Európa sa prepadne do recesie, ak bude pokračovať v politike sankcií

Príčiny vysokej inflácie a vystupňovanej drahoty

Európska únia má úzko prepojené ekonomiky 28 štátov, kde platí voľný pohyb kapitálu a pracovnej sily, čo má prinášať významné benefity. Vystúpenie VB z únie narušilo pôvodné predstavy o takom rozvoji Európy, aby sa stala významným partnerom USA, Číny, Japonska. Ako si stoja najvýkonnejšie ekonomiky na svete podľa tvorby nominálneho HDP? Na prvom mieste sú USA s HDP 20,5 biliónov USD, na druhom mieste je Čína s HDP 13,4 biliónov USD, na treťom mieste je Japonsko s HDP 4,97 biliónov USD, štvrté je Nemecko s HDP 4,0 biliónov USD, piate miesto zaujíma UK s HDP 2,83 biliónov USD, šieste miesto patrí Francúzsku s HDP 2,78 biliónov USD, siedme miesto zaujíma India s HDP 2,73 biliónov USD, ôsmu pozíciu má Taliansko s HDP 2,07 biliónov USD, deviata je Brazília s HDP 1,87 biliónov USD, desiata Kanada s HDP 1,71 biliónov USD, jedenáste je Rusko s HDP 1,63 biliónov USD. Z Európskych štátov zaujímajú v druhej desiatke trináste miesto Španielsko s HDP 1,43 biliónov USD, sedemnáste je Holandsko s HDP 912,90 miliárd USD, devätnáste miesto patrí Turecku s HDP 766,43 miliárd USD a dvadsiate je Švajčiarsko s HDP vo výške 703,75 miliárd USD. Nominálny HDP TOP 10 ekonomík predstavuje 66 % svetovej tvorby HDP a produkty a služby vytvorené v TOP 20 ekonomikách predstavuje až 79 % svetovej ekonomiky. Zbytok 21 % svetovej ekonomiky sa delí medzi 173 štátov, vrátane väčšiny členov EÚ! V TOP 20 svetových ekonomík sa nachádza iba 5 členov EÚ (Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Holandsko). Prognostici tvrdia, že vývoj bude taký, že do čela svetových ekonomík sa dostanú Čína a India, podiel Európskych ekonomík klesne!

Kde sú korene súčasnej krízy prejavujúcej sa v nebývalej inflácii = znehodnocovaní peňazí, osobitne v Európskej únii? V nesprávnych reakciách politikov na pandémiu COVID 19, v nalievaní nekrytých miliárd € vo forme dotácií na udržanie pracovných miest a rôznych foriem pomoci sektorom ekonomiky postihnutých pandémiou a najmä pochybnými bezpečnostnými opatreniami. Inflačná špirála sa začala roztáčať už na jeseň 2021 a tá bola spustená najmä novými a novými sankciami EÚ voči Rusku od roku 2014 za anexiu Krymu, ktoré sa vystupňovali po otvorenej vojenskej operácii Ruska voči Ukrajine započatej 24.2.22. Sankcie vo svojej podstate obmedzujú, ba zakazujú tovarovú výmenu členských štátov s Ruskom, blokujú Rusku finančné aktíva cca 300 miliárd USD, zakazujú osobám na sankčnom zozname vstúpiť na teritórium EÚ atď. Volania po odstrihnutí sa od ruského plynu a ropy dospievajú do realizačnej fázy, hľadajú sa alternatívni dodávatelia bez ohľadu na to – čo budú tieto dodávky stáť a aký dopad to vyvolá v ekonomikách EÚ. Okrem toho, vedenie EÚ štedro, ba veľkoryso podporuje Ukrajinu aj finančne aj morálne (zaradilo ju medzi kandidátov členstva). Takáto ústretovosť voči nečlenskému štátu je v histórii EÚ nevídaná a v konečnom dôsledku povedie k rozkolu. To čo robí EÚ voči Ukrajine mnohonásobne prevyšuje opatrenia, podľa ktorých sa mali utečenci z Afriky a Ázie v rokoch 2013 – 2015 prideľovať členským štátom podľa určeného kľúča (kvót). Enormný nárast cien energií, potravín, stavebného materiálu, PHM prerastie v krízu skutočného nedostatku na čo občania a firmy vo vyspelej Európe nie sú zvyknutí a už vôbec nie pripravení. Namiesto efektívnych rozhodnutí sme svedkami vajatania o tom, kde všade môžu občania a firmy ušetriť!

