Založ si blog

Keď si politici nedovidia na koniec nosa, svedčí to o ich odbornosti a zodpovednosti

Zajtra (26.11.2019) začína dôležitá schôdza NR SR. Na programe má viac ako 100 bodov, medzi nimi zákon o štátnom rozpočte na roky 2020 a 2021, odložený zákon o stratifikácii nemocníc a aj mediálne prepieraná novela zákona, ktorá okrem iného predlžuje moratórium na volebné preferencie zo 14 na 50 dní.

Rozpočet bude schválený ako vždy doposiaľ, alebo bude rozpočtové provizórium?

Odhliadnuc od každoročných opozičných nárekov, že návrh štátneho rozpočtu je horší ako zlý, objavila sa aj vyhrážka koaličnej strany (SNS), že ich podpora 15 hlasov nie je vôbec istá. Tento netradičný posun v chovaní vládnej strany predstavil sám predseda Danko a div, že sa pritom nerozplakal. Pred novinármi sa vyžaloval zo svojich mindrákov aj o tom, ako si nevie dať rady s Ministrom financií ani s Ministrom práce,  sociálnych vecí a rodiny. Premiér vraj ignoruje koaličnú radu, hrá rolu dobrého policajta s jamkami na lícach! Smeráci mu vraj zarezali 5 návrhov zákonov a Riaditeľ Sociálnej poisťovne sabotuje zavedenia minimálnych dôchodkov z dielne SNS. Nuž, p. Danko nemá osobitný dar reči, aj dobré myšlienky neraz interpretuje popletene, napriek tomu by mu však mala zasvietiť v hlave kontrolka, že toto bolo za čiarou a môže byť rád, že zo strany Smeru SD to nebolo na verejnosti prepierané.

Nikoho neprekvapí, že opoziční poslanci budú vystupovať aj hlasovať proti návrhu štátneho rozpočtu, lebo pre nich by jeho krach bol vietor do plachiet volebnej kampane. Čo by to znamenalo pre strany vládnej koalície? Nuž hotovú katastrofu, nemožnosť zaviesť najnovšie sociálne opatrenia – darček všetkým, ktorí síce nevedia ako by vládli, ale veľmi po tom bažia. Nový poslanec za SAS Viskupič sa vyjadril, že rozpočtové provizórium by bolo lepšie ako tento zlý rozpočet!!! Nová vláda si vraj môže rozpočet opraviť, len nepovedal ako a kedy opraviť a napokon aká je istota, že nová vláda bude akcieschopná, že nevznikne povolebný pat???

Pred poslancov vládnej koalície a tých, ktorí síce vystúpili zo svojich poslaneckých klubov, ale vládne zákony podporujú, stojí previerka ich poslaneckej morálky – prijatie štátneho rozpočtu tak ako je predložený MF. Iba tak bude zastrešená etapa budovania sociálneho štátu, vrátane zákona o valorizácii minimálnych dôchodkov.

Stratifikácia nemocníc je dôležitá zmena, ale dlhodobá a nie až tak akútna!

Dnes je už všeobecne známe, kde je pes v zdravotníctve zakopaný. Odkedy bol do pôvodne čisto štátom riadeného rezortu vpustený súkromný kapitál, ktorý si viac berie ako dáva, to ani inak nemôže byť. Každoročne je rozpočet zdravotníctva vyšší a stále je málo. Faktom je, že reforma nemocníc je nevyhnutná, najlepšia by bola taká, kedy by bol celý rezort zoštátnený, lenže ako to urobiť bez arbitráží a súdov? Logika návrhu stratifikácie je v tom, že každá nemocnica nemôže zabezpečiť výkony všetkého druhu na rovnakej úrovni, je to nemožné z dôvodov personálnych aj materiálnych limitov. Odmietnutím návrhu zákona by si vládna koalícia strelila do kolena. Iste bude zaujímavé ako problém uchopí parlamentná opozícia.

Ach tie prieskumy!

Pôvodne celkom nevinný návrh novely zákona, ktorý mal upraviť spôsob uvedenia zamestnania kandidáta na volebnom lístku sa ľudovou tvorivosťou zmenil vraj na kladivo na prieskumné agentúry, masové médiá a hlavne občanov hladných po informáciách. V širokej diskusii boli dostatočne odkryté karty tých, ktorí na prieskumoch zarábajú aj tých, ktorí prieskumy potrebujú na manipuláciu verejnej mienky. Je skoro jedno či veto prezidentky bude prelomené alebo nebude. Je to zástupný problém a zbytočný hurhaj. Prieskumy je potrebné brať s rezervou, podobne ako TV a R reklamu.

Skutočné či fiktívne piliere a tunely

25.11.2022

Bez ambície odborne definovať stavebné prvky a diela možno laicky povedať, že pilier je stavebný prvok spravidla zo železobetónu alebo ocele, ktorý slúži ako nosný alebo oporný diel stavby, napríklad mostu. Tunel je stavebné dielo, ktoré sa razí pod terénom za účelom uloženia cestného alebo železničného telesa (na tratiach ŽSR je 76 tunelov). Tunely sa po každej [...]

K vládnej kríze pristupuje kríza energetická

22.08.2022

Vládna kríza na Slovensku je logickým výsledkom zlých rozhodnutí voličov v 2020, keď dôveru vložili do rúk subjektom, ktoré dlhodobo vykazujú minimálnu kompatibilitu. Dôsledkom v poradí už druhej vládnej krízy je akási studená vojna medzi rezortom financií a rezortmi obsadenými nominantmi SaS, ale aj kooperácia MF s rezortmi zdravotníctva a práce sociálnych vecí [...]

Bude ako nebolo alebo od desiatich k piatim

19.08.2022

Krutá realita pri ktorej blednú koaličné sľuby V roku 2020 nám nová vláda SR sľubovala hory doly, lebo to bude TOP vláda SR a na dôvažok nebudú kradnúť, no nemilosrdne budú bojovať s korupciou a mafiou, ktorá prenikla na najvyššie poschodia moci! Pri pohľade na zostavu vedenú Igorom Matovičom mnohí pochybovali o jej schopnosti riadiť štát a vývoj udalostí im dal [...]

migranti, Brodské , Kúty, hranica,

Česko predĺži kontroly na hraniciach so Slovenskom

07.12.2022 12:40, aktualizované: 12:59

O výsledkoch rokovania kabinetu budú informovať až po jeho skončení, uviedol hovorca českého premiéra.

Boris Kollár, parlament

Vláda odklepla Kooperative a BWSG 1,5 miliardy za nájomné byty

07.12.2022 12:17, aktualizované: 12:58

Zmluva je na 9 000 nájomných bytov.

Daniel Lipšic

Lipšic sa zastal prokurátorov, Fico ho označil za hanbu právneho štátu

07.12.2022 11:35

Fico tvrdí, že viacerí prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry kryjú zločiny.

rusko

Pavol Rusko sa v kauze Maják nádeje dohodnúť nechce, cíti sa byť nevinný

07.12.2022 11:25

Rusko mal použiť účelovo viazané finančné prostriedky na sociálnu pomoc vo výške 101-tisíc eur na iný účel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 288105x
Priemerná čítanosť článkov: 3065x

Autor blogu

Kategórie