Založ si blog

Zbohom zbraniam (A Farevell to Arms, Ernest Hemingway, 1929)

Román o láske, ktorá prišla v nevhodný čas, chcela ho poprieť a vymaniť sa z neho, a možno práve preto stroskotala. Heslo – odkaz: „Život je krutý, aj keď dáva zbohom zbraniam, šťastia sa nedočkáš!“

Zbrane sprevádzajú človeka od staroveku

Už v dobe kamennej pračlovek používal opracovaný kameň ako pästný klin alebo hrot oštepu lebo poznal, že tak môže uloviť zvieratá proti ktorým holými rukami nič nezmôže. Homo sapiens pochopil, že so zbraňou v rukách dosiahne viac. Zvládnutie výroby kovových predmetov znamenalo najmä výrobu tzv. chladných zbraní. Objavenie pušného prachu a výbušnín viedlo k produkcii prvých primitívnych strelných zbraní a použitiu výbušnín na deštrukciu. Žiaľ zbrane sa začali používať aj proti ľuďom ako nástroj realizácie moci násilným spôsobom. Prvé zdokumentované vojenské výpravy boli podnikané v období rozkvetu ríš, teda stovky rokov pred naším letopočtom. Egypt, Grécko a najmä Rímska ríša viedli dobyvačné vojny, zaberali nové územia a získavali vojnovú korisť. Vojnové ťaženia prekresľovali mapy a uplatňovali tak práva silnejších v praxi. Ešte v stredoveku boli realitou lúpežné vpády Tatárov, Turkov, dokonca aj Mongolov, no napodobňovali ich aj militantné kráľovstvá. V zámkoch sa žilo celkom inak než v podzámčí, sociálna nespravodlivosť, útlak produkoval organizovaný odpor – vznikali viaceré vzbury a revolúcie, ktoré sa usilovali nastoliť spravodlivejší svet.

Svetové vojny v kocke

Nástupom priemyselnej revolúcie v 19. – 20. storočí boli zavedené do armád dokonalejšie strelné zbrane a účinnejšie prostriedky vedenia boja: delostrelectvo, tanky, transportéry a lietadlá.

Na začiatku I. svetovej vojny v roku 1914 boli armády troj-spolku a troj-dohody vyzbrojené podobnými zbraňami. Osobnou zbraňou vojaka – pešiaka bola opakovacia puška, veliacich dôstojníkov pištoľ. Armády disponovali delostrelectvom, (prepravu diel obstarávali spravidla kone), jazdectvom a palebnú silu zvyšovali prvé automatické zbrane – guľomety. Prvé lietadlá vyzbrojené guľometmi predvádzali vzdušné súboje alebo zhadzovali na frontové línie ľahké bomby, iné typy lietadiel sa používali na pozorovanie a dopravu nákladu. Vojenským námorníctvom disponovali bohatšie prímorské štáty. Víťazné štáty zaznamenali územné zisky a porazení museli prijať ich straty ako realitu! Vo vojne zahynulo 9.600 000 vojakov a 7.000 000 civilistov, zranených bolo spolu 20.000 000 osôb.

Svetová hospodárska kríza v 30. rokoch 20. storočia bola podnetom na otvorenie starých konfliktov, ktoré vyústili do II. svetovej vojny. Vojakov odkázaných na svoje nohy ubudlo, pribudlo motostrelcov, tankistov a letcov. Osobnou zbraňou vojaka bola spravidla automatická útočná puška alebo samopal, rozhodujúcou útočnou zbraňou sa ukázali byť tanky vyzbrojené kanónmi a guľometmi. Vojenské letectvo bolo rozdelené na stíhacie, bombardovacie, dopravné a špeciálne. Všetky lietadlá používané vo vojne boli vrtuľové s vidlicovými alebo radovými spaľovacími motormi, najrýchlejšie stíhačky dosahovali rýchlosť 720 km/hod, bombardovacie okolo 550 km/hod. Až v poslednej fáze vojny sa objavili v nemeckej Luftwaffe prvé prúdové stíhačky Messerschmidt Me 262 prekračujúce rýchlosť 1000 km/hod. Kvalitatívne novými zbraňami boli zo strany SSSR raketomety „Kaťuša“ a zo strany Nemecka ponorky, vojnové krížniky, raketové klzáky V 1 a balistické rakety V 2. Nemecko horúčkovite pracovalo aj na zostrojení atómovej bomby, ale táto snaha neušla pozornosti britským tajným službám a tajné závody boli opakovane zbombardované. Významnú úlohy vo vojne zohrali vojenské letectvá a námorníctva, Briti zostrojili prvé funkčné radary, ktoré im slúžili na včasné zisťovanie náletov Luftwaffe. RAF a USAF podnikali po otvorení západného frontu nočné kobercové nálety na nemecké mestá a priemyselné komplexy. Vojnu v Ticho-morí medzí Japonskom a USA ukončilo atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki. Vo vojne v Európe a Ticho-morí zahynulo 72.000 000 ľudí, čo predstavovalo takmer 4% všetkého obyvateľstva.

