Založ si blog

Smer SD nepotrebuje kibicov – ani v otázke predsedu strany

Smer SD existuje na politickej scéne 20 rokov, 4 krát vyhral parlamentné voľby a 3 volebné obdobia bol súčasťou vlády. Piate voľby konané v tomto roku už nevyhral a so ziskom 18,3 % hlasov zaznamenal pokles o 10 % oproti voľbám v roku 2016, no aj tak je a dlho ešte bude najúspešnejším politickým subjektom na Slovensku. Od založenia strany ju vedie Robert Fico. Trojnásobný premiér statočne čelil atakom opozície, masových médií a tretieho sektora, no v marci 2018 v záujme udržania vládnej koalície premiérske kreslo prenechal korunnému princovi Petrovi Pellegrinimu. Tento štátnický krok bol vynútený postojom koaličného partnera Mostu – Híd, ktorý si ako obetný dar po vražde novinára a jeho partnerky dal ako podmienku pre zotrvanie vo vládnej koalícii výmenu premiéra Fica a MV Kaliňáka.

Ambícia Smeru SD vyhrať aj PV 2020 a pokúsiť sa zostaviť vládu sa nenaplnila

Rekonštruovaná vláda si počínala dobre, ba veľmi dobre. Popularita nového premiéra rástla a expremiér Fico  sústreďoval na seba kritiku opozície podporovanú masovými médiami, preto bolo správne rozhodnuté, aby volebným lídrom Smeru SD bol Peter Pellegrini. Predseda Fico opakovane hovoril o tandeme, no vo volebnej kampani sa venoval iba straníckym štruktúram, verejnosť oslovoval takmer výlučne volebný líder. Preteky tandemov nemôže vyhrať len jeden jazdec. Nemožno nevidieť, že aj keby bol Smer SD voľby tesne vyhral, nemal by partnerov do vládnej koalície. Vládni partneri Smeru: SNS a Most – Híd vypadli z parlamentu a je to predovšetkým ich vina. Nemali sa vyhraňovať proti Smeru SD, nemali vyvolávať quasi koaličné krízy! Rozdúchanú nedôveru voličov veľmi nezmenili ani mimoriadne sociálne opatrenia presadené vládnou koalíciou tesne pred voľbami. Už bolo pozde!

Výtlak Smeru SD klesá od roku 2014

Pred mimoriadnymi PV 2012 zasadil Robert Fico pyšnej vládnej SDKÚ DS viaceré smrteľné rany: odhalená kauza Gorila, daňové riaditeľstvo v Košiciach, škandál s biatlonovým areálom v Osrblí, kolaps finančnej správy a najmä čudesné financovanie SDKÚ cez schránkové firmy znamenali, že lídri SDKÚ Dzurinda a Mikloš hodili do ringu uterák – vo voľbách nekandidovali, zo strany vystúpili a iba z pozadia sledovali ako sa nový predseda Frešo trápi. Historický volebný výsledok Smeru SD 44,41 % umožnil zostavenie jednofarebnej vlády. Opozičné strany v parlamente mali priam ponižujúce postavenie dané výsledkami: KDH 8,82 %, OĽaNO 8,55 %, Most – Híd 6.89 %, SDKÚ DS 6,09 % a SaS 5,88 %. Generálny manažér Smeru SD Richter sa stal ministrom PSVR, na stranícku prácu nemal čas a volebný stratég Marek Maďarič najskôr uveril tomu, že už bude len dobre, no nebolo!

Prezidentské voľby v 2014 roku ukázali, že ani populárny a skúsený štátnik Robert Fico nemôže nasledovať historického Jána Žižku a uspieť v boji „proti všetkým“ – jeho kandidatúra bola fatálnou chybou, mnoho voličov sa nestotožnilo s myšlienkou, aby úspešný premiér odišiel relaxovať do prezidentského paláca. V pamätnom rozhovore priznal Fico svoju kresťanskú výchovu a aký to malo dôsledok? Dodnes mu jeho neprajnícki nadávajú do „birmovaných komunistov“. Argumenty použité vo volebnej kampani proti Andrejovi Kiskovi boli silné, ale zjavne v rozhodujúcom čase nepresvedčili dosť voličov. Prezident Kiska robil všetko možné aj nemožné, len aby priťažil Ficovi, studená vojna medzi nimi bola naplno využitá proti Smeru SD.

Najmocnejší muž v štáte Fico nedokázal ubrániť seba ani svojich najbližších spolupracovníkov, napríklad odpálil nezúčastnených na kauze tzv. piešťanského CT, ktoré sa len malo obstarať, Pavla Pašku a Renátu Zmajkovičovú. Trpel akcie politických teroristov Matoviča a Hlinu, ktorí organizovali protestné zhromaždenia pred domom Pavla Pašku, až ho doviedli k infarktu myokardu a predčasnej smrti.