Kde je aktuálne a kde smeruje Slovensko?

Slovensko po vstupe do EÚ v 2004 nastúpilo trajektóriu dobiehania vyspelých demokracií v životnej úrovni a vo fungovaní právneho štátu. V roku 2020 sme vykázali HDP vo výške 101,89 miliárd USD, čím sme zaradení na 61 miesto vo svete. Podelené počtom obyvateľov cca 5,5 miliónov vychádza tvorba HDP na obyvateľa vo výške 18,5 miliónov USD, to nie je málo, ale ani veľa. Tempo dobiehania našich vzorov sa spomaľuje a čoskoro začneme cúvať (ekonomický rast nedosahuje deficit, čím vzniká vnútorný dlh). Za tejto situácie je nevyhnutné rozumné narábanie so zdrojmi, riadenie štátu ku prospechu občanov, vedenie širokého sociálneho dialógu – teda vykonávať moc transparentne a konsenzuálne.

Čo máme na Slovensku? Rozoštvanú vládnu koalíciu, ktorá nevie nájsť spoločnú reč a mnohé problémy jej unikajú ako voda z prúteného koša. Zaujímavé, že vláda nie je schopná vygenerovať účinné zákony, ktoré by krotili infláciu a drahotu, ale na „pomoci“ pre Ukrajinu alebo vo vytváraní podmienok pre US AIR FORCE sa dohodne za pár hodín. Ideme po veľmi nebezpečnej ceste plnej výmoľov. Nádej na usporiadanie vzťahov vo vládnej koalícii je minimálna! Avizované jesenné a zimné problémy s nedostatkom energií a ich ceny budú znamenať koniec „Najlepšej vláde akú Slovensko kedy malo“!!!

 

 

 

 

 

Potlesk pre daň z reklamy

26.03.2025

Reklama včera, dnes a zajtra V časoch plánovaného socialistického hospodárstva bola reklama popoluškou. Štátne firmy, podniky a družstvá riadené štátnou plánovacou komisiou, nesúperili o miesto na slnku, mali ho isté a reklamou im boli pochvalné príspevky v masových médiách – osobitnú reklamu nepotrebovali. Pamätníci si isto spomenú, ako sme s obdivom pozerali [...]

Výdavky na obranu sú často použité na presadenie záujmov

06.03.2025

Po zániku Varšavskej zmluvy stratilo NATO nebezpečného protivníka. Po rozpade ZSSR a osamostatnení sa bývalých zväzových republík zostalo NATO samo pre seba a hoci sa nemalo rozširovať, rozširovalo sa! Do NATO vstúpili či boli postupne prijaté všetky štáty bývalého OSTBLOKU s výnimkou tzv. POSTSOVIETSKYCH republík. Ojedinelé hlasy o tom, že NATO je v Európe [...]

Výdavky na obranu sa musia zvýšiť?

05.03.2025

Poučenie z vojny na Ukrajine Vojna na Ukrajine vstúpila do štvrtého roku a je nad slnko jasnejšie, že stratégia predpokladajúca vytlačenie ruských vojsk z ukrajinského územia, bola pomýlená. Okrem Krymu, ktorý bol začlenený do RF už v roku 2014, sú armádou RF obsadené významné časti oblastí: Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej. Spolu to predstavuje asi [...]

bratislava, protest

Štvrtkové protesty: V Šuranoch proti baterkárni, v Bratislave proti „ruskému zákonu“

03.04.2025 10:32

Protest v hlavnom meste sa začína vo štvrtok o 18:00 na Námestí Slobody, odtiaľ sa zhromaždenie vyberie pred parlament.

Novavax

Americká FDA v stanovenom termíne neschválila vakcínu proti covidu od firmy Novavax

03.04.2025 10:27

Vakcína je dnes používaná pre ľudí nad 12 rokov len v prípade núdze.

MH370

Pátranie po zmiznutom lete MH370 v Malajzii pozastavili

03.04.2025 10:10

Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines s 239 ľuďmi na palube zmizol 8. marca 2014 za neobjasnených okolností počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu.

ICC / International Criminal Court / Medzinárodný trestný súd / Haag /

Maďarsko ukončilo svoje členstvo v Medzinárodnom trestnom súde

03.04.2025 10:06, aktualizované: 10:42

V ten istý deň do Maďarska pricestoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, na ktorého tento súd vydal zatykač.