Založ si blog

Ukrajina musí zvíťaziť nad Ruskom do zimy, lebo . .. ..

Slovenské masmédiá čerpajú informácie o vojenskom konflikte na Ukrajine priamo z kuchyne od prezidenta Zelenského, ale pre spestrenie aj od britských a amerických tajných služieb a predstaviteľov vlád, armád buď činných alebo vyslúžilých. Signifikantné je, že len výnimočne sa objaví nejaký citát z opačnej strany, no ten je okamžite podrobený tvrdej kritike. Rusofóbii prepadli aj nezávislé a demokratické štáty, za všetko jeden príklad z Rakúska. Ministerka, ktorá na súkromnej rodinnej svadbe zatancovala jeden valčík s Vladimírom Putinom, bola nútená újsť z Rakúska, lebo ten teror už nemohla ďalej znášať. Titulok je inšpirovaný vyjadrením vedúceho úradu vlády Ukrajiny. Čo už, Američania majú zbytok sveta za sféru svojich záujmov. Za svoje záujmy sú ochotní vynakladať miliardy USD a obetovať tisícky životov svojich boys. USA má svoje záujmy aj v Čiernom mori, aj v Stredozemnom mori, vlastne vo všetkých moriach na svete. Vložili miliardy USD do zmeny režimu v 2014 roku cez tzv. „Majdán“ a odvtedy pripravovali Ukrajincov na bratovražednú vojnu s Ruskom. Vyšpičkovaný nacionalizmus nesúci znaky nacizmu až genocídy bol tolerovaný, ba štedro odmeňovaný po dobu 8 rokov. Vytesňovanie ruskej menšiny na Donbase sa stupňovalo, až dospelo k účtu 14 tisíc civilných obetí. Kabaretier a príležitostný herec v kresle prezidenta si rýchlo osvojil silné reči, neváhal podpísať žiadosť adresovanú EÚ o prijatie Ukrajiny do spoločenstva. Nepochybne Ukrajina smerovala do NATO a tým presvedčila Rusko, že musí tieto trendy zastaviť, ak sa nechce vystaviť veľkému ohrozeniu zo strany NATO.

Západné sofistikované zbrane vraj pomôžu Ukrajincom zvíťaziť

V prvých mesiacoch vojny vojenská pomoc západu bola výslovne určená na obranu (protiletecké rakety s dosahom do 4 km, protitankové rakety s dosahom do 3 km, ozbrojené drony, strelivo, vojenský materiál). Časom Kyjev nástojčivo žiadal dodávky ťažkých zbraní, lebo bez nich nemôže rusov zastaviť. Tak sa na Ukrajinu dostávali staršie tanky, transportéry, húfnice ťahané aj samohybné, raketomety, systémy PVO stredného dosahu. Medzi donormi figuruje aj SR s PVO systémom S-300, batériou samohybných húfnic ZUZANA 2, strelivom a možno dospejeme aj k darovaniu 8 letu schopných stíhačiek MIG 29!!! Medzičasom ruská armáda obsadila celú Luhanskú republiku, takmer celú Doneckú republiku a takmer celé pobrežie Azovského a Čierneho mora. Veľká chvála a obdiv je venovaná ôsmim systémom salvových raketometov HIMARS dodaných z USA, dokonca sa píše o tom, ako sa ich Rusi boja a usilujú sa ich zničiť. Kongres USA schválil poskytnutie ďalšej pomoci Ukrajine v objeme 800 mil. USD, v čom sú započítané aj ďalšie 4 systémy HIMARS. Mobilný systém HIMARS má 6 hlavní ráže 225 mm, dosah rakiet je až 70 km, pričom rakety môžu a nemusia byť navádzané na cieľ. Navigácia rakiet využíva podporu z vojenských satelitov USA. Nie je tajomstvom, že USA svojimi prostriedkami vyhľadávajú „Ruské“ ciele a pomáhajú pri navigácii Ukrajinských útokov, najmä zbraňami, ktoré Ukrajine sami dodali. Ako úspech HIMARSU je prezentované poškodenie mostu cez Dneper, ktorý zasiahli tri rakety (jedna explózia prerazila mostovku). HIMARSY vraj prinútia Rusov, aby svoje sklady a riadiace centrá premiestnili ďalej od frontovej línie, mimo dosahu systémov HIMARS. O reálnej účinnosti týchto zbraní nemožno pochybovať, ale ich počet a tým celková palebná sila nemôže zmeniť výsledok vojny zásadným spôsobom, ale ako marketing je to dobré. Od čias legendárnych „Kaťuší“ je známe, že efekt salvových raketometov je v tom, že za krátky čas dokážu cieľovú oblasť pokryť takým množstvom zásahov, že  vojenská technika a aj živá sila protivníka je okamžite vyradená z boja. Armáda RF disponuje silným delostrelectvom do ktorého sa zaraďujú aj salvové raketomety: TOS-1, TOS-2, URAGÁN, SMERČ a TORNADO. Raketomet URAGÁN má 16 hlavní ráže 220 mm, za 20 sek. zmení cieľový priestor 4 ha na oranisko, dostrel je 38 km., používa najmenej 5 druhov rakiet. Raketomet SMERČ má 12 hlavní ráže 300 mm, 5 druhov rakiet vrátane thermobarickej nálože, dostrel rakiet až 90 km, let rakety má automatickú korekciu. Najnovší model TORNADO zavedený v 2014 má 40 hlavní ráže 122 mm, dostrel 40 km, no s novými raketami až 100 km, rakety s rôznymi hlavicami majú aj možnosťou navádzania na cieľ. Staršie modely ako sú GRAD a URAGÁN používa aj Ukrajinská armáda.