Pred voľbami 2016 Robert Fico odhalil podnikanie poslanca Matoviča spojené s daňovými podvodmi, no ani to nezlomilo tomuto parlamentnému eskamotérovi väzy. Ba naopak, vo voľbách získal volebný subjekt OĽaNO – NOVA 11,02 % hlasov a to mu dalo právo pokračovať vo svojej deštruktívnej politike, ktorá sa vysmieva zastupiteľskej parlamentnej demokracii so svojimi 4 členmi, bez stanov a orgánov strany či hnutia.

Volebné obdobie 2012 – 2016 bolo ideálne na zmenu mečiarovského väčšinového volebného systému s jedným volebným obvodom na pomerný, no nestalo sa, bolo by to vraj hodnotené ako nedemokratické, no hlavne likvidačné voči nepolitickým subjektom typu OĽaNO a ďalších strán či hnutí na jedno použitie.

Robert Fico v 2016 roku zostavil vládnu koalíciu, ktorú nikto nečakal

Richard Sulík utrpel šok z toho, že Ficovi sa podarilo do koalície spojiť SNS a Most – Híd, dokonca aj Procházkovu Sieť. Poslanecký klub Siete sa rýchlo rozpadol, no vládu ďalej podporovalo 79 poslancov a to vystačilo na vládnutie až do marca 2018. Dianie po odhalení úkladnej vraždy novinára boli popísané tisíckrát a bolo by nosením dreva do lesa ich opakovať. Druhý pokus Roberta Fica uniknúť z najvyššej politiky súvisel s voľbami sudcov Ústavného súdu. Jeho kandidatúru napadol najskôr politický chameleón Ondrej Dostál – vraj pre nesplnené kvalifikačné predpoklady. Mediálna antikampaň živená z viacerých strán slávila úspech, keď Fico z opakovanej voľby odstúpil, už vedel, že Prezident Kiska by ho za sudcu ÚS nevymenoval! Imidž Roberta Fica trpela quasi-kauzami ako byt v Bonaparte prenajatý od daňového podvodníka, prítomnosť mafie na úrade vlády, obvinení zo sklonu k alkoholu a hlboko narušenými vzťahmi s médiami. Pridali sa aj umelci, TV seriál „Za sklom“, film „Sviňa“, produkcia denníkov Sme a Denník N, týždenníka Plus 7 dní – všetci pracovalo s jednotným zadaním: odstrániť Roberta Fica za každú cenu.

Vyčistenie politickej scény v roku 2019 sa nepodarilo

Z iniciatívy Andreja Danka došlo k novelizácii zákona o voľbách do NR SR. Pôvodne avizované minimálne parametre pre politické subjekty, ktoré môžu kandidovať vo voľbách do parlamentu napr. minimálny počet členov 500 (podľa vzoru malého Lotyšska) bol nastavený na 45, čo je na smiech. Smiech nezadržal ani po 10 rokoch konečne vraj riadne zvolený predseda OĽaNO Igor Matovič, keď novinárom zvestoval, že sa im podaril utajený snem, že už majú 45 členov aj revíznu komisiu. Pravda v septembri 2019 bol Matovič len podceňovaný parlamentný šašo. No výsledok volieb hovorí za všetko: Smer SD je asi jediným štandardným politickým subjektom v parlamente a dopracoval to do opozície, lebo sa nedokázal vysporiadať s extrémistami, ani s ĽSNS a už vonkoncom si neporadil s terajšími vládnymi stranami. Je volebný systém, ktorý dovolil kandidovať 25 aj pofiderným subjektom funkčný? No, nie je, aj také orgány ako sú Štátna komisia pre voľby, či Ústavný súd sa len prizerajú tomu chaosu do ktorého spadlo Slovensko.

Robert Fico, Peter Pellegrini alebo niekto tretí?

Najmä po voľbách 2020 sa začala v mediálnom priestore pretriasať otázka výmeny Fica na pozícii predsedu Smeru SD. Pokiaľ tieto otázky kládli novinári a redaktori, či mudrovali nad nimi početní politológovia nebolo by to nič mimoriadne. Až do času kedy Pellegrini cez TASR oznámil, že má ambíciu uchádzať sa o predsednícku funkciu v Smere SD, a pracovný snem Smeru SD by sa mal konať už v septembri, ak to bude vôbec možné. Možno je to náhoda, možno premyslená stratégia, ale práve v tých dňoch dva prieskumy verejnej mienky dodali Pellegrinimu palivo v podobe vysokej dôveryhodnosti, dokonca bol ocenený vyššou kvalitou riadenia krízového vývoja pandémie, ako aktuálny premiér Vlády SR Matovič. Prieskumy ukázali ešte jeden fakt, že hviezda expremiéra Fica ďalej bledne. Dá sa predpokladať, že až do predmetného pracovného snemu Smeru SD, bude otázka rozhodovania o ďalšej budúcnosti strany rezonovať v celej spoločnosti.

