Založ si blog

Zbohom zbraniam alebo Vítanie zbraní?

V roku 1929 vyšiel román „Zbohom zbraniam“ Ernesta Hemingwaya a stal sa jeho prvým bestsellerom. Na pozadí tragickej lásky zdravotníka v Talianskej armáde, majstrovsky vykresľuje dopady 1. svetovej vojny na ľudí. 0 90 rokov neskôr vyšla skvelá rocková balada Marka Knopflera s názvom „Brothers in arms“ (Bratia v zbroji). To sú len dva počiny umelcov, z tisícov ktorí dávajú zbraniam „Zbohom“ a odmietajú vítanie zbraní.

Európou sa prehnali v 20 storočí dve svetové vojny, keby neboli, Európa by vyzeral inak – to uzná každý, no nie každý chápe komu na prospech sú vojny, kto na nich bohatne a kto naopak, stráda. Udržovať oheň pod kotlom v ktorom sa varí guľáš na ďalšie vojny je dnes ťažšie ako bolo na začiatku 20 storočia. Vtedy stačilo spáchanie atentátu na arcivojvodu a vojna sa mohla začať. Dnešná doba vyžaduje presvedčiť nielen politikov, ale aj podstatnú časť verejnosti a uistiť ju, že vojna je neodvratná. Teda okrem vojenských príprav je nevyhnutné spracovať aj verejnú mienku a to je zadanie masových médií. To čo sa deje dnes v mediálnom priestore vystihol vo svojom statuse Dušan Jariabek, poslanec NR za Smer SD: „Najviac o dvojkorunovom mlieku. rozprávajú tí, čo ho nikdy v živote nepili, najviac o SNP a druhej sv. vojne rozprávajú tí, čo ju nikdy nezažili, najviac vedia o voj. prezenčnej službe tí, čo ju nikdy neabsolvovali a najviac vedia rozprávať o Rusku tí, čo tam v živote neboli“. Takíto „umelci“ dnes zahlcujú mediálny priestor, a logicky nám aj vládnu.

Kto seje vietor – zožne búrku!

Po roku 1989 sa rozhodovalo o tom, akým štátom bude Československá republika, volania po nezávislosti neboli vyslyšané, lebo veľmoci mali s Československom iné plány. Neskúsení politici nezvládali množstvo konfliktov, ba sami ich často provokovali. Československo sa pokojne rozdelilo a tým ukázalo svetu príklad, že spory sa nemusia riešiť len vojensky. Od roku 1945 žije Európa mierový život s výnimkou krvavého rozpadu bývalej SFRJ a vyrovnávania si účtov medzi národmi na Kaukaze. Naproti tomu na území USA (kontinentálnom) nebola vedená žiadna vojna od rokov 1861-1865 (občianska vojna sever proti juhu). USA svoje záujmy presadzujú po celom svete a to aj vojensky. USA do 2. svetovej vojny vstúpili až keď už bola prakticky rozhodnutá. Japoncom sa za potupu v Pearl Harbour pomstili v auguste 1945 atómovým bombardovaním Hirošimy a Nagasaki. V roku 1949 vzniká NATO (North Atlantic Treaty Organization), vojenský pakt v ktorom je aktuálne 29 členov. Slovensko bolo do NATO prijaté v 2004, v roku 2009 pribudli Albánsko a Chorvátsko, v 2017 Čierna Hora. Pod hlavičkou NATO sa uskutočnili viaceré vojnové dobrodružstvá na území nečlenských štátov. USA ako svetový žandár podnikajú aj sólo akcie, najtragickejší omyl boli vojny v Kórei a vo Vietname, kde napriek technologickej prevahe neslávili víťazstvo. Poslednými fiaskami a potupou amerických zbraní boli de facto porážky v Afganistane a v Sýrii. USA z pozície svetového hegemóna bránia svoje záujmy v celom šírom svete, na to potrebujú desiatky základní, moderné letectvo a námorníctvo, kde každú flotilu vedie lietadlová loď, čo je výborný prostriedok na vedenie vojny so slabými.

Čo sa stalo a ešte stane na Ukrajine

V časoch Sovietskeho zväzu Ukrajinská sovietska socialistická republika patrila medzi prosperujúce. Svojou produkciou poľnohospodárstva aj priemyslu požívala uznanie. Od pestovania pšenice, ťažbu čierneho uhlia a výrobu rakiet, aj tých kozmických. Polo-ostrov Krym daroval Ukrajine Ukrajinec Nikita Chruščov, čo v tých časoch bolo chápané ako gesto. Námorná základňa v Sevastopole bola predsa spoločná „Sovietska“. Po rozpade ZSSR bolo chybou opomínať, že v zväzových republikách žila nezanedbateľná ruská menšina. Samostatná Ukrajina dala Krymu akúsi autonómnu s metropolou Simferopol. V roku 2011 som služobne strávil na Kryme zopár dní, dojmy boli rozpačité, biedne letisko, strašné cesty, problémy s elektrickým prúdom a zásobovaním S postupným chátraním nebola spokojná najmä početne zastúpená ruská menšina. V 2014 po ľudovom hlasovaní bol Krym pripojený k RF. Bol postavený most z pevniny a Krym dostal čo potreboval.

