Založ si blog

V podpore propagandy sa môžu publikovať hocijaké hlúposti?

„Čím to je, že ten čo nevie spievať spieva“? pýta sa spevák skupiny NO NAME. No nielen v show biznise sú počuť a vidieť exempláre, ktoré jednoducho nevedia, je to všade, publicistiku nevynímajúc. Redaktor ktorý sa zaoberá zahraničnou politikou, tiež nemusí vedieť všetko, ale musí sa vyznať a hlavne musí chcieť.

Nedávno sa objavili vo médiách informácie, že prihraničné ruské mesto Belgorod bolo zasiahnuté raketovým útokom. Vrcholom babráctva je, keď sú nekriticky prebrané a účelovo poskladané neoverené informácie. Tak nejako vznikol aj blog s titulkom:V Belgorode zabíjali poruchové ruské rakety 57E6 systému Pantsir“. Po rozvidnení oficiálny telegramový kanál lokálneho belgorodského média zverejnil fotky rakety Pantsir, ktorá mala poruchu a dopadla priamo na mesto. Na nočných videách tiež pekne vidno moment, keď motor prestal pracovať – na oblohe sa po jeho zhasnutí objavil ohnivý kruh a ruská raketa následne dopadla do rezidenčnej štvrte, kde zničila niekoľko domov a zabila troch ľudí. Výbuch bol o to ničivejší, pretože raketa obsahovala stále veľké množstvo nespotrebovaného raketového paliva.

 

Podstatným zavádzajúcim prvkom v blogu je tvrdenie, že poruchová ruská raketa systému Pantsir zabila troch ľudí a zničila niekoľko domov v ruskom meste! Je to nezmysel a možno aj zlý úmysel.

Skutočnosť je totiž celkom iná:

Systém protivzdušnej obrany Pantsir je mobilný a treba povedať, že veľmi výkonný prvok PVO armády RF. Na bojovom vozidle pechoty sú umiestnené dva rýchlopalné kanóny ráže 30 mm, celkom 12 protilietadlových rakiet a radar s fázovacou mriežkou, ktorý dokáže sledovať naraz 20 cieľov a rozlišovať ich druh. Kanóny strieľajú striedavo, kadencia prevyšuje 2.000 rán za minútu, účinný dostrel do 4 km výšky. Pri streľbe na vzdušný cieľ, letiaci v mimoriadne nízkych nadmorských výškach, sa využíva elektro-optický systém. Ten umožňuje detekciu a automatické sledovanie cieľa na vzdialenosť 11 – 26 km. Riadená strela 9M335/57E6 je dvojstupňová, jej rýchlosť je až 1.300 m/s, dosah 20 km a výškový dostup 15 km, hmotnosť pri štarte je 74,5 kg a kompletná bojová hlavica má 20 kg. Na nálož pripadá menej ako 10 kg. Z uvedeného je jasné, že takáto raketa nemôže zničiť niekoľko domov! Čo je na fotografii nie je jasné, možno je to odhodený prvý stupeň rakety, lebo aj systémy Pantsir boli použité na odvrátenie raketového útoku zo strany ukrajinskej armády.

 

Kto a čo teda zničilo domy v Belgorode a zabilo 3 ľudí?

 

Popis situácie pozorovateľom svedčí o tom, že na mesto Belgorod boli vystrelené balistické rakety krátkeho doletu a jedna z nich po zásahu PVO armády RF, dopadla do obývanej zóny kde jej výbuch spôsobil škody na budovách a straty na životoch. Podľa oficiálnej informácie MO RF bolo ukrajinskou armádou z priestoru mesta Charkov vystrelené 6 balistických rakiet systému Točka U, 5 rakiet PVO RF zničila tak, že ich zbytky dopadli do neobývaného priestoru, poslednú šiestu zásah PVO žiaľ nasmeroval na predmestie.

 

Balistická raketa krátkeho doletu Točka U je muzeálny typ a preto ju väčšina armád, ktoré ju mali vo výzbroji vyradila a nahradila modernejším systémom. Armáda RF ju nahradila moderným a výkonným systémom Iskander M, ukrajinská armáda má Točky stále vo výzbroji.