Môže Ukrajina vytlačiť rusov za hranice do začiatku zimy?

Zmysel tohto želania je opodstatnený v tom, že podnikať protiofenzívu v zimnom období je nesmierne ťažké a do jari sa armáda RF v spojení s domobranou odštiepeneckých republík opevní tak, že tým získa veľkú výhodu a vojna by nevyhnutne pokračovala v roku 2023 najmenej do jesene. Odhodlanie poraziť Rusko však nezdieľajú všetci občania Ukrajiny. Podľa čerstvej informácie prezident Zelenskyj vykonal čistky v tajnej službe a na generálnej prokuratúre. Dôvodom je ich tajná spolupráca s armádou RF. Stav disciplíny a organizovanosť Ukrajinskej armády zaostáva za tým čo hovorí propaganda. Stalo sa, že dodané francúzske húfnice „Caesar“ boli pod rukou predané okupantom! Napriek vyhlásenej mobilizácii tisícky mužov denne opúšťajú krajinu a na obranu vlasti ani nepomyslia. Na územiach Donbasu a Podnesterska žije vo vysokom zastúpení ruská národnostná menšina, ktorá vojnu chápe ako oslobodenie od 8 rokov trvajúceho teroru a s armádou RF spolupracuje. Tieto územia Rusko neopustí a bude chcieť dosiahnuť ich nezávislosť od Ukrajiny. Šanca poraziť Rusko vojensky je nereálna a nerealizovateľná aj napriek tomu, že Ukrajine pomáha okolo 40 krajín sveta. V konečnom dôsledku bude Ukrajina totálne zničená, počty úmrtí a ťažkých zranení ohromné! V záujme koho to má Ukrajinský národ podstúpiť? Komu na prospech???

Do posledného muža, do posledného náboja?

Bojachtiví vodcovia si neuvedomujú dôsledky pokračovania vojny aj dôraznejším spôsobom? Všetky vystrelené náboje, granáty, míny, rakety dopadnú na ukrajinskú zem, na obydlia mešťanov aj dedinčanov a ničia ich rovnako, či sú vystrelené rusmi alebo tými čo proti rusom bojujú. Vydať Ukrajinu za bojisko – arénu riešenia konfliktu veľmocí USA vs. Rusko je nezodpovedné aj voči vlastným občanom, ktorí prinášajú obete na bojiskách aj mimo nich. Mier na Ukrajine bude vtedy, keď Rusko podpíše zmluvu o mieri a to znamená vtedy, keď Ukrajina uzná svoje územné straty – tak nejako to povedal Dmitrij Medvedev.

Slávnosť demokracie a Ústavu SR pokazili demokrati na baterky

27.01.2023

Demokracia je keď … vláda ľudu sa vykonáva prostredníctvom volených zástupcov alebo priamo. Toľko definícia z Ústavy SR. Na celoštátnej úrovni vôľu ľudu vykonávajú volení poslanci NR SR alebo rozhodujú priamo občania v referende – plebiscite. Referendum je najdokonalejšia forma výkonu vôle občanov alebo tzv. priama demokracia. Každý demokrat, ktorý [...]

Čakanie na Godota ako paródia slovenskej politiky

16.01.2023

„Absurdná dráma s 2 dejstvami, hra je nadčasová, monotónna, nemá dej a je bez dekorácii, má všeobecnú platnosť, dejové situácie sú stále tie isté, prevláda veľká symbolika, groteskné situácie, zobrazuje pocit absurdity ľudskej existencie – bez cieľa, nádeje a pohybu vpred, koniec hry je na divákovi, názov hry akoby mal dve časti, motív bludného kruhu [...]

Kultúra aj v tohoročných TV programoch zaplakala

06.01.2023

Boli také časy, keď ČST vysielala silvestrovský galaprogram zábavy na vysokej kultúrnej úrovni. Vznikom množstva komerčných TV staníc sa dostali aj verejnoprávne televízie ČT a STV neskôr RTVS do situácie, keď každá z nich vyrábala program zostavený iba na báze vlastných zábavných programov a logicky z toho nemohla vzísť pôvodná kvalita! No horšie bolo to, [...]

vodič, nehoda, banská bystrica

Vodič pri úteku pred políciou zrazil v Banskej Bystrici troch chodcov

27.01.2023 17:10

Vodič nerešpektoval výzvu polície na zastavenie.

Branislav Gröhling

Pokutovanie neospravedlnených hodín považuje Gröhling za nešťastné riešenie

27.01.2023 16:49

Takzvané „krúžkovné" hnutia OĽaNO zavádza pre mestá a obce povinnosť pokutovať rodičov za 15 neospravedlnených hodín dieťaťa v mesiaci.

Holokaust / Rozette Katsová /

Scholz poukázal na historickú zodpovednosť Nemecka za holokaust

27.01.2023 15:35

"Nezabudli sme na utrpenie šiestich miliónov zavraždených Židov a ani na utrpenie tých, ktorí prežili," uviedol nemecký kancelár v deň pamiatky obetí holokaustu.

počasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentný príjem, nemocnica

Vláda pomôže ambulantnému sektoru 283 miliónmi. Nové poplatky sa nezavedú

27.01.2023 15:20, aktualizované: 16:44

Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 97
Celková čítanosť: 294827x
Priemerná čítanosť článkov: 3039x

Autor blogu

Kategórie