Koalícia nemôže fungovať keď „Jeden ťahá čihí a druhý hota“

Robo Grigorov spieva „V živote sa musíš skúšať sám“. Naša vládna štvorkoalícia začala seba testovanie, ale je navyše skúšaná pandémiou koronavírusu, čo kladie na výkonnú moc mimoriadne nároky. Neskúsená vláda, podľa novinárov nie celkom príčetná, každodenný zápas zvláda, aj nezvláda. Jednota štvorkoalície, nech už bola deklarovaná vzletnými frázami o tej najlepšej vláde v novodobej histórii Slovenska, odhaľuje každý deň svoje slabé miesta. Už fakt, že predseda „Za ľudí“ p. Kiska sa hodil na maródku potvrdzuje, že pravou príčinou jeho abdikácie nebol len slabý volebný výsledok 5,77 %, ale tiež pochybnosti o zostave osobností, ktoré sa podujali postaviť za kormidlá riadenia spoločnosti. Dnes Kisku niektorí komentátori považujú za kádrovú rezervu na pozíciu premiéra, pokiaľ to Igor Matovič vzdá alebo nezíska podporu v parlamente. Ako by sa s takou výmenou vyrovnali ostatné narcistické osobnosti Sulík a Kollár, to si môžeme domyslieť! Iní považujú za kádrovú rezervu na premiéra p. Mistríka, čo si vyžaduje silnú predstavivosť.

Nestabilitu má vládny štvorzáprah zakódovanú v DNA

Zdanlivo má vláda podporovaná ústavnou väčšinou v parlamente (95 hlasov) vystarané a môže si presadiť všetko potrebné na vyvedenie krajiny z krízového stavu, no nie je to celkom tak! Zárodky problémov vo výkone moci sú v nestabilite poslaneckých klubov – nejde o plnohodnotné politické strany so širokou členskou základňou ako rezervoárom kádrov. Všetky štyri subjekty buď vyznávajú anti-systém (OĽaNO) alebo majú minimálne migrujúce členstvo (SAS) alebo majú malé skúsenosti (Sme rodina), či vôbec žiadne skúsenosti v politike (Za ľudí). Náborom získaní poslanci predstavujú rôznorodé skupinky s nejasnou alebo doteraz nepreverenou, neznámou orientáciou. Testom budú pre koalíciu také rozhodnutia ako sú schválenie programového vyhlásenia vlády, rozhodnutia o zrušení výnimočného stavu, schvaľovanie štátneho rozpočtu na rok 2021 a nepochybne tzv. hodnotové otázky ochrany života pred narodením a registrované partnerstvá. Udalosti posledných dní naznačujú, že polčas rozpadu koalície je za rohom.

Jednota nevydržala vláde ani dva týždne

Chvíľu sa zdalo, že politické subjekty sa po vymenovaní vlády upokojili a všetky svoje schopnosti budú orientovať na operatívne riešenie situácie spojenej s pandémiou koronavírusu, no pozornému oku a citlivému uchu nemohli uniknúť pričasté pazvuky, škrípanie, mnoho slov – balastu, strelené nápady, ktoré nemôžu fungovať, nejednotnosť vlády v názore na stratégiu vzdorovania pandémii. Občania až na výnimky trpezlivo znášajú obmedzenia a nariadenia, ktoré podľa jedných zachraňujú životy a sú teda životne dôležité, no podľa druhých sú zbytočne reštriktívne a vo svojich dôsledkoch likvidujú ekonomiku SR. Náhradou za pozastavené TV seriály sa stali mimoriadne diskusné relácie a najmä TB v ktorých je neopakovateľný samotný premiér Matovič, ktorý ich zahajoval, aj moderoval neraz až tri krát denne. Pokiaľ ktokoľvek chce robiť všetko sám, máločo stihne robiť poriadne a tak sa stalo, že celkový výsledok pôsobenia na divákov a poslucháčov je viac než rozpačitý. TB ukázali aj to čo nemali – nedostatočné vedomosti a skúsenosti ľudí, ktorí spoza mikrofónov riadili procesy tak, že viac vysvetľovali aj protirečivo, ako jednoznačne definovali rozhodnutia riadiacich orgánov štátu. Premiér vytvoril až tri krízové štáby – nečudo, že na tripartitné rokovania mu nevystal čas! Často hovorí, že rozhodnú odborníci v krízových štáboch a nie lobisti – politici alebo prstocuci, čo znie síce novátorsky, ale akékoľvek štáby sú len poradné orgány vlády, vláda je výkonný orgán štátu!

Kde je pes zakopaný?

V našom prípade platí príslovie o smradľavej rybe, vina za chaotické nevykonateľné rozhodnutia a zmätočné informácie padá najmä na hlavu premiéra Matoviča. Žiaľ potvrdzujú sa v každodennej praxi názory tých, ktorí poznajúc osobnosť a metódy Igora Matoviča, varovali pred jeho menovaním do vedenia vlády SR. To čo mu bolo prehliadané pokiaľ ako opozičný poslanec predvádzal svojské strelené aktivity, nie je a ani nemôže byť prehliadané, ak robí to isté vo funkcii predsedu vlády SR! Vyhrať voľby mohol len so silnou podporou tretieho sektoru a masových médií. Je príznačné, že po troch týždňoch vládnutia sa stále viacerí komentátori zaoberajú myšlienkami, ako naložiť so zápachom z rozliateho mlieka na úrade vlády!

Z čoho pramení premiérova zaťaženosť na PR?

Hovorí sa, „Zvyk je železná košeľa“ a dôraz na seba-prezentáciu v médiách je zdá sa silne návyková. Nie je predsa normálne, aby predseda vlády strávil polovicu dňa pred mikrofónmi na TB a ešte večer obiehal TV štúdiá, aby občanov opakovane ubezpečil o odhodlaní poraziť pliagu zvanú koronavírus. Zjavne sa dobre cíti pred v rade nastúpenými odborníkmi a ostatnými členmi vlády – je to pocit vodcu, že by už napoleonský komplex? Mediálne známy lekár nedávno popísal vo svojom blogu osobnosť premiéra ako zasiahnutú halucináciami a bludmi, čo sú javy vlastné pacientom s diagnózou paranoja alebo stihomam. Nie je tajomstvom, že na citlivom chlapcovi, ktorý v ničom nevynikal (vyjadrenie jeho učiteľov) zanechala nezmazateľné stopa prísna výchova zo strany otca. Zdroje narcizmu je podľa psychoanalýzy potrebné identifikovať v detstve. Keď osobnosti narušené narcistickým syndrómom zastávajú riadiace funkcie často ich seba obdiv prerastie do megalománie a to by bolo pre Slovensko mimoriadne nezodpovedné.

Premiér Matovič má už dnes zarobené na poriadnu kucapacu. Za pár dní stihol obviniť, pourážať a spochybniť kadekoho, aj tých ktorých už v utorok 14 apríla bude potrebovať a vyzývať k spolupráci. Jeho postoje o tom, že nič nie je prekonané a vrchol pandémie príde v júli mu nikto nevyhovorí. Ešte šťastie, že aktuálne čísla sú výborné a analytici v USA určili TOP deň pre Slovensko na 24 apríla 2020.

Prečo Transakčná daň tak strašne kazí biznis

06.05.2025

So zavedenou (vraj hlúpou a nelogickou) transakčnou daňou má Slovensko iba 36 dňové skúsenosti, no hystéria za jej zrušenie alebo aspoň korektúru, narastá každým dňom. Pod korektúrou či opravou sa skrývajú snahy o oslobodenie malých podnikateľov s ročným obratom do 100 tisíc € a živnostníkov od jej platenia. Triezvejšie návrhy uvažujú s oslobodením ľudí [...]

Sú náreky nad transakčnou daňou opodstatnené alebo falošné?

23.04.2025

V decembri 24 bol v parlamente schválený rozpočet verejnej správy na rok 2025 a aj opatrenia vlády na zaistenie konsolidácie verejných financií v objeme asi 2,7 mld. €. V konsolidačnom balíčku hlavná kanonáda kritiky smerovala na zvýšenie základnej sadzby DPH na 23%. Že boli súčasne znížené sadzby DPH na služby v ubytovaní a stravovaní, športové podujatia [...]

Potlesk pre daň z reklamy

26.03.2025

Reklama včera, dnes a zajtra V časoch plánovaného socialistického hospodárstva bola reklama popoluškou. Štátne firmy, podniky a družstvá riadené štátnou plánovacou komisiou, nesúperili o miesto na slnku, mali ho isté a reklamou im boli pochvalné príspevky v masových médiách – osobitnú reklamu nepotrebovali. Pamätníci si isto spomenú, ako sme s obdivom pozerali [...]

Michal Šimečka,

Šimečka: Nikto z opozičných politikov nespochybňuje atentát, ale Smer ho politicky zneužíva

18.05.2025 10:58, aktualizované: 11:34

Pokiaľ podľa šéfa progresívcov existujú konšpirácie o atentáte, je to dôsledok toho, že ľudia nedôverujú vláde.

pápež lev XIV

Pápež Lev XIV. pred inauguráciou prvýkrát pozdravil veriacich z papamobilu. Na slávnostnú omšu zavítali desaťtisíce ľudí

18.05.2025 09:32, aktualizované: 10:18

Na Námestí svätého Petra je aj 160 zahraničných delegácií. Slovensko reprezentuje prezident Peter Pellegrini.

ukrajina vojna

ONLINE: Rusko masívne zasypalo Ukrajinu dronmi. Išlo o najväčší útok od začiatku invázie

18.05.2025 08:25, aktualizované: 09:55

Rusko od piatkových rokovaní s Ukrajinou v tureckom Istanbule zintenzívnilo svoje útoky.