Založ si blog

Ukrajina musí zvíťaziť nad Ruskom do zimy

Slovenské masmédiá čerpajú informácie o vojenskom konflikte na Ukrajine priamo z kuchyne od prezidenta Zelenského, ale pre spestrenie aj od britských a amerických tajných služieb a predstaviteľov vlád, armád buď činných alebo vyslúžilých. Signifikantné je, že len výnimočne sa objaví nejaký citát z opačnej strany, no ten je okamžite podrobený tvrdej kritike. Rusofóbii prepadli aj nezávislé a demokratické štáty, za všetko jeden príklad z Rakúska. Ministerka, ktorá na súkromnej rodinnej svadbe zatancovala jeden valčík s Vladimírom Putinom, bola nútená újsť z Rakúska, lebo ten teror už nemohla ďalej znášať. Titulok je inšpirovaný vyjadrením vedúceho úradu vlády Ukrajiny. Čo už, Američania majú zbytok sveta za sféru svojich záujmov. Za svoje záujmy sú ochotní vynakladať miliardy USD a obetovať tisícky životov svojich boys. USA má svoje záujmy v Čiernom mori, aj v Stredozemnom mori, vlastne vo všetkých moriach na svete. Vložili miliardy USD do zmeny režimu v 2014 roku cez tzv. „Majdán“ a odvtedy pripravovali Ukrajincov na bratovražednú vojnu s Ruskom. Vyšpičkovaný nacionalizmus nesúci znaky nacizmu až genocídy bol tolerovaný, ba štedro odmeňovaný po dobu 8 rokov. Vytesňovanie ruskej menšiny na Donbase sa stupňovalo, až dospelo k účtu 14 tisíc civilných obetí. Herec v kresle prezidenta si rýchlo osvojil silné reči, neváhal podpísať žiadosť adresovanú EÚ o prijatie Ukrajiny do spoločenstva. Nepochybne Ukrajina smerovala do NATO a tým presvedčila Rusko, že musí tento proces zastaviť, ak sa nechce vystaviť ohrozeniu zo strany NATO.

Západné sofistikované zbrane vraj pomôžu Ukrajincom zvíťaziť

V prvých mesiacoch vojny vojenská pomoc západu bola výslovne určená na obranu (protiletecké rakety s dosahom do 4 km, protitankové rakety s dosahom do 3 km, ozbrojené drony, strelivo, vojenský materiál). Časom Kyjev nástojčivo žiadal dodávky ťažkých zbraní, lebo bez nich nemôže rusov zastaviť. Tak sa na Ukrajinu dostávali staršie tanky, transportéry, húfnice ťahané aj samohybné, raketomety, systémy PVO stredného dosahu. Medzi donormi figuruje aj SR s PVO systémom S-300, batériou samohybných húfnic ZUZANA 2, strelivom a možno dospejeme aj k darovaniu 8 letu schopných stíhačiek MIG 29! Medzičasom ruská armáda obsadila celú Luhanskú republiku, takmer celú Doneckú republiku a takmer celé pobrežie Azovského a Čierneho mora. Veľká chvála je venovaná ôsmim systémom salvových raketometov HIMARS dodaných z USA, dokonca sa píše o tom, ako sa ich Rusi boja a usilujú sa ich zničiť. Kongres USA schválil poskytnutie ďalšej pomoci Ukrajine v objeme 800 mil. USD, v čom sú započítané aj ďalšie 4 systémy HIMARS. Mobilný systém HIMARS má 6 hlavní ráže 225 mm, dosah rakiet je až 70 km, pričom rakety môžu a nemusia byť navádzané na cieľ. Navigácia rakiet využíva podporu z vojenských satelitov USA. Nie je tajomstvom, že USA svojimi prostriedkami vyhľadávajú „Ruské“ ciele a pomáhajú pri navigácii Ukrajinských útokov, najmä zbraňami, ktoré Ukrajine sami dodali. Ako úspech HIMARSU je prezentované poškodenie mostu cez Dneper, ktorý zasiahli tri rakety (jedna explózia prerazila mostovku). HIMARSY vraj prinútia Rusov, aby svoje sklady a riadiace centrá premiestnili ďalej od frontovej línie, mimo dosahu systémov HIMARS. O reálnej účinnosti týchto zbraní nemožno pochybovať, ale ich počet a tým celková palebná sila nemôže zmeniť výsledok vojny zásadným spôsobom, ale ako marketing je to dobré. Od čias legendárnych „Kaťuší“ je známe, že šokujúci efekt salvových raketometov je v tom, že za krátky čas dokážu cieľovú oblasť pokryť takým množstvom zásahov, že vojenská technika a aj živá sila protivníka je okamžite vyradená z boja. Armáda RF disponuje silným delostrelectvom do ktorého sa zaraďujú aj salvové raketomety: TOS-1 a 2, URAGÁN, SMERČ a TORNADO. Raketomet URAGÁN má 16 hlavní ráže 220 mm, za 20 sek. zmení cieľový priestor 4 ha na oranisko, dostrel je 38 km., používa najmenej 5 druhov rakiet. Raketomet SMERČ má 12 hlavní ráže 300 mm, 5 druhov rakiet vrátane thermobarickej nálože, dostrel rakiet až 90 km, rakety majú  automatickú korekciu letu. Najnovší model TORNADO zavedený v 2014 má 40 hlavní ráže 122 mm, dostrel 40 km, no s novými raketami až 100 km, rakety s rôznymi hlavicami majú aj možnosť navádzania na cieľ. Staršie modely ako sú GRAD a URAGÁN používa aj Ukrajinská armáda.