Situácia na pevnine nebola oveľa lepšia, zvláštne chápanie demokracie vyústilo do separatistických snáh. Vznikali polovojenské oddiely podporované zo zahraničia, dochádzalo k ozbrojeným zrážkam s políciou a napokon aj s regulárnou armádou. Dve východné oblasti Donecká a Luhanská s vysokým zastúpením ruského obyvateľstva, prestali rešpektovať ústrednú vládu v Kyjeve a usilovali o dosiahnutie samostatnosti, Podnetom popri zhoršujúcich sa podmienkach pre život boli proti ruské zákony (rušenie škôl s vyučovacím jazykom ruským, zrušenie ruských kanálov v káblových rozvodoch). Vytvárali sa jednotky domobrany vyzbrojené z ukoristených zásob polície a armády. Reakcia Kyjeva bola tvrdá, nasadenie armády na potlačenie separatistov bolo krvavé, armáda úplne zničila letisko v Donecku a ostreľovala z ťažkých zbraní obytné štvrte aj dediny, všetko kde sa niečo hýbalo bolo ostreľované. Vláda prestala v separatistických republikách vyplácať dôchodky a sociálne dávky, najmenej milión etnických rusov emigrovalo do Ruska. Naproti tomu z Ruska boli vypravené desiatky autokolón s humanitárnou pomocou. Regulárna ruská armáda nikdy neprekročila hranice Ukrajiny. Boje na území Donecka a Luhanska viedli miestne oddiely domobrany s armádou Ukrajiny a tiež s naverbovanými žoldniermi. Medzitým v Kyjeve demonštrácie prerástli v tzv. „Majdan“, vyrástli barikády a vzbúrencov ostreľovači popravovali v priamom prenose. Pokus de eskalovať konflikt v tzv. Normandskom formáte viazol, lebo dohody boli opätovne porušované ukrajinskou mocou.

Podľa šéfa NATO Stolltenberga bezpečnostnú situáciu na hraniciach Ukrajiny s Ruskou Federáciou vyhrocuje Rusko sústreďovaním vojsk a vojenskej techniky. Naši ministri Korčok a Naď sa zadúšajú tvrdeniami o tom, že situácia je najhoršia od roku 1945!!! Ukrajinský prezident Zelenskij hovorí, že situácia je relatívne pokojná  a Ukrajinci môžu spávať pokojne. Ruský minister zahraničia Lavrov tvrdí, že Rusko žiadnu vojnu nechystá ani ju nikdy nezačne! Tak prečo tá hystéria v NATO aj na Slovensku? Vojenskí plánovači v USA chcú mať z Ukrajiny predpolie na vojenský útok proti Rusku a na to potrebujú svoje základne aj na Slovensku. Z najväčšej základne USAF Ramstein Air Base má byť na Slovensko presunutý letecký pluk, ktorý číta 48 stíhačov a 12 strategických bombardérov, pravdepodobne B 52. Tankovanie vo vzdušnom priestore SR by využívali lietadlá s menším doletom štartujúce zo západnej Európy! Tak ako, dáme zbraniam „Zbohom“???

Kto kalí koaličné vody?

16.09.2024

Vládna koalícia zložená z troch politických strán je vraj v kríze! Háda sa o funkcie a pre ľudí nerobí nič – takéto a ešte príkrejšie súdy vyslovujú opoziční politici, mediálni pritakávači aj úplatní politológovia. Opozícia sa hotuje odvolať v parlamente ministra spravodlivosti a ministerky kultúry a zdravotníctva. Ako sa má v tom marazme protichodných [...]

Vyriešia západné zbrane vojnu na Ukrajine?

31.07.2024

Od 22.02.2022 uplynulo 2,5 roka a je už možné zhodnotiť výsledky tzv. Špeciálnej vojenskej operácie podľa frazeológie Ruskej Federácie, resp. obrany pred agresívnou vojnou podľa Ukrajincov. Cieľom vpádu armády RF na územie Ukrajiny bolo zabrániť jej vstupu do NATO a vytvoriť z oblastí obývaných z významnej časti etnickými rusmi, akúsi nárazníkovú zónu a takto [...]

V poslednej minúte nám vykypelo z hrnca, prečo?

05.07.2024

S výsledkami našich športovcov v tomto roku môžu byť spokojní iba tí najzanietenejší fanúšikovia. Spokojné sú stávkové kancelárie a nepochybne aj komerčné televízie, ktoré nám sprostredkovali športové prenosy a nepochybne urobili dobrý biznis. Sklamali hokejisti, kedy mnohí odborníci tvrdili, že tohtoročný výber kanadského trénera je oveľa silnejší ako boli [...]

Portugalsko, portugalská polícia, útok nožom

Len 12-ročný chlapec pobodal v škole niekoľko žiakov v Portugalsku, zamestnankyňa zabránila masakru

17.09.2024 20:37

Deti začal bodať zjavne náhodne už na školskom dvore, zastavila ho až jedna zamestnankyňa školy.

Michal Šimečka, Progresívne Slovensko

Šimečka skončil, no traja poslanci Hlasu sa „vzbúrili“. Koalícia tancuje na tenkom ľade: Fico sa vyrovnal Mečiarovi

17.09.2024 20:00

Podľa politológov je tento krok precedensom v slovenskej politike a dá sa to považovať za pomstu. Fico sa tak vydal maďarskou cestou.

Willi Funk, polícia pátra

Polícia pátra po nezvestnom 72-ročnom mužovi z Nemecka, naposledy ho videli v Bratislave

17.09.2024 19:30

Nezvestný je vysoký 165 až 170 centimetrov, má strednú postavu, je takmer plešatý, má však pár šedivých vlasov. Hovorí nemecky a rusky.

Robert Fico / Tomáš Taraba /

Zelená pre developerov: Slovensko prijíma štandardy EÚ, nový zákon podporí zahraničné investície

17.09.2024 18:35

Vicepremiér Taraba spresnil, že novú legislatívu konzultoval aj s predstaviteľmi EÚ.