K vládnej kríze pristupuje kríza energetická

Vládna kríza na Slovensku je logickým výsledkom zlých rozhodnutí voličov v 2020, keď dôveru vložili do rúk subjektom, ktoré dlhodobo vykazujú minimálnu kompatibilitu. Dôsledkom v poradí už druhej vládnej krízy je akási studená vojna medzi rezortom financií a rezortmi obsadenými nominantmi SaS, ale aj kooperácia MF s rezortmi zdravotníctva a práce sociálnych vecí a rodiny vykazuje kolapsový stav. Vláda zaujatá bojom s Covidom 19 a sama so sebou, nestihla za takmer dva a pol roka riešiť dopady bezprecedentného zdražovania na zamestnancov štátnej správy, zdravotníkov, zamestnancov školstva, dôchodcov, chudobou ohrozených rodín. Svoje zámery chce uplatniť až v roku 2023, no dovtedy sa stihla celkom rozhádať a smeruje k rozpadu! Inflácia na Slovensku v júli 2022 dosiahla 13,6% a ďalej rastie, najmä z rastu cien energií a potravín. Dobiehanie priemernej životnej úrovne EÚ sa zastavilo na hodnote 84%, no za posledné dva roky sme cúvli na 80%. Rating Slovenska sa zhoršuje na „riskantný“ čo spôsobí zdraženie úverov, už si za záporný úrok nepožičiame. Príznačné je, že premiér Heger vidí len samé pozitíva a vývoj hodnotí kladne! Slovenská vláda je raritou v EÚ, lebo jej pomoc firmám a občanom je vzácna ako šafrán. Životná úroveň dôchodcov klesla v tomto roku doteraz o 12%, koľko to bude do konca roku presne nevieme, no vláda je hluchá a slepá aj voči petíciám nespokojných občanov. Prvým prognostikom o rozpade vlády bol samotný Igor Matovič, ktorý usúdil, že kľúčový rozpor vo vládnej koalícii nastane pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na rok 2023, čiže v novembri tohto roku. SaS si postavila hlavu už na začiatku prázdnin a ako ultimatívnu požiadavku definovala odchod Igora Matoviča z vlády. V auguste sa aktivizoval premiér Heger, ktorý zvoláva rokovania a predkladá ústretové návrhy ako riešiť spory v koalícii. Na piatok 26.8.22 je avizované tretie a možno posledné rokovanie koaličných strán. Otázka znie: ako pevne je SaS rozhodnutá, či sa nechá alebo sa nenechá presvedčiť na pokračovaní štvorkoalície. V zmysle rozhodnutia Republikovej rady SaS totiž už vystúpila z koalície a ak do 31.8.22 neodstúpi z vlády Igor Matovič, ministri za SaS podajú demisiu. Okyptená trojkoalícia nebude mať stabilnú väčšinu v parlamente, ako sa zhostí svojich úloh možno domyslieť, že to bude ešte horšie ako bolo doteraz. Opozičné strany vyzbierali takmer pol milióna podpisov občanov za vypísanie referenda o možnostiach skrátenia volebného obdobia. Dôležité bude rozhodnutie pani Prezidentky, či referendum vyhlási alebo bude naťahovať čas v súčinnosti s ÚS SR?

Energetická kríza dopadne na tých, ktorí ju vyvolali

Od roku 2014 prijímajú USA a EÚ hospodárske a politické sankcie namierené na Ruskú Federáciu ako trest za anexiu Krymu, ktorý tvoril územne (od 50. rokov) Ukrajinskú autonómnu oblasť. Sankcie boli predlžované a rozširované každoročne. Múdre hlavy argumentovali tým, že do Európy predáva RF vyše 40% svojho exportu zemného plynu a ropy a to RF neprežije ak Európa obmedzí a neskôr zastaví dovoz energetických médií. Tieto myšlienky dostali nový zmysel po vojenskom napadnutí Ukrajiny armádou RF (24.2.22). V orgánoch EÚ boli schválené rozhodnutia členských štátov smerujúce k úplnému zastavenia nákupu energetických médií z RF. Vnútrozemské štáty ako Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakúsko s vybudovanými potrubiami z RF dostali o niečo dlhší čas na prispôsobenie, aj hrdé Slovensko sa pridalo na stranu spoločnej solidarity s Ukrajinou. Slovnaft patriaci spoločnosti MOL mal byť dodatočne zdanený zato, že využíva stále lacnú ruskú ropu. Vláda to však neschválila! Výrobná technológia v Slovnafte musí prejsť rekonštrukciou destilačných kolón na ľahkú ropu typu BREND. V dovoze neruskej ropy spoliehame na ropovod ADRIA. Naša 100% závislosť na dovoze zemného plynu z RF sa znižuje nákupom LNG (skvapalnený zemný plyn) z USA, jeden tanker za mesiac pristane v prístavnom termináli Rijeka. Ako alternatíva sa javí aj možnosť kupovať plyn z Nórska alebo Arabského polostrova. Najväčšia Európska ekonomika v Nemecku sa už pripravuje na prežitie zimného obdobia a pritom má vybudované plynovody až z Ruských nálezísk (NORD STREAM 1 a 2). Aktuálne rokuje Nemecký kancelár Scholz v Kanade o dovoze LNG a perspektívne Vodíka do Nemecka.