Zainteresovanosť USA a ich snahu diktovať svetový poriadok dokazuje ich účasť na 38 vojenských konfliktoch po skončení II. svetovej vojny! Týmto ambíciám zodpovedá aj špecifická skladba vojenského námorníctva a letectva. Schopnosť USA vojensky zasiahnuť na ľubovoľnom mieste sveta  do niekoľkých hodín, zabezpečí cca 600 vojenských základní a obrovské námorníctvo, ktoré ako jediné na svete sa hrdí globálnou pôsobnosťou. Ide najmä o 11 lietadlových lodí s jadrovým pohonom, 72 útočných a balistických ponoriek s jadrovým pohonom, 22 raketových krížnikov a mnoho ďalších lodí.

Netradičný pohľad na konflikt za našou východnou hranicou

Ukrajinské vedenie tvrdí, že dokáže vytlačiť vojská RF z okupovaných ukrajinských území, len k tomu potrebuje viac silnejších, ťažkých zbraní a dostatok streliva. Aktuálne prosia západ o poskytnutie moderných stíhačiek, rakiet s dlhým doletom a prípadne aj vojnových lodí a ponoriek! Nie je im cudzia ani myšlienka použiť voči agresorom zakázané kazetové bomby, či chemické zbrane! Sú vraj odhodlaní bojovať za svoju slobodu a celý demokratický svet – až do konečného úspechu = porážky armády RF.

Ruské vedenie tvrdí, že vojenskú operáciu začali preto, že sa cítili existenčne ohrození a angažovanie armád NATO ich hypotézu o snahe postupne vyčerpať, vojensky poraziť armádu RF a definitívne zničiť Rusko – ríšu zla, verifikuje! Zdôrazňujú, že svoju porážku na Ukrajine nedopustia a keď bude ohrozená holá existencia Ruska, použijú dôraznejšie prostriedky boja = jadrové zbrane!

Dajme zbraniam zbohom a nepodporujme vojnu, lebo kto mečom bojuje – ten mečom zahynie!

V poslednej minúte nám vykypelo z hrnca, prečo?

05.07.2024

S výsledkami našich športovcov v tomto roku môžu byť spokojní iba tí najzanietenejší fanúšikovia. Spokojné sú stávkové kancelárie a nepochybne aj komerčné televízie, ktoré nám sprostredkovali športové prenosy a nepochybne urobili dobrý biznis. Sklamali hokejisti, kedy mnohí odborníci tvrdili, že tohtoročný výber kanadského trénera je oveľa silnejší ako boli [...]

Básnici idú do neba, ale len niektorí

20.06.2024

Básnici a spisovatelia patria do elity každej kultúrnej spoločnosti. Dostáva sa im uznania aj stovky rokov po smrti – tým najlepším. Samozrejmým predpokladom básnikov je excelentná inteligencia a boží dar nevšedného talentu k tvorbe textov, ktoré prežijú veky. Ako Slovensko prišlo o „básnika“ V polovici mája 2024 sa Slovenskom rozšírila správa o šokujúcom [...]

Paradoxy v našej politike sú časté

02.05.2024

Paradox vo všeobecnosti znamená protirečivé až nezmyselné tvrdenie alebo výpoveď. Paradoxných tvrdení a výpovedí sa vyskytuje v našej politike neúrekom a spôsobujú to, že tieto praktiky prenikajú do povedomia občanov v takej miere, že niektoré priam zľudovejú. Nasleduje zopár príkladov. Správa sa ako neriadená strela – takto onálepkovaný politik alebo iná [...]

Poľsko / Migrácia / Hranice / Kontroly /

Poľsko prijalo zákon uľahčujúci bezpečnostným zložkám použitie zbraní

26.07.2024 22:36

Varšava aj EÚ tvrdia, že Bielorusko a jeho spojenec Rusko migrantov posielajú k hraniciam zámerne v rámci hybridnej vojny.

Robert Fico / Tomáš Taraba /

PS: Taraba je najhorší minister v histórii rezortu. Fico by mal urobiť poriadok

26.07.2024 17:49

Michal Sabo upozornil, že minister počúva najmä záujmové skupiny a nemá úprimný záujem komunikovať s laickou ani odbornou verejnosťou.

Denys Šmyhaľ, Robert Fico, Ukrajina

Fico opäť volal s ukrajinským premiérom o zastavenej rope, navrhol mu riešenie

26.07.2024 17:00, aktualizované: 17:10

Obnova tranzitu časti ruskej ropy je podľa úradu vlády pre rafinériu Slovnaft mimoriadne dôležitá.

izrael, hamas, zbrane

Chce zvrhnúť vládu USA a vyvolať vojnu: EÚ zaradila organizáciu The Base medzi teroristické

26.07.2024 16:56

Skupinu The Base v roku 2018 založil Američan Rinaldo Nazzaro s cieľom vytvoriť sieť radikálne pravicových nacionalistov.