Balada o poľných a sťahovavých vtákoch

O mega-hite SK popmusic

V roku 1980 vyšiel prvý LP mladého Miroslava Žbirku s názvom „Doktor sen“ v ktorom sa nachádza aj skladba „Balada o poľných vtákoch“, ktorá patrí do zlatého fondu SK popmusic. Hudobne v originálnej nahrávke speváka sprevádzal len syntetizátor, tým viac vynikol skvelý text Kamila Peteraja. Tu je jeho malá časť o osude poľných vtákov:

„Nežobrú že chcú mať viac ako dáva klas, nemučí ich závisť údel Kainov …. nad tulákmi držia stráž, niet tam víťazov ….“ Pieseň som počul možno tisíckrát a dodnes som bol presvedčený, že v texte je obsiahnutá kritika „tulákov“, ktorí pre zisk opúšťajú svoju vlasť, teda text som vnímal nasledovne: „Nežobrú že chcú mať viac ako dáva vlasť, nemučí ich závisť údel Kainov“.

O vzniku pandémie vírusom SARS-CoV-2

Údajne prirodzeným vývojom v juhovýchodnej Číne vznikol nový vírus, až koncom decembra 2019 bol identifikovaný ako nový koronavírus SARS-CoV-2. Epicentrum epidémie bolo mesto Wu-Chan, ktoré má oficiálne 11 miliónov obyvateľov, teda 2 krát viac ako Slovensko. Čínske úrady za ¼ roka epidémiu skrotili, no  zomrelo 3.900 prevažne starých ľudí. Svet so záujmom sledoval čo sa to v Číne deje, ako sa prijali drastické opatrenia, ako sa za tri týždne postavili dve veľké montované nemocnice. No málokto predpokladal, že vírus, ktorý na vzduchu zahynie do 3 hodín, môže spôsobiť skutočnú pandémiu vo svete. Kto rozniesol vírus do ľudnatých štátov Ázie aj do Európy, Ameriky, Austrálie? No predsa novodobí tuláci – turisti.

V týchto dňoch je situácia s pandémiou taká, že Wu-Chan počíta dni bez nových pacientov a naopak,  v Taliansku a Španielsku zomierajú stovky pacientov denne, v Nemecku pribúdajú tisícky pacientov denne! Počty nakazených rastú exponenciálnym radom – epicentrum nákazy sa presťahovalo do Európy!

O situácii na Slovensku

Prvý pacient infikovaný vírusom bol zistený 6 marca tohto roku, teda týždeň po PV. Vírus do rodiny priniesol syn zo zahraničia. Vláda SR nespala, ale už 14 a 16 januára boli aktivované príslušné krízové orgány, sektor zdravotníctva úkoloval podriadené zariadenia, osobitné zariadenia MV a boli postupne prijaté opatrenia, ktoré mali obmedziť a spomaliť šírenie pandémie na Slovensku. 27 februára vláda prijala prvé uznesenie smerom k Úradu štátnych hmotných rezerv pre zabezpečenie zdravotného materiálu. Významnú úlohu tu zohrali dnes už bývalý premiér SR Peter Pellegrini a MV Denisa Saková. Aj im patril večerný potlesk 20.3.

Postupne boli zatvorené všetky školy, obmedzená verejná doprava, úplne zastavená letecká a medzištátna vlaková doprava, zatvorené boli supermarkety, aquaparky, zábavné centrá, divadlá a kiná, zrušené hromadné podujatia ako koncerty, bohoslužby, športové podujatia, zakázaná taxislužba, zatvorené boli obchodné prevádzky a služby, z obchodov fungujú len potraviny, lekárne a drogérie, výrobu prerušili automobilky a ich subdodávatelia, zdravotníctvo sa pripravuje na zvýšený nápor infikovaných vírusom. Vďaka týmto opatreniam a uzatvoreniu hraníc, sú počty infikovaných osôb minimálne a doteraz neprekročili 200 osôb. Podobne dobré čísla má Maďarsko, v Čechách a v Poľsku sú nárasty dynamickejšie. Doteraz na Slovensku počet hospitalizovaných pacientov bol len 55 a nebolo evidované žiadne úmrtie. Uvedené jednoznačne dokazuje, že opatrenia vlády a celková činnosť zdravotníckeho sektoru sú účinné a boli zavedené včas. Keby mali pravdu veční kritici, situácia by bola diametrálne odlišná.