Osobitným druhom energie je elektrina, nedá sa vyrobiť na sklad a aj preto sústavy na rozvod elektriny sú prepojené čím sa zvyšuje stabilita sústavy aj v prípade mimoriadností. Elektrická energia sa z RF na Slovensko nedováža, lenže napriek tomu elektrina zdražela najviac – až na päťnásobok. Riešenie do dobrých časov kótovať ceny elektrickej energie na burze sa pomstilo tým, ktorí energiu spotrebúvajú a odmenilo tých, ktorí energiu vyrábajú a dodávajú do spoločnej siete. Slovensko je vo výrobe elektrickej energie sebestačné, ba isté množstvo nadvýroby je distribuované do spoločnej prepojenej siete. Prečo musia spotrebitelia na Slovensku platiť za energiu ceny určené na burze??? Lebo niečo nebolo domyslené v Bruseli pri formulovaní spoločnej energetickej politiky štátov EÚ. Tento logický nezmysel má potenciál rozkolu v orgánoch EÚ a spochybňuje zmysel členstva v EÚ. Nečlenské štáty EÚ Nórsko a Švajčiarsko vyrábajú takmer všetku elektrickú energiu vo vodných elektrárňach – teda z obnoviteľných zelených zdrojov. To čo sami nespotrebujú predajú po novom za horibilné ceny. Zdá sa, že nové vedenie EK EÚ na čele so ženou, tieto procesy nezvládlo a nezvláda! Drahá elektrina má za následok zdražovanie všetkého, je to olej do inflačného ohňa.

Riešenia, ktoré nie sú riešenia

Počúvame a čítame kadejaké múdre rady ako ušetriť energie, teplo, elektrickú energiu, vodu atď. Návrhy ako ušetriť v kuchyni pri varení a pečení nestoja za reč. Usporiť elektrinu dokážu úsporné spotrebiče, teplo sa ušetrí v zateplených budovách, s kvalitnými oknami a tiež samočinnou reguláciou kúrenia. Slovensko ako vysoko plynofikovaná krajina, bude nútené používať dostupnejšie lacnejšie palivá ako drevo a uhlie. Nejde len o domácnosti, ale aj verejné budovy, úrady, školy, nemocnice a polikliniky, závody a firmy. Systematické riešenia sa očakávajú z Bruselu, tam kde problémy zasiali ich musia aj vyriešiť!

Rázsochy alebo Ružinov z pohľadu politikov a pacientov

01.11.2024

Životopis nenarodeného dieťaťa Písal sa rok 1987, keď v hlavnom meste odštartovala výstavba nemocnice, ktorá sa mala stať najmodernejšou v strednej Európe. Projekt univerzitnej nemocnice bol dlho v stave „klinickej smrti“. Rázsochy sú miestna časť bratislavskej štvrti Lamač na okraji Malých Karpát. Táto miestna časť je známa tým, že asi 35 rokov sa tu [...]

Prečo nie sú trináste dôchodky nehoráznosť!

17.10.2024

Komentátor PRAVDY Igor D. vo svojom článku „Rozpočet bez budúcnosti“ zo dňa 16.10.24 napísal nasledovný súd: „Pridať dôchodcom, ktorí majú vyššie penzie, ako bežne pracujúci ľudia mzdu, 600 eur, pričom si polepšia ešte štedrou valorizáciou, nie je solidarita, ale nehoráznosť.“ Štedrá valorizácia bola v roku 2023 Pán komentátor si nevšimol, že valorizácia [...]

Keď sova vyčíta vrabcovi veľkú hlavu

12.10.2024

Na Slovensku je to žiaľ tak, že súčasní opoziční politici stratili aj posledné zvyšky súdnosti. Spochybňujú každý počin vládnej koalície, napádajú a kritizujú všetkých a všetko čo sa udeje. Za obeť si vybrali už v lete viacerých ministrov (Spravodlivosti, Zdravotníctva a Kultúry). Dobre vedeli, že odvolávanie v parlamente nebude úspešné, ale aká to slasť [...]

Msta-S, ruská húfnica, kanón, streľba, bombardovanie, vojna na Ukrajine

Hrabko: Na dianí na Ukrajine sa nič nezmení, kým do toho nevstúpi Trump

23.11.2024 08:26

Pribúdajú politické signály, že by sa mohli začať rokovania o zastavení bojov na Ukrajine. Reálne to však bude až s Trumpom, povedal publicista.

Libanon, Bejrút

Izraelský úder otriasol Bejrútom, na mieste zničenej budovy sú mŕtvi a ranení

23.11.2024 08:05

Niekoľko mŕtvych a ranených si v sobotu skoro ráno vyžiadal izraelský vzdušný úder na obytný dom v centrálnej časti Bejrútu.

Roberta Metsolová

Šéfka europarlamentu Metsolová sa obáva nemeckých volieb, hovorí o populistoch: Koho zvolia sklamaní občania?

23.11.2024 07:50

Metsolová apelovala na proeurópske a proukrajinské strany v Nemecku, aby pred voľbami spojili svoje sily.

vojna na Ukrajine, Bachmut, Da Vinci, Dmytro Kocjubaljo

ONLINE: Rýchlo a zbesilo. Ruská raketa Orešnik doletela k Dnipru za 15 minút rýchlosťou 13-tisíc km/h

23.11.2024 07:15, aktualizované: 08:57

Nová ruská raketa, ktorú Rusko použilo pri útoku na Dnipro, mala šesť hlavíc, každá ešte šesť kusov submunície.