Založ si blog

Novodobí politickí ekonómovia v službách reálneho kapitalizmu

Učebnice a skriptá s titulom „Politická ekonómia“ boli povinným čítaním väčšiny vysokoškolákov v časoch budovania socializmu. Zmyslom tohto neobľúbeného predmetu bolo zorientovanie budúcich intelektuálov v ekonomických zákonitostiach socialistického štátu, ktorý pripúšťal len spoločenské vlastníctvo výrobných prostriedkov a centrálne plánovanú ekonomiku.

Reálny kapitalizmus alias Neoliberálny globalizovaný kapitalizmus potrebuje hlásne trúby!

Reálny kapitalizmus, ktorý žijeme je spoločenské zriadenie charakterizované prevažne súkromným vlastníctvom výrobných prostriedkov, slobodným pohybom osôb a kapitálu, demokratickou výstavbou štátnych orgánov, právom vlastniť majetok, pričom vzniknutú majetkovú nerovnosť nemožno rozumne odôvodniť. Stav keď 5% oligarchov ovláda 90% celosvetových zdrojov možno udržať iba sofistikovanými metódami vymývania mozgov ostatným, menej úspešným, čiže plebsu. Keď si už plebs nedá povedať, na  ochranu demokracie sa použije hrubá sila, policajná a ak tá nestačí, potom sila vojenská. Dôležitými v masmediálnom svete manipulácie sú odborníci na politickú ekonómiu nového typu. V tomto blogu sa dotknem niektorých tvrdení, ktoré sú len kalerábmi systematicky tlačenými do hláv chudoby.

Trvalo udržateľný rast ekonomiky je zjavne neudržateľný!

V časoch poslednej celosvetovej ekonomickej krízy 2008-2009 vzrástol HDP Čínskej ľudovej republiky (ČLR) každoročne o viac ako 11%, naproti tomu – USA spadli do 11% recesie svojho HDP. V nasledujúcich rokoch sa rast HDP v ČLR logicky spomalil na 9, 8, 7% a to bolo signálom k mediálnym nárekom, nie situácia v USA, kde krízu naštartovali a štátny dlh prerástol 2 bilióny USD. Veruže USA ani nenapadne obrovský dlh splatiť, veď je to nereálne, bude sa to teda riešiť novou svetovou krízou alebo vojnami! USA vynakladajú na „obranu“ až 10 násobok nákladov Ruska, ale za potencionálneho agresora označujeme Rusko!

Poďme my radšej domov – na Slovensko. V roku 2019 vyrovnané hospodárenie nebolo dosiahnuté, rozpočtovaný rast HDP 4,3% poklesol o cca 2% a vládne výdavky neboli upravené na šetriaci režim, skôr naopak, veď je pred voľbami. Na rok 2020 bol parlamentom schválený rozpočet s deficitom 0,49%. To bolo nárekov, všetky protivládne inštitúcie ronili krokodílie slzy nad takou nezodpovednosťou. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, NBS a samozrejme aj treťosektoroví škodcovia z INEKO, TI a hlásne trúby v médiách nevynechali žiadnu príležitosť kopnúť do vlády, ktorá splnila svoje programové vyhlásenie a o dosiahnuté výsledky sa podelila s tvorcami hodnôt – občanmi. V časoch keď si vláda vie požičať aj za negatívny úrok, sú výzvy na šetrenie neopodstatnené táranie, bez reálneho prínosu pre rozvoj spoločnosti.

Trvalý rast svetovej produkcie vyjadrený rastom HDP je blud, ktorý odporuje zákonom prírody a vo svojej podstate ohrozuje život na zemi! Keby sa nejakým zázrakom stalo, že 7 miliárd ľudí bude mať spotrebu zdrojov na úrovni USA, zemeguľa do dvoch mesiacov skolabuje. Klimatické zmeny už dnes spôsobujú hladomory a sťahovanie národov z tropického pásma na sever, najmä do Európy. EÚ prijala program dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do 30 rokov, je to dobrý príklad aj pre ostatné svetadiely, osobitne svetové veľmoci USA, Čínu, Indiu, Rusko. Sucho, dlhé obdobia bez dažďov striedajú prívalové lejaky a ľudstvo namiesto účinného boja s požiarmi a záplavami vynakladá obrovské prostriedky na zbrojenie! Je to normálne? No, nie je! Svetový poriadok pripomína tanec na tenko ľade, ktorý sa môže kedykoľvek preboriť.

Dôchodkový systém je vraj neudržateľný, musí sa teda zásadne zmeniť?

