, Bibiana Ondrejková a Natália Puklušová rozhodne neboli do počtu, naopak boli komunikačne zdatní, výborne spievali aj tancovali. Juraj Bača sa ukázal ako skúsený a erudovaný moderátor, vie pútavo hovoriť, spievať na úrovni, hrať na gitare a tancovať bez známok únavy. Jednoducho záskok za Štefana Skrúcaného sa osvedčil. Kandráčovci využili svoj široký repertoár ľudových aj populárnych piesní, interpretácia aj zvuk kapely skvelý. Rozhodne im prospeli spoločné projekty s IMT Smile a Čechomorom, získali ďalšie tisícky priaznivcov. Záver je jednoduchý: keď si šikovný dramaturg vyberie vhodnú skutočne populárnu kapelu, pozve k nej obohacujúcich kreatívnych hostí – dá sa aj na Slovensku vyrobiť výborná zábavná show. Oplatí sa pozrieť hoci z archívu TV JOJ.

PS na adresu komerčných televízií: je na zamyslenie ako si tieto TV nevážia svojich divákov, keď ešte aj pár minút po polnoci (keď si diváci vinšujú do Nového roku) vysielajú reklamu – práve takú obyčajnú ako v predošlých reklamných brejkoch. Zákon, ktorý umožňuje reklamu kumulovať v hlavnom vysielacom čase je pomýlený, ako parlamentná väčšina, ktorá ho schválila, no vedenia televízií by mali ustriehnuť mieru aspoň v takýchto exponovaných dňoch. Vyzerá to tak, že v reklame sa točí dosť miliónov aj počas všeobecnej krízy.

Slávnosť demokracie a Ústavu SR pokazili demokrati na baterky

27.01.2023

Demokracia je keď … vláda ľudu sa vykonáva prostredníctvom volených zástupcov alebo priamo. Toľko definícia z Ústavy SR. Na celoštátnej úrovni vôľu ľudu vykonávajú volení poslanci NR SR alebo rozhodujú priamo občania v referende – plebiscite. Referendum je najdokonalejšia forma výkonu vôle občanov alebo tzv. priama demokracia. Každý demokrat, ktorý [...]

Čakanie na Godota ako paródia slovenskej politiky

16.01.2023

„Absurdná dráma s 2 dejstvami, hra je nadčasová, monotónna, nemá dej a je bez dekorácii, má všeobecnú platnosť, dejové situácie sú stále tie isté, prevláda veľká symbolika, groteskné situácie, zobrazuje pocit absurdity ľudskej existencie – bez cieľa, nádeje a pohybu vpred, koniec hry je na divákovi, názov hry akoby mal dve časti, motív bludného kruhu [...]

Skutočné či fiktívne piliere a tunely

25.11.2022

Bez ambície odborne definovať stavebné prvky a diela možno laicky povedať, že pilier je stavebný prvok spravidla zo železobetónu alebo ocele, ktorý slúži ako nosný alebo oporný diel stavby, napríklad mostu. Tunel je stavebné dielo, ktoré sa razí pod terénom za účelom uloženia cestného alebo železničného telesa (na tratiach ŽSR je 76 tunelov). Tunely sa po každej [...]

vodič, nehoda, banská bystrica

Vodič pri úteku pred políciou zrazil v Banskej Bystrici troch chodcov

27.01.2023 17:10

Vodič nerešpektoval výzvu polície na zastavenie.

Branislav Gröhling

Pokutovanie neospravedlnených hodín považuje Gröhling za nešťastné riešenie

27.01.2023 16:49

Takzvané „krúžkovné" hnutia OĽaNO zavádza pre mestá a obce povinnosť pokutovať rodičov za 15 neospravedlnených hodín dieťaťa v mesiaci.

Holokaust / Rozette Katsová /

Scholz poukázal na historickú zodpovednosť Nemecka za holokaust

27.01.2023 15:35

"Nezabudli sme na utrpenie šiestich miliónov zavraždených Židov a ani na utrpenie tých, ktorí prežili," uviedol nemecký kancelár v deň pamiatky obetí holokaustu.

počasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentný príjem, nemocnica

Vláda pomôže ambulantnému sektoru 283 miliónmi. Nové poplatky sa nezavedú

27.01.2023 15:20, aktualizované: 16:44

Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 97
Celková čítanosť: 294781x
Priemerná čítanosť článkov: 3039x

Autor blogu

Kategórie