Založ si blog

K vládnej kríze pristupuje kríza energetická

Vládna kríza na Slovensku je logickým výsledkom zlých rozhodnutí voličov v 2020, keď dôveru vložili do rúk subjektom, ktoré dlhodobo vykazujú minimálnu kompatibilitu. Dôsledkom v poradí už druhej vládnej krízy je akási studená vojna medzi rezortom financií a rezortmi obsadenými nominantmi SaS, ale aj kooperácia MF s rezortmi zdravotníctva a práce sociálnych vecí a rodiny vykazuje kolapsový stav. Vláda zaujatá bojom s Covidom 19 a sama so sebou, nestihla za takmer dva a pol roka riešiť dopady bezprecedentného zdražovania na zamestnancov štátnej správy, zdravotníkov, zamestnancov školstva, dôchodcov, chudobou ohrozených rodín. Svoje zámery chce uplatniť až v roku 2023, no dovtedy sa stihla celkom rozhádať a smeruje k rozpadu! Inflácia na Slovensku v júli 2022 dosiahla 13,6% a ďalej rastie, najmä z rastu cien energií a potravín. Dobiehanie priemernej životnej úrovne EÚ sa zastavilo na hodnote 84%, no za posledné dva roky sme cúvli na 80%. Rating Slovenska sa zhoršuje na „riskantný“ čo spôsobí zdraženie úverov, už si za záporný úrok nepožičiame. Príznačné je, že premiér Heger vidí len samé pozitíva a vývoj hodnotí kladne! Slovenská vláda je raritou v EÚ, lebo jej pomoc firmám a občanom je vzácna ako šafrán. Životná úroveň dôchodcov klesla v tomto roku doteraz o 12%, koľko to bude do konca roku presne nevieme, no vláda je hluchá a slepá aj voči petíciám nespokojných občanov. Prvým prognostikom o rozpade vlády bol samotný Igor Matovič, ktorý usúdil, že kľúčový rozpor vo vládnej koalícii nastane pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na rok 2023, čiže v novembri tohto roku. SaS si postavila hlavu už na začiatku prázdnin a ako ultimatívnu požiadavku definovala odchod Igora Matoviča z vlády. V auguste sa aktivizoval premiér Heger, ktorý zvoláva rokovania a predkladá ústretové návrhy ako riešiť spory v koalícii. Na piatok 26.8.22 je avizované tretie a možno posledné rokovanie koaličných strán. Otázka znie: ako pevne je SaS rozhodnutá, či sa nechá alebo sa nenechá presvedčiť na pokračovaní štvorkoalície. V zmysle rozhodnutia Republikovej rady SaS totiž už vystúpila z koalície a ak do 31.8.22 neodstúpi z vlády Igor Matovič, ministri za SaS podajú demisiu. Okyptená trojkoalícia nebude mať stabilnú väčšinu v parlamente, ako sa zhostí svojich úloh možno domyslieť, že to bude ešte horšie ako bolo doteraz. Opozičné strany vyzbierali takmer pol milióna podpisov občanov za vypísanie referenda o možnostiach skrátenia volebného obdobia. Dôležité bude rozhodnutie pani Prezidentky, či referendum vyhlási alebo bude naťahovať čas v súčinnosti s ÚS SR?

Energetická kríza dopadne na tých, ktorí ju vyvolali

Od roku 2014 prijímajú USA a EÚ hospodárske a politické sankcie namierené na Ruskú Federáciu ako trest za anexiu Krymu, ktorý tvoril územne (od 50. rokov) Ukrajinskú autonómnu oblasť. Sankcie boli predlžované a rozširované každoročne. Múdre hlavy argumentovali tým, že do Európy predáva RF vyše 40% svojho exportu zemného plynu a ropy a to RF neprežije ak Európa obmedzí a neskôr zastaví dovoz energetických médií. Tieto myšlienky dostali nový zmysel po vojenskom napadnutí Ukrajiny armádou RF (24.2.22). V orgánoch EÚ boli schválené rozhodnutia členských štátov smerujúce k úplnému zastavenia nákupu energetických médií z RF. Vnútrozemské štáty ako Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakúsko s vybudovanými potrubiami z RF dostali o niečo dlhší čas na prispôsobenie, aj hrdé Slovensko sa pridalo na stranu spoločnej solidarity s Ukrajinou. Slovnaft patriaci spoločnosti MOL mal byť dodatočne zdanený zato, že využíva stále lacnú ruskú ropu. Vláda to však neschválila! Výrobná technológia v Slovnafte musí prejsť rekonštrukciou destilačných kolón na ľahkú ropu typu BREND. V dovoze neruskej ropy spoliehame na ropovod ADRIA. Naša 100% závislosť na dovoze zemného plynu z RF sa znižuje nákupom LNG (skvapalnený zemný plyn) z USA, jeden tanker za mesiac pristane v prístavnom termináli Rijeka. Ako alternatíva sa javí aj možnosť kupovať plyn z Nórska alebo Arabského polostrova. Najväčšia Európska ekonomika v Nemecku sa už pripravuje na prežitie zimného obdobia a pritom má vybudované plynovody až z Ruských nálezísk (NORD STREAM 1 a 2). Aktuálne rokuje Nemecký kancelár Scholz v Kanade o dovoze LNG a perspektívne Vodíka do Nemecka.

