Ešte sa 12 krát vyspíme a dozvieme sa čo vymysleli múdre hlavy opozičné a mimoparlamentné na voličov. Aktuálne vraj intenzívne rokuje predseda a volebný líder SAS Richard Sulík o spoločnom postupe do volieb s predstaviteľmi stany „Za ľudí“ a koalície „PS – Spolu“. Už vytriezvel z jarných plánov, kedy sa pasoval za lídra celej opozície, bude mu stačiť vyviezť sa do parlamentu hoci na cudzích chrbtoch a aj za cenu, že lídrom tohto troj-spolku bude nespochybniteľná osobnosť nestraník (napríklad p. Mistrík).
Na poplach bije aj Igor Matovič, ktorému je ľúto prepadnutých hlasov ďalších strán, ktoré sú aktuálne len tesne nad 5% hranicou a očakávaný progres nových strán ako sú „Dobrá voľba, Vlasť, Socialisti.sk, Slovenská liga, Máme toho dosť“ im zoberie šance prekonať hranicu vstupu do parlamentu. Sám uvažuje tak, že vytvoriť jedinú volebnú stranu so spoločnou kandidátkou pre 7-8 subjektov je nereálne, ale mohlo by sa to podariť, keby sa vytvorili dve volebné strany: Konzervatívnejšia a Liberálnejšia.
Spolky sú čertove volky
Toto porekadlo, či ľudová múdrosť platilo v časoch I. svetovej vojny a nič na platnosti nestratilo dodnes. V danom prípade ide o zúfalú snahu politických „Nevedkov“ nájsť spôsob, ako vybabrať s voličmi a pritom sami seba zachrániť. Posledné prieskumy volebných preferencií od Focusu a Polisu ukázali, že najviac ohrozenou stranou je práve SAS. Po druhom mimoriadnom sneme, ktorý potvrdil líderskú pozíciu Sulíka a kritikov vytrestal tým, že ich nedal na kandidátku, respektíve priamo vylúčil zo strany – znamená to, že v prípade dohody o predvolebnej koalícii bude mať SAS ďalší už tretí snem?
O predvolenej koalícii neuvažuje KDH, Sme rodinu nikto neoslovuje a OĽANO nevie nájsť partnerov na spoločný útok na parlament. V rámci predvolebnej koalície by nominanti OĽANO získali miesta na spoločnej kandidátke a Ústredná komisia pre voľby by nemala dôvod skúmať či sa OĽANO transformovalo na politickú stranu v súlade so zákonom o voľbách do NR SR!!!
Čo znamenajú predvolebné koalície ad hoc pre voličov
Politicky zorientovaný a hodnotovo zakotvený volič si len ťažko vyberie volebný lístok – zlepenec 3, 4 či nebodaj 7 strán. Na volebnom lístku budú totiž aj jemu neprijateľní quasi politici, dokonca aj takí, ktorí v panike vlastnú stranu opustili, lepšie povedané zradili a spreneverili tak svoj poslanecký mandát. Preto je evidentné, že kalkulácie o tom, že predvolebná koalícia zachráni hlasy, ktoré by inak prepadli sú pomýlené! Volič totiž svojim hlasom má hlasovať naraz za 3, 4 alebo 7 strán a možnosť označiť tzv. preferenčné hlasy nebude postačovať na to, aby uprednostnil kandidátov, ktorým naozaj dôveruje.
Čo znamenajú predvolebné koalície ad hoc pre parlamentnú demokraciu a výkon moci
Umelo znížený počet politických subjektov ukáže kto je kto a v plnej nahote sa odhalí prázdnota a neschopnosť nachádzať pre spoločnosť výhodné riešenia Obecne vzaté existujú riešenia dobré, zlé a kompromisy. Kompromis býva na hony vzdialený dobrému riešeniu a potom čo si poslanci oblečú dresy svojich materských strán, vytvoria poslanecké kluby, sa porujú o svoj podiel na moci. Sformulovanie a následné schválenie „Programového vyhlásenia vlády“ bude možno ešte ťažšie ako dohoda o zložení vlády. Bude platiť to Elánovské „Kompromisy to sú krysy“.
Čo znamenajú predvolebné koalície ad hoc pre výkon vládnutia
V predvolebných koalíciách sa prepašujú k moci aj nehodní ľudia, neschopní viesť parlament a vládnuť. Pán Sulík má s tým osobnú skúsenosť a dobre vie, že nikto z lídrov nádejných parlamentných strán nie je osobnosťou, ktorá by bola akceptovaná všetkými stranami, preto navrhuje pána Mistríka, vedca, ktorý nepresvedčil ani v prezidentských voľbách. Možnosť povolebného patu, kedy nebude nikto schopný zostaviť vládu a parlamentné voľby sa budú musieť opakovať takýmto predvolebný experimentom rastie.
Záver
Stratégia opozície spolieha na tlačové orgány opozície a vyvolaný mediálny tlak na voličov, ktorým bude vnucovaná myšlienka voliť niečo nové, progresívne – alternatíva zlepenca, ktorý predstavuje jedinú alternatívu zlomu, ktorá sľubuje voličom modré z neba a paradoxne menej štátu a nižšie dane!!! Vložiť do rúk moc amatérom, ktorí budú tápať a učiť sa systémom pokus – omyl, to nebude nič dobré pre Slovensko.
Si podarená. Takže taký Kiska ktorý je milionár,ale... ...
Už pred sto rokmi vyhlásil nemecký spisovateľ ...
Celá debata | RSS tejto debaty