Môže Ukrajina vytlačiť rusov za hranice do začiatku zimy?

Zmysel tohto želania je opodstatnený v tom, že podnikať protiofenzívu v zimnom období je nesmierne ťažké a do jari sa armáda RF v spojení s domobranou odštiepeneckých republík opevní tak, že tým získa veľkú výhodu a vojna by nevyhnutne pokračovala v roku 2023 najmenej do jesene. Odhodlanie poraziť Rusko však nezdieľajú všetci občania Ukrajiny. Podľa čerstvej informácie prezident Zelenskyj vykonal čistky v tajnej službe a na generálnej prokuratúre. Dôvodom je tajná spolupráca s armádou RF. Stav disciplíny a organizovanosť Ukrajinskej armády zaostáva za tým, čo hovorí propaganda. Stalo sa, že dodané francúzske húfnice „Caesar“ boli pod rukou predané okupantom! Napriek vyhlásenej mobilizácii tisícky mužov denne opúšťajú krajinu a na obranu vlasti ani nepomyslia. Na územiach Donbasu a Podnesterska žije vo vysokom zastúpení ruská národnostná menšina, ktorá vojnu chápe ako oslobodenie od 8 rokov trvajúceho teroru a s armádou RF spolupracuje. Tieto územia Rusko neopustí a bude chcieť dosiahnuť ich nezávislosť od zbytku Ukrajiny. Šanca poraziť Rusko vojensky je nereálna a nerealizovateľná napriek tomu, že Ukrajine pomáha okolo 40 krajín sveta. V konečnom dôsledku bude Ukrajina totálne zničená, počty úmrtí a ťažkých zranení ohromné! V záujme koho to má Ukrajinský národ podstúpiť? Komu na prospech???

Do posledného muža, do posledného náboja?

Bojachtiví vodcovia Ukrajiny si neuvedomujú dôsledky pokračovania vojny aj dôraznejším spôsobom? Všetky vystrelené náboje, granáty, míny, rakety dopadnú na ukrajinskú zem, aj na obydlia mešťanov aj dedinčanov a ničia infraštruktúru rovnako, či sú vystrelené rusmi alebo tými čo proti rusom bojujú. Vydať Ukrajinu za bojisko – arénu riešenia konfliktu veľmocí USA a VB vs. Rusko je nezodpovedné najmä voči vlastným občanom, ktorí prinášajú obete na bojiskách aj mimo nich.  „Výsledkom celého diania môže Ukrajina prísť aj o zvyšky štátnej suverenity a zmiznúť z mapy sveta.“– takú prognózu napísal Dmitrij Medvedev.

Skutočné či fiktívne piliere a tunely

25.11.2022

Bez ambície odborne definovať stavebné prvky a diela možno laicky povedať, že pilier je stavebný prvok spravidla zo železobetónu alebo ocele, ktorý slúži ako nosný alebo oporný diel stavby, napríklad mostu. Tunel je stavebné dielo, ktoré sa razí pod terénom za účelom uloženia cestného alebo železničného telesa (na tratiach ŽSR je 76 tunelov). Tunely sa po každej [...]

K vládnej kríze pristupuje kríza energetická

22.08.2022

Vládna kríza na Slovensku je logickým výsledkom zlých rozhodnutí voličov v 2020, keď dôveru vložili do rúk subjektom, ktoré dlhodobo vykazujú minimálnu kompatibilitu. Dôsledkom v poradí už druhej vládnej krízy je akási studená vojna medzi rezortom financií a rezortmi obsadenými nominantmi SaS, ale aj kooperácia MF s rezortmi zdravotníctva a práce sociálnych vecí [...]

Bude ako nebolo alebo od desiatich k piatim

19.08.2022

Krutá realita pri ktorej blednú koaličné sľuby V roku 2020 nám nová vláda SR sľubovala hory doly, lebo to bude TOP vláda SR a na dôvažok nebudú kradnúť, no nemilosrdne budú bojovať s korupciou a mafiou, ktorá prenikla na najvyššie poschodia moci! Pri pohľade na zostavu vedenú Igorom Matovičom mnohí pochybovali o jej schopnosti riadiť štát a vývoj udalostí im dal [...]

taliban

Taliban vykonal prvú verejnú popravu od prevzatia moci v Afganistane

07.12.2022 14:32

Popravený Tadžmír bol na smrť odsúdený za päť rokov starú vraždu.

nemecko šľachtic Heinrich XIII. Princ Reuss

V Nemecku rozbili skupinu extrémistov, ktorá chcela s pomocou Ruska zvrhnúť vládu

07.12.2022 13:50

Vodcovia skupiny krajne pravicových extrémistov boli člen nemeckého šľachtického rodu a sudkyňa a bývalá poslankyňa AfD.

migranti, Brodské , Kúty, hranica,

Česko predĺži kontroly na hraniciach so Slovenskom

07.12.2022 12:40, aktualizované: 13:56

O výsledkoch rokovania kabinetu budú informovať až po jeho skončení, uviedol hovorca českého premiéra.

Boris Kollár, parlament

Vláda odklepla Kooperative a BWSG 1,5 miliardy za nájomné byty

07.12.2022 12:17, aktualizované: 12:58

Zmluva je na 9 000 nájomných bytov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 288109x
Priemerná čítanosť článkov: 3065x

Autor blogu

Kategórie