Osobitným druhom energie je elektrina, nedá sa vyrobiť na sklad a aj preto sústavy na rozvod elektriny sú prepojené čím sa zvyšuje stabilita sústavy aj v prípade mimoriadností. Elektrická energia sa z RF na Slovensko nedováža, lenže napriek tomu elektrina zdražela najviac – až na päťnásobok. Riešenie do dobrých časov kótovať ceny elektrickej energie na burze sa pomstilo tým, ktorí energiu spotrebúvajú a odmenilo tých, ktorí energiu vyrábajú a dodávajú do spoločnej siete. Slovensko je vo výrobe elektrickej energie sebestačné, ba isté množstvo nadvýroby je distribuované do spoločnej prepojenej siete. Prečo musia spotrebitelia na Slovensku platiť za energiu ceny určené na burze??? Lebo niečo nebolo domyslené v Bruseli pri formulovaní spoločnej energetickej politiky štátov EÚ. Tento logický nezmysel má potenciál rozkolu v orgánoch EÚ a spochybňuje zmysel členstva v EÚ. Nečlenské štáty EÚ Nórsko a Švajčiarsko vyrábajú takmer všetku elektrickú energiu vo vodných elektrárňach – teda z obnoviteľných zelených zdrojov. To čo sami nespotrebujú predajú po novom za horibilné ceny. Zdá sa, že nové vedenie EK EÚ na čele so ženou, tieto procesy nezvládlo a nezvláda! Drahá elektrina má za následok zdražovanie všetkého, je to olej do inflačného ohňa.

Riešenia, ktoré nie sú riešenia

Počúvame a čítame kadejaké múdre rady ako ušetriť energie, teplo, elektrickú energiu, vodu atď. Návrhy ako ušetriť v kuchyni pri varení a pečení nestoja za reč. Usporiť elektrinu dokážu úsporné spotrebiče, teplo sa ušetrí v zateplených budovách, s kvalitnými oknami a tiež samočinnou reguláciou kúrenia. Slovensko ako vysoko plynofikovaná krajina, bude nútené používať dostupnejšie lacnejšie palivá ako drevo a uhlie. Nejde len o domácnosti, ale aj verejné budovy, úrady, školy, nemocnice a polikliniky, závody a firmy. Systematické riešenia sa očakávajú z Bruselu, tam kde problémy zasiali ich musia aj vyriešiť!

Vo volebnej kampani sa tvrdí muzika

21.03.2023

Upresnenie používaných pojmov: Demokratické strany a demokratickí voliči ….. Snaha rozdeliť politické strany, hnutia a dokonca aj voličov na demokratických a tých , je vo vyjadreniach pravicovo orientovaných strán chlebom každodenným. V prvom rade o demokracii nemôžu s čistým svedomím hovoriť predstavitelia strán, v ktorých demokracia nie je prítomná v stanovách [...]

Zbohom zbraniam (A Farevell to Arms, Ernest Hemingway, 1929)

03.03.2023

Román o láske, ktorá prišla v nevhodný čas, chcela ho poprieť a vymaniť sa z neho, a možno práve preto stroskotala. Heslo – odkaz: „Život je krutý, aj keď dáva zbohom zbraniam, šťastia sa nedočkáš!“ Zbrane sprevádzajú človeka od staroveku Už v dobe kamennej pračlovek používal opracovaný kameň ako pästný klin alebo hrot oštepu lebo poznal, že tak môže [...]

Poslať naše stíhačky na Ukrajinu? Prečo áno, prečo nie?

20.02.2023

Pro-ukrajinská vláda SR má problém! Velenie federálnej ČSA v roku 1991 pristúpilo k posilneniu protivzdušnej obrany SR, na leteckú základňu Sliač bola dislokovaná samostatná 81. stíhacia letka, spolu so zabezpečovacím práporom, bola základom pre vznik samostatných vzdušných síl OS SR. Ešte v tom istom roku bola preorganizovaná na 1. stíhací letecký pluk. Vo Zvolene [...]

Spojené voľby do regionálnych samospráv 2022

Prieskum: Voľby by vyhral Smer. Do parlamentu by sa dostalo osem strán

24.03.2023 09:19

Ochotu zúčastniť sa na parlamentných voľbách deklarovalo 59 percent opýtaných.

Evakuácia školy Senica

Okresný policajný šéf ukrýval hľadaného zločinca, vo funkcii končí

24.03.2023 09:13

Policajní pátrači zadržali Kakaša v dome písanom na policajného funkcionára v Pezinku.

socialne siete puberta

Štát Utah sa pokúsi zákonom obmedziť prístup detí k sociálnym sieťam

24.03.2023 07:40

Tento krok reaguje na obavy, ako na duševné zdravie mladých ľudí negatívne vplývajú napríklad platformy TikTok či Instagram.

Zuzana Štefinová, lekárka, Šenkvice

V ambulanciách chýbajú stovky lekárov. Do Šenkvíc prilákal doktorku motivačný program

24.03.2023 07:25

Mladá lekárka začala ordinovať v obci neďaleko Pezinka, kde už druhý rok nemali obvodného lekára, aj vďaka sľúbenej finančnej injekcii ministerstva zdravotníctva.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 306384x
Priemerná čítanosť článkov: 3034x

Autor blogu

Kategórie