Založ si blog

Grafy ako zákerná zbraň v predvolebnom zápase

Grafické zobrazenie množstva parametrov je isteže zrozumiteľnejšie ako prezentovanie samotných číselných hodnôt. Využíva sa často pri prezentáciách a to na najrôznejšie účely. Argumentácia s pomocou grafického zobrazenia hodnôt prostredníctvom stĺpcových alebo kruhových grafov sa využíva aj v TV diskusiách politikov. Kritici tejto metódy si osvojili heslo: „Z grafov sa ešte nikto nenajedol“. Možno však často kritizovať aj vecne a konkrétne poukázať na neobjektívnosť až cielenú demagógiu ukrytú v predstavovaných grafoch.

Porovnávať neporovnateľné – taká je metóda politikov

Každý TV divák ktorý sleduje politické diskusie už videl desiatky grafov a počul sprievodné komentáre o tom, ak vlády Matoviča, Hegera a Ódora pomáhajú rodinám a dôchodcom v porovnaní s Ficovou a Pellegriniho vládou. Naposledy (6.8.23) exminister Mikulec v relácii „V politike“ predstavil taký ošúchaný graf, ktorý pre istotu nepustil z ruky a neumožnil tak opozičnému poslancovi Tomášovi podrobiť graf kritike. Konkrétny graf zobrazoval červenými stĺpcami štátnu pomoc dôchodcom v malých niekoľko percentných nárastoch obdobie do roku 2020 a modrými stĺpcami zobrazujúcimi dynamicky rastúcu pomoc dôchodcom po roku 2020. Konečný výsledok bol, že pomoc dôchodcom bola po roku 2020 o 1.800 % vyššia ako za vlád sociálnych demokratov. Tento graf síce matematicky správne zobrazoval súčty, rozdiely, násobky a podiely dát, ale napriek tomu nevypovedá pravdu o tom, ako sa žije dôchodcom na Slovensku. V období do 2020 dostávali dôchodcovia iba vianočný príspevok a každoročnú valorizáciu upravenú zákonom o tzv. dôchodcovskú infláciu. Naproti tomu v období po 2020 dostali dôchodcovia okrem pravidelnej ročnej valorizácie aj mimoriadnu valorizáciu aj 13 a 14 dôchodok, dokonca aj rodičovský bonus. Dôchodcovia si polepšili o milióny aj ako odmeny za očkovanie a tí najšťastnejší získali aj výhry v očkovacej lotérii.

Zdanie klame aj v tomto prípade

Modré stĺpce na prvý pohľad ohurujú svojou výškou a dynamikou rastu, ale opomínajú podstatnú vec!. Nevšímajú si vzťah k rastu životných nákladov vyjadrenú najmä v inflácii, ani časový posun pomoci, ktorá vždy zaostáva za nárastom životných nákladov dôchodcov.

Obdobie Ficových vlád po roku 2012 sprevádzala nízka až takmer nulová inflácia, preto bol praktizovaný úzus, aby bola každoročná valorizácia dôchodkov najmenej 2 % lebo vychádzala po niekoľko rokov nižšia. Inými slovami, aj pri malom raste dôchodkov životná úroveň dôchodcov neklesala, ba pomaly rástla. Netreba zabúdať na dedičstvo po vláde Radičovej: 14 % nezamestnanosť a vo viacerých regiónoch nad 20 %. To bola priorita nad ostatné.  Dôsledná regulácia cien energií a pridávané bonusy ako bolo cestovanie vlakom zdarma boli stabilizujúcim faktorom. Každoročné zvyšovanie vianočného príspevku a vyšší rast dôchodkov ako bol rast životných nákladov – to boli predpoklady k tomu, že dôchodcovia žili lepšie ako žijú dnes.

Po roku 2020 postihli Slovensko krízy spojené s pandémiou, s nákladmi vojny na Ukrajine, s energetickou krízou a vysokou infláciou. V tomto článku niet priestoru na rozoberanie príčin vzniku kríz, ale skrátene môžeme povedať, že Slovensko vyšlo z týchto kríz veľmi zle a na tom má svoj podiel neschopná vláda a rozhádaný parlament s prispením p. Prezidentky. V životnej úrovni sa Slovensko prepadlo na chvost štátov EÚ. Tretina dôchodcov žije v pásme chudoby. Polovica rodín nie je schopná ufinancovať mimoriadny výdavok 400 €. Slovensko má suverénne prvé miesto vo výške inflácie a v cenách potravín. Dokonca cena benzínu je na Slovensku najvyššia v strednej Európe, už sme predstihli aj Rakúsko. To nie je náhoda!

Keby boli popri modrých stĺpcoch na grafoch aj povedzme zelené stĺpce vyjadrujúce dôchodcovskú infláciu – tak tie by boli ešte vyššie ako tie modré. Čiže kúpyschopnosť dôchodcov a nielen dôchodcov sa kontinuálne znižuje! Je to zavinené tým, že valorizácia dôchodkov bola priznávaná s ročným oneskorením. Preto sa patrí poďakovať iniciatíve poslanca NR SR za Hlas SD Erikovi Tomášovi za jeho podiel pri vypracovaní návrhu novely zákona o sociálnom poistení, jeho predrokovaní s Ministrom PSVaR p. Krajňákom a získavaní podpory v parlamente. Vďaka tomuto zákonu, ktorý bol podporený vysokou väčšinu už nebude valorizácia dôchodkov meškať o rok, ale ak inflácia prekročí v sledovanom období 5 %, nastúpi jej kompenzácia.

K zodpovednosti za trojročné diletantské riadenie štátu sa nikto nehlási. Predstavitelia skrachovanej vládnej koalície s drzosťou sebe vlastnou, kalia vodu v predvolebnej kampani. Preto musia zodpovednosť vyvodiť občania – voliči a to tým, že tým ktorí rozvrátili štát a priviedli ho na okraj finančného kolapsu, klamárom, ktorí nemajú ani štipku sebareflexie, nedajú žiadne hlasy!

V poslednej minúte nám vykypelo z hrnca, prečo?

05.07.2024

S výsledkami našich športovcov v tomto roku môžu byť spokojní iba tí najzanietenejší fanúšikovia. Spokojné sú stávkové kancelárie a nepochybne aj komerčné televízie, ktoré nám sprostredkovali športové prenosy a nepochybne urobili dobrý biznis. Sklamali hokejisti, kedy mnohí odborníci tvrdili, že tohtoročný výber kanadského trénera je oveľa silnejší ako boli [...]

Básnici idú do neba, ale len niektorí

20.06.2024

Básnici a spisovatelia patria do elity každej kultúrnej spoločnosti. Dostáva sa im uznania aj stovky rokov po smrti – tým najlepším. Samozrejmým predpokladom básnikov je excelentná inteligencia a boží dar nevšedného talentu k tvorbe textov, ktoré prežijú veky. Ako Slovensko prišlo o „básnika“ V polovici mája 2024 sa Slovenskom rozšírila správa o šokujúcom [...]

Paradoxy v našej politike sú časté

02.05.2024

Paradox vo všeobecnosti znamená protirečivé až nezmyselné tvrdenie alebo výpoveď. Paradoxných tvrdení a výpovedí sa vyskytuje v našej politike neúrekom a spôsobujú to, že tieto praktiky prenikajú do povedomia občanov v takej miere, že niektoré priam zľudovejú. Nasleduje zopár príkladov. Správa sa ako neriadená strela – takto onálepkovaný politik alebo iná [...]

Policajný potápač

Na rieke Laborec sa topil mladík, našli ho horskí záchranári bez známok života

14.07.2024 22:17

Mladík zo Slovenska bol nezvestný od soboty.

Joe Biden

Trump plány po atentáte nemení. Biden vyzval Američanov na jednotu, vystúpi s prejavom

14.07.2024 22:10

Identifikovali obeť streľby na Trumpovom mítingu.

Election 2024 Trump

Koľko zarábajú v USA ochrankári, ktorí strážia aj Trumpa, a čo musia zvládnuť? Ich predchodcovia odhaľovali falošné doláre

14.07.2024 18:00

Adept na ochrankára v najvýkonnejšom veku musí zvládnuť 55 kľukov za minútu, aby dostal najlepšiu známku. Čo sa týka žien, kľukov má byť 40.

PREZIDENT: Prevzatie Prezidentského paláca

Rozdelenie nám škodí. Zmierime sa s tým, že iný názor nie je existenčná hrozba?

14.07.2024 18:00

Diskutovali by sme s každým, a nemyslíme si, že „iné” názory sú nebezpečné, aj keď občas môžu byť hlúpe. Je naša ochota skutočná? Sme naozaj takí tolerantní? Zapojte sa do diskusie!