O riziku, ktoré spôsobujú sťahovaví vtáci a tuláci

Aktuálne sa na Slovensko vracia cca 3 tisíc našich občanov, ktorí uviazli v cudzine z rôznych príčin a vláda ktorú nechceli im to nielen umožní, ale aj zorganizuje a zaplatí! Súčasné reštrikcie môžu pokračovať ešte pár týždňov, ale potom bude nevyhnutné niektoré zoslabiť. Žiaľ poloha Slovenska v strede Európy a Schengenské quasi-hranice spôsobujú, že desaťtisíce občanov denne prekračuje hranice, lebo za hranicou pracujú alebo za hranicou bývajú a na Slovensku pracujú! K tomu pristupuje medzinárodná kamiónová doprava, tisícky kamiónov stoja na vyhradených hraničných prechodoch a okrem nákladu vozia aj vírusy, o tom netreba pochybovať. Povinnosť pre prichodiacich podstúpiť 14 dňovú karanténu má príliš veľa výnimiek z pravidla, to je najväčšie riziko pre šírenie a pokračovanie pandémie. Sem je potrebné zamerať pozornosť a osoby, ktoré majú hranicu ako korzo čo najviac obmedziť, kontrolovať a testovať im zdravotný stav. Podľa vysvetlenia predsedu Správy štátnych rezerv, máme k dispozícii 4 milióny rýchlo-testov, ktoré sú spoľahlivé po 3-4 dňoch od nákazy vírusom, testovanie z kvapky krvi je nenáročné a výsledok známy za pár sekúnd.

Klasické balady majú tragický koniec

Zábery z Talianska, kde za deň zomrelo 800 a celkovo už vyše 5.000 osôb, kde zdravotníctvo skolabovalo, kde mŕtvoly odvážajú armádne nákladiaky – to je hrozná tragédia akej sa chceme a môžeme vyhnúť. K tomu je nevyhnutné, aby nová vláda a parlament, mestá a obce pokračovali v múdrych a účinných opatreniach, aby občania boli disciplinovaní a vytrvalí. Držme my všetci „poľní vtáci“ nad tulákmi stráž, potom sa oprávnene budeme cítiť ako víťazi.

Rázsochy alebo Ružinov z pohľadu politikov a pacientov

01.11.2024

Životopis nenarodeného dieťaťa Písal sa rok 1987, keď v hlavnom meste odštartovala výstavba nemocnice, ktorá sa mala stať najmodernejšou v strednej Európe. Projekt univerzitnej nemocnice bol dlho v stave „klinickej smrti“. Rázsochy sú miestna časť bratislavskej štvrti Lamač na okraji Malých Karpát. Táto miestna časť je známa tým, že asi 35 rokov sa tu [...]

Prečo nie sú trináste dôchodky nehoráznosť!

17.10.2024

Komentátor PRAVDY Igor D. vo svojom článku „Rozpočet bez budúcnosti“ zo dňa 16.10.24 napísal nasledovný súd: „Pridať dôchodcom, ktorí majú vyššie penzie, ako bežne pracujúci ľudia mzdu, 600 eur, pričom si polepšia ešte štedrou valorizáciou, nie je solidarita, ale nehoráznosť.“ Štedrá valorizácia bola v roku 2023 Pán komentátor si nevšimol, že valorizácia [...]

Keď sova vyčíta vrabcovi veľkú hlavu

12.10.2024

Na Slovensku je to žiaľ tak, že súčasní opoziční politici stratili aj posledné zvyšky súdnosti. Spochybňujú každý počin vládnej koalície, napádajú a kritizujú všetkých a všetko čo sa udeje. Za obeť si vybrali už v lete viacerých ministrov (Spravodlivosti, Zdravotníctva a Kultúry). Dobre vedeli, že odvolávanie v parlamente nebude úspešné, ale aká to slasť [...]

Msta-S, ruská húfnica, kanón, streľba, bombardovanie, vojna na Ukrajine

Hrabko: Na dianí na Ukrajine sa nič nezmení, kým do toho nevstúpi Trump

23.11.2024 08:26

Pribúdajú politické signály, že by sa mohli začať rokovania o zastavení bojov na Ukrajine. Reálne to však bude až s Trumpom, povedal publicista.

Libanon, Bejrút

Izraelský úder otriasol Bejrútom, na mieste zničenej budovy sú mŕtvi a ranení

23.11.2024 08:05

Niekoľko mŕtvych a ranených si v sobotu skoro ráno vyžiadal izraelský vzdušný úder na obytný dom v centrálnej časti Bejrútu.

Roberta Metsolová

Šéfka europarlamentu Metsolová sa obáva nemeckých volieb, hovorí o populistoch: Koho zvolia sklamaní občania?

23.11.2024 07:50

Metsolová apelovala na proeurópske a proukrajinské strany v Nemecku, aby pred voľbami spojili svoje sily.

vojna na Ukrajine, Bachmut, Da Vinci, Dmytro Kocjubaljo

ONLINE: Rýchlo a zbesilo. Ruská raketa Orešnik doletela k Dnipru za 15 minút rýchlosťou 13-tisíc km/h

23.11.2024 07:15, aktualizované: 08:57

Nová ruská raketa, ktorú Rusko použilo pri útoku na Dnipro, mala šesť hlavíc, každá ešte šesť kusov submunície.