Máme systém troj-pilierový a aký je výsledok? Na presadenie opodstatnenosti druhého sporivého piliera bola použitá hrubozrnná demagógia, nekalá reklama a nepochybne aj korupcia rozhodujúcich politikov, ktorí národu klamali v roku 2004 a poniektorí mu klamú dodnes. Ivan Mikloš a Ľudovít Kaník by sa mali zodpovedať za tie „švajčiarske dôchodky“, ktoré DSS vyplácajú sporiteľom a za vytvorenie tunelov ktorými odteká značná časť odvodov určených na sociálne zabezpečenie do správnych fondov DSS. Čisté svedomie nemajú ani aktívni politici Ivan Švejna a Jozef Mihál, ktorí si pri agitácii za II pilier div nezodrali jazyky! Naposledy aj Richard Sulík táral v TV diskusii, že vraj pomer medzi ekonomicky aktívnymi a dôchodcami sa čoskoro obráti na hlavu a dôchodcov bude dva krát viac ako ekonomicky aktívnych (platiacich odvody). To je hrozná fantazmagória, lebo dnes je podiel občanov nad 65 rokov len 17 % a jeho zvýšenie na 20 % potrvá najmenej 20 rokov. Okrem počtu prispievateľov do fondov je dôležité vedieť aj to, aké vysoké sú odvody a tie sú závislé na výške mzdy. Inak povedané, v roku 2019 bol dosiahnutý rast priemernej hrubej mzdy +8 % a mzda bude rásť aj v budúcich rokoch, do priemeru EÚ máme ešte ďaleko. Objem prostriedkov na dôchodky sa bude zvyšovať úmerne tomu, ako porastú mzdy. Pri dôchodkovom strope 64 rokov nebude počet dôchodcov narastať aritmetickým radom, lebo je to rovnica o viacerých neznámych. Dôležitá bude priemerná doba dožitia, ktorá rastie iba pozvoľna a tiež to, že keď sa konečne oplatí pracovať, bude menej tých, ktorí pôjdu na dôchodok skôr ako by mohli. Prax zamestnávateľov, ktorí motivovali zamestnancov odchádzať do dôchodku predčasne, už skončila. Serióznych informácií sa občan z masových médií veru nedočká. Médiá sa stali prostriedkom manipulácie občanov a niektorí politici, komentátori a analytici hlásajú bludy ako hlásne trúby záujmov kapitálu, či to robia vedome alebo nevedome nie je podstatné!

Neústavný lockdown trestá nevinných

25.10.2020

Nad logikou zákazov obsiahnutých v opatreniach ÚVZ a Vlády SR, ktorými bol skombinovaný čiastočný lockdown s masovým plošným testovaním, možno len zaplakať. Celodenné rokovanie ÚKŠ a Vlády SR v nedeľu prinieslo ako výsledok zmätočné informácie na TB, ktorá sa zapíše do dejín ako najhoršia. Zavedenia zákazu vychádzania od soboty 24 októbra nie je dvakrát [...]

Keď egocentrický narcis získa moc, má tendenciu stať sa megalomanom

20.10.2020

Vari niet takého dňa, aby občanov SR nečakalo nejaké prekvapenie z úst alebo smartphone premiéra Matoviča. O osobnostných špecifikách Igora sa už toho popísalo a pohovorilo neúrekom, nezdá sa, že by si z toho robil ťažkú hlavu. Tvrdohlavo pokračuje v metódach komunikácie, ktoré nemajú v širokom okolí páru. Čo len postváral za posledný týždeň a ešte nie je [...]

Keď nevojak sústavne s kýmsi a čímsi „bojuje“ a vyhlási vojnu mafii

04.10.2020

Je evidentné, že náš premiér Igor trpí pre nenaplnené detské sny. Jedným z nich je aktívne a úspešne bojovať, veď bojovníkom či už veliteľom, ale aj obyčajným vojačikom stavajú pamätníky, píšu o nich romány a natáčajú filmy. Máloktorý chlapec si v mladosti nevyskúšal hry na vojakov, tie skutočné – nie virtuálne hry dnešných „tabletových“ [...]

Virus Outbreak Czech Republic

Český minister zdravotníctva Prymula dostal ochranku, prichádzajú mu vyhrážky

26.10.2020 16:08

Okrem vyhrážok sa minister zdravotníctva zaoberá aj ďalším problémom - odchodom z funkcie.

NAKA

Expríslušníka NAKA obvinili z prijímania úplatku i zneužitia právomoci

26.10.2020 15:24

Obvinený, ktorý už v zložkách polície nepôsobí, sa mal trestnej činnosti dopustiť ako príslušník NAKA v rokoch 2016 a 2017.

China US North Korea

Čína testuje milióny ľudí

26.10.2020 14:53

Jeden prípad viedol k testovaniu miliónov ľudí.

testovanie orava matovič

Na Orave a v Bardejove otestovali vyše 140-tisíc ľudí, 5594 bolo infekčných

26.10.2020 13:44, aktualizované: 17:11

Účasť na testovaní bola približne 91 percent z odhadovanej účasti. Najväčšiu mieru infekčnosti medzi testovanými ľuďmi mal okres Tvrdošín.