Založ si blog

Grafy ako zákerná zbraň v predvolebnom zápase

Grafické zobrazenie množstva parametrov je isteže zrozumiteľnejšie ako prezentovanie samotných číselných hodnôt. Využíva sa často pri prezentáciách a to na najrôznejšie účely. Argumentácia s pomocou grafického zobrazenia hodnôt prostredníctvom stĺpcových alebo kruhových grafov sa využíva aj v TV diskusiách politikov. Kritici tejto metódy si osvojili heslo: „Z grafov sa ešte nikto nenajedol“. Možno však často kritizovať aj vecne a konkrétne poukázať na neobjektívnosť až cielenú demagógiu ukrytú v predstavovaných grafoch.

Porovnávať neporovnateľné – taká je metóda politikov

Každý TV divák ktorý sleduje politické diskusie už videl desiatky grafov a počul sprievodné komentáre o tom, ak vlády Matoviča, Hegera a Ódora pomáhajú rodinám a dôchodcom v porovnaní s Ficovou a Pellegriniho vládou. Naposledy (6.8.23) exminister Mikulec v relácii „V politike“ predstavil taký ošúchaný graf, ktorý pre istotu nepustil z ruky a neumožnil tak opozičnému poslancovi Tomášovi podrobiť graf kritike. Konkrétny graf zobrazoval červenými stĺpcami štátnu pomoc dôchodcom v malých niekoľko percentných nárastoch obdobie do roku 2020 a modrými stĺpcami zobrazujúcimi dynamicky rastúcu pomoc dôchodcom po roku 2020. Konečný výsledok bol, že pomoc dôchodcom bola po roku 2020 o 1.800 % vyššia ako za vlád sociálnych demokratov. Tento graf síce matematicky správne zobrazoval súčty, rozdiely, násobky a podiely dát, ale napriek tomu nevypovedá pravdu o tom, ako sa žije dôchodcom na Slovensku. V období do 2020 dostávali dôchodcovia iba vianočný príspevok a každoročnú valorizáciu upravenú zákonom o tzv. dôchodcovskú infláciu. Naproti tomu v období po 2020 dostali dôchodcovia okrem pravidelnej ročnej valorizácie aj mimoriadnu valorizáciu aj 13 a 14 dôchodok, dokonca aj rodičovský bonus. Dôchodcovia si polepšili o milióny aj ako odmeny za očkovanie a tí najšťastnejší získali aj výhry v očkovacej lotérii.

Zdanie klame aj v tomto prípade

Modré stĺpce na prvý pohľad ohurujú svojou výškou a dynamikou rastu, ale opomínajú podstatnú vec!. Nevšímajú si vzťah k rastu životných nákladov vyjadrenú najmä v inflácii, ani časový posun pomoci, ktorá vždy zaostáva za nárastom životných nákladov dôchodcov.

Obdobie Ficových vlád po roku 2012 sprevádzala nízka až takmer nulová inflácia, preto bol praktizovaný úzus, aby bola každoročná valorizácia dôchodkov najmenej 2 % lebo vychádzala po niekoľko rokov nižšia. Inými slovami, aj pri malom raste dôchodkov životná úroveň dôchodcov neklesala, ba pomaly rástla. Netreba zabúdať na dedičstvo po vláde Radičovej: 14 % nezamestnanosť a vo viacerých regiónoch nad 20 %. To bola priorita nad ostatné.  Dôsledná regulácia cien energií a pridávané bonusy ako bolo cestovanie vlakom zdarma boli stabilizujúcim faktorom. Každoročné zvyšovanie vianočného príspevku a vyšší rast dôchodkov ako bol rast životných nákladov – to boli predpoklady k tomu, že dôchodcovia žili lepšie ako žijú dnes.

Po roku 2020 postihli Slovensko krízy spojené s pandémiou, s nákladmi vojny na Ukrajine, s energetickou krízou a vysokou infláciou. V tomto článku niet priestoru na rozoberanie príčin vzniku kríz, ale skrátene môžeme povedať, že Slovensko vyšlo z týchto kríz veľmi zle a na tom má svoj podiel neschopná vláda a rozhádaný parlament s prispením p. Prezidentky. V životnej úrovni sa Slovensko prepadlo na chvost štátov EÚ. Tretina dôchodcov žije v pásme chudoby. Polovica rodín nie je schopná ufinancovať mimoriadny výdavok 400 €. Slovensko má suverénne prvé miesto vo