Dĺžka rakety je 6,4 m, priemer tela max. 0,65 m, hmotnosť pri štarte 2 tony, hmotnosť bojovej hlavice 482 kg, dosah max. 70 km, stredná odchýlka dopadu od cieľa 150 metrov. Pre porovnanie Iskander M má pri dosahu 500 km odchýlku dopadu od cieľa menšiu ako 5 metrov.

Vo vojne na Ukrajine boli rakety Točka U použité už najmenej tri krát. Pripomeňme si útok na námestie v Charkove a predstaničný priestor v Kramatorsku. Obete a škody boli pripisované Rusku, veď ide o rakety s ruským pôvodom a málokto uverí tomu, že armáda môže útočiť raketami na vlastných občanov, no stalo sa!

 

Už dávnejšie bol publikovaný raketový útok na letisko pri ruskom meste Rostov nad Donom, kedy dve rakety Točka U mali zničiť jednu stíhačku MIG 29. Velenie armády RF už urobilo a urobí ďalšie opatrenia na posilnenie PVO na hraniciach s Ukrajinou a systémy S 400 poskytne aj Bielorusku. Za nebezpečné a priam choré je potrebné označiť vyjadrenia vojnových štváčov z VB a USA, o poskytnutí Ukrajine rakiet stredného a dlhého doletu!!! To by viedlo k eskalácii, akú nemožno zastaviť, čiže k vojne jadrovej a poslednej! Čo tak obnoviť rokovania o prímerí?

 

Páchatelia sa vracajú na miesto činu?

07.08.2022

Na margo oslavného vítania zakladateľov novej politickej strany Kto prvý vypustil džina z fľaše neviem, ale málokomu unikli informácie o vzniku novej politickej strany, ktorej kostru by mali tvoriť osvedčení, v ťažkých zápasoch ošľahaní bojovníci Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš a jej lídrom by mala byť nová politická hviezda Ivan Korčok. Vraj iba táto [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

02.08.2022

Daňové delikty smú byť chránené ako daňové tajomstvá? Dane ako poplatky štátu a odvody do poisťovní zdravotných alebo sociálnej sú nevyhnutným zlom, bez ktorého by žiadny štát nemohol normálne fungovať. Vlastne mohol, keby ovládal obrovské nerastné bohatstvo, ale to nie je príklad Slovenska. U nás taká obyčaj, že podvádzanie štátu tým, že si neplníme presne [...]

Európa sa prepadne do recesie, ak bude pokračovať v politike sankcií

25.07.2022

Príčiny vysokej inflácie a vystupňovanej drahoty Európska únia má úzko prepojené ekonomiky 28 štátov, kde platí voľný pohyb kapitálu a pracovnej sily, čo má prinášať významné benefity. Vystúpenie VB z únie narušilo pôvodné predstavy o takom rozvoji Európy, aby sa stala významným partnerom USA, Číny, Japonska. Ako si stoja najvýkonnejšie ekonomiky na svete [...]

Diaľnica A6 / Doprava / Kittsee-Jarovce /

Nehoda pri hraniciach so Slovenskom si vyžiadala tri životy, diaľnicu A6 uzavreli

13.08.2022 13:09

Havarovanú dodávku vezúcu vyše 20 ľudí vrátane dieťaťa viedol prevádzač. Vodič nezastavil na nariadenej kontrole, namiesto toho pridal a chcel utiecť smerom do Rakúska.

Víchrica

Vietor strhol na hudobnom festivale pri Valencii časť pódia, hlásia jednu obeť

13.08.2022 12:29

Ďalších 17 osôb sa zranilo. Traja zo zranených utrpeli vážne úrazy a 14 ďalší ľudia mali menšie zranenia.

fico, kaliňák

Fico a Kaliňák sa pre kauzu Súmrak znovu obrátili na Žilinku. Chcú, aby využil paragraf 363

13.08.2022 12:00, aktualizované: 12:52

Fico tiež kritizoval policajného prezidenta Hamrana, ktorý podľa neho kryje zločincov na NAKA.

Moskva

Odliv mozgov z Ruska je príležitosťou pre Západ. A nielen ekonomickou

13.08.2022 11:37

Bývalý analytik americkej CIA Kent Harrington sa domnieva, že Rusi v zahraničí môžu vytvoriť spoločenstvo, ktoré potom môže komunikovať s Rusmi v ich vlasti a teoreticky aj ovplyvniť ich postoje.