Nateraz je zjavné, že regulárnym predsedom strany je Robert Fico a stanovy mu dávajú právo rozhodovať o zvolaní snemu, ale ako už bol povedal Pellegrini, môže to byť aj predsedníctvo strany, ktoré navrhne zvolanie snemu. Na sneme by mali všetci členovia vedenia dať funkcie k dispozícii snemu, ktorý potom niektorých potvrdí vo funkciách a iných nepotvrdí – budú zvolení noví funkcionári. Delegátov na snem volia okresné organizácie na svojich konferenciách a celkový počet delegátov bude okolo 800. Je vecou 16 tisíc členov strany, aké mandáty dostanú delegáti na snem, no iste budú načúvať aj sprievodnej diskusii.

Tri alebo štyri možné scenáre vývoja

  1. Snemu bude pracovné predsedníctvo navrhovať kandidáta na predsedu: Už teraz sa dá predpokladať ako kandidát Peter Pellegrini, ktorý má aj šancu byť zvolený, jeho vízia je strana sociálna demokracia, dôraz kladie nielen na obsah politiky, ale aj na jej formu. Politika ako umenie možného totiž vyžaduje hľadať aj spojencov, nestačí zápasiť s oponentmi. Tento scenár predpokladá, že Pellegrini nebude mať protikandidátov, čo môže byť výsledok vnútrostraníckej diskusie.
  2. Ak by bol navrhnutý ako kandidát Robert Fico bolo by to potvrdením kuvičích hlasov, že nemieni svoju pozíciu opustiť, ak by bol za predsedu aj zvolený jeho vízia je strana tvrdo ľavicová, bez slniečkárov. Následkom by bolo pravdepodobné rozštiepenie strany najmenej na dva subjekty.
  3. Ak na sneme dôjde k volebnému súboju medzi Ficom a Pellegrínim, prípadne aj ďalších kandidátov, bude to spojené so špekuláciami, kibicovaním, konšpiráciami a predpokladať výsledok a dôsledky je predčasné.
  4. Rozpad Smeru SD by iste vyhovoval jeho neprajníkom, ale tiež výrazne poškodil politickú scénu Slovenska, vyspelosť politikov sa osvedčí vtedy, keď záujem vlasti uprednostnia pred záujmom skupiny.

 

 

 

 

Preveríme všetky záverečné práce, odoberieme pochybné tituly a zrušíme VŠ

01.07.2020

Spravodlivosť je len jedna, keď lustrujeme Borisa – tak aj ostatných 374 tisíc absolventov Premiér Matovič, predseda klubu OĽaNO Šipoš a odhadom asi 40 poslancov predstavili svoju pozíciu po takmer 3 hodinovej debate s Borisom Kollárom, podvečer 29.6.2020. TB trvajúcu 40 minút otvoril pán Šipoš prečítaním stanoviska klubu ku kauze Borisovej pajcovanej diplomovky. [...]

Kabáty z ostudy pre Borisa a Petru – biľag pre „Rodinu“ aj vládnu koalíciu

29.06.2020

Keď je somárovi dobre ide na ľad tancovať Čerstvému Mgr. Borisovi sa zachcelo aj svetskej slávy, nestačil mu život v blahobyte, nestačil mu v Európe ojedinelý životný štýl, ktorý charakterizuje 11 detí s desiatimi matkami, tak vstúpil do politiky vraj preto, aby mohol pomáhať ľuďom! Ako správny biznismen sa nepáral s registráciou politickej strany, jednoducho si [...]

Národ má vždy rád zradu, ale nenávidí zradcov – Fico 19. 6. 2020

20.06.2020

Takouto „múdrosťou“ počastoval Pellegriniho jedenástku otec zakladateľ Robert Fico v úvode piatkovej TB, na ktorej novinárom vysvetľoval dianie v strane spôsobom, ktorý preukázal len to, že jeho videnie sveta a hodnotenie situácie už nekorešponduje s postojmi veľkej časti členov a funkcionárov strany, ba v dôležitých detailoch nie je ani v súlade s pravdou! [...]

Igor Matovič

Politológ: Matovičova politika okydávania zaberá

09.07.2020 10:00

Podľa politológa Michala Cirnera bude komunikácia populistických strán, hlavne Sme rodina a OĽaNO, naďalej agresívna a vyvolávajúca konflikt a roztržku.

floyd Protest

George Floyd pred smrťou viac ako 20-krát povedal, že nemôže dýchať

09.07.2020 09:49

Potvrdzuje to prepis videozáznamu z kamery, ktorú mal na sebe pripevnenú policajt obvinený z Floydovho zabitia.

Koronavírus / Testovanie /

Máme 53 nových prípadov nákazy. Matovič naznačil sprísnenie opatrení

09.07.2020 09:15, aktualizované: 09:45

Príliš veľa prípadov na to, aby sme sa naďalej mohli spoliehať len na zodpovednosť ľudí, napísal premiér.

Boris Kollár

Matovičova lekcia rozdelila koalíciu

09.07.2020 08:00

Odvolávanie predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina) vyvolalo zatiaľ najsilnejšie a najemotívnejšie rozpory v novej vládnej koalícii.

zeleznik52

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 103826x
Priemerná čítanosť článkov: 2532x

Autor blogu

Kategórie