Založ si blog

Neústavný lockdown trestá nevinných

Nad logikou zákazov obsiahnutých v opatreniach ÚVZ a Vlády SR, ktorými bol skombinovaný čiastočný lockdown s masovým plošným testovaním, možno len zaplakať. Celodenné rokovanie ÚKŠ a Vlády SR v nedeľu prinieslo ako výsledok zmätočné informácie na TB, ktorá sa zapíše do dejín ako najhoršia.

Zavedenia zákazu vychádzania od soboty 24 októbra nie je dvakrát domyslené a malo by sa čo najskôr opraviť. Medzi výnimkami sú také aktivity ako venčenie domácich miláčikov, starostlivosť o hospodárske zvieratá, prechádzky v extraviláne, nákup potravín, drogistického tovaru a liekov. Návšteva najbližších potravín, lekára, banky, poisťovne, autoservisu, starostlivosť o potrebných rodinných príslušníkov, návšteva čerpacej stanice atď. Ak to niekto bude brať doslovne, potom nesmie vyniesť smetí!

Na otázku či je dovolená aj návšteva cintorína súvisiaca so sviatkom pamiatky zosnulých a dušičiek, bolo zo strany premiéra Matoviča odpovedané jemu príznačným spôsobom: „Ja tam takú výnimku nevidím, teda cintorín musíte odložiť na neskôr“. Neskôr tento problém zdôvodňoval Minister vnútra SR Mikulec slovami o tom, že na cintorínoch vzniká veľké sústredenie osôb a je to teda rizikové z hľadiska šírenia vírusu!

Od jari počúvajú občania 65+ strašenie o tom, že sú najviac ohrozenou skupinou, že stačí aby na nich niekto kýchol zo vzdialenosti menšej ako 2 metre a sú vystavení nákaze vírusom COVID-19. Občania 65+ sú väčšinou na dôchodku, jeseň života si užívajú často v skromnosti, často aj s podlomeným zdravím, no neraz je realitou, že ak majú navštíviť najbližšiu rodinu – tak ich cesta vedie na cintorín. Veľa je takých, ktorí už pochovali rodičov, ale aj súrodencov a čo je najbolestnejšie aj svoje deti! Stotisíce starkých a stareniek chodí na cintorín takmer denne a tu príde nejaký zákaz vychádzania a znemožní im vykonať to, čo je dlhoročnou tradíciou, súčasťou kultúry národa. Upraviť hroby a vyzdobiť ich podľa možností, zapáliť sviečky a veruže aj pomodliť sa za spásu nebožtíkov nemožno zakazovať!

Každoročne tieto sviatky znamenajú aj veľký biznis pre drobných i väčších podnikateľov, živé kvety, ikebany, sviečky a svietniky toho všetkého sa predá za desiatky, možno stovku miliónov €. Mnoho občanov, osobitne na vidieku si pestuje chryzantémy a iné dreviny, aby mohli „svoje“ hroby patrične ošetriť. Tento rok je všetko inak, lebo „odborníci“ rozhodli, že je tu riziko, ktoré v čase lockdownu treba eliminovať! Je faktom, že na veľkých cintorínoch v mestách sa otočia stovky ľudí a je problém s parkovaním, ale vždy sa to dá pri dobrej vôli zvládnuť, lenže tentokrát sa nechce! Kto chce hľadá spôsoby, kto nechce hľadá dôvody. Sú aj väčšie mestá ako Bratislava či Košice a cintoríny nezakazujú, práve naopak: napríklad vo Varšave sa v kritických dňoch mení grafikon mestskej hromadnej dopravy a zavádzajú osobitné linky k početným cintorínom.

Ešte k definícii „najbližšie potraviny“. Tam sa dajú kúpiť najbežnejšie veci, ale nemôže tam byť sortiment porovnateľný so supermarketom. Nejde o roztopaš, ale veľa ľudí aj v staršom veku má predpísanú diétne stravovanie, v supermarkete je vždy aj drogistický tovar a lekáreň. Ak sa k blízkemu supermarketu odveziem autom, nakúpim všetko čo potrebujem a vrátim sa domov, je to to z epidemiologickej stránky bezpečnejšie, ako keby som nakupoval v najbližších potravinách a vzdialenej lekárni na sídlisku alebo v obci.

Zverejnená štatistika hovorí, že občania 65+ nie sú zasiahnutí nákazou vo významných počtoch a rozumne obmedzený prístup na cintoríny nijako nemôže napomôcť šíreniu pandémie. Vyhrážky sankciami sú prejavom slabosti, napokon vláda v ktorej nikto nemá ani 50% dôveryhodnosť to ani nemôže robiť inak, štát je predsa organizované násilie, no je rozdiel v tom ako to násilie štát používa! My to stále nevieme, na proteste pred úradom vlády najskôr príslušníci patrične vybavení v troj rade stáli pred bránou a plotom úradu, no po hodine nepochopiteľne dovolili chlapcom z „ULTRAS“ vyliezať na bránu a hádzať kadečo do dvora, tak teda zasiahli! Učme sa od majstrov, napríklad Francúzov.

 

Voliť či nevoliť? Koho voliť a koho nie!

26.09.2023

Kvantita ide na úkor kvality Oneskorené predčasné voľby sú za dverami, nastal čas pozrieť sa bližšie na kandidujúce subjekty a tak analyzovať kvalitné ponuky aj ponuky nekvalitné, až smiešne. Na Slovensku je v registri politických strán a politických hnutí cez 160 subjektov, z toho je tretina v likvidácii. Do parlamentných volieb 2023 sa zaregistrovalo 25 politických [...]

Oddeľujme pravdu od lží a demagógie

12.09.2023

V predvolebnom období je voličom tlačené do hláv veľa lží. Už je taká doba, že praxou overené pravdy sú často prekričané účelovými klamstvami a potom nečudo, že časť občanov – potencionálnych voličov stráca orientáciu a ako sa hovorí sadnú na lep tárajom a gágajom. Kto všetko sa zúčastňuje predvolebného diskurzu? Nielen politici vrátane kandidátov, ale [...]

Grafy ako zákerná zbraň v predvolebnom zápase

09.08.2023

Grafické zobrazenie množstva parametrov je isteže zrozumiteľnejšie ako prezentovanie samotných číselných hodnôt. Využíva sa často pri prezentáciách a to na najrôznejšie účely. Argumentácia s pomocou grafického zobrazenia hodnôt prostredníctvom stĺpcových alebo kruhových grafov sa využíva aj v TV diskusiách politikov. Kritici tejto metódy si osvojili heslo: „Z [...]

Detská fakultná nemocnica Košice

Situácia v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach je alarmujúca, dôvodom je žltačka

04.10.2023 14:54

Nemocnica nemá kam umiestniť pacientov s inými diagnózami.

útočná puška samopal m4a1 karabína zbraň vojak americký usa

Slovensko nakúpi americké útočné pušky. Nahradia samopal vzor 58

04.10.2023 14:05

Ambíciou je zabezpečiť pre OS SR 24 777 útočných pušiek kalibru 5,56 milimetra s príslušenstvom.

Fico, Musk, Trump

Fico, Musk či Trump. Teší sa už Putin, že sa podpora Západu pre Ukrajinu oslabí?

04.10.2023 14:00

Slovensko sa po voľbách v denníku Financial Times zaradilo k Spojeným štátom. V USA si noviny všímajú dianie v Kongrese a na Slovensku výhru Roberta Fica.

boris kollár

Kollár k akcii NAKA: Smiešny policajný cirkus. Na piatich autách po pár faktúr, ktoré už dávno majú

04.10.2023 13:53

Podľa šéfa Sme rodina ide iba o pokus prekryť nezvládnutú situáciu s migrantmi na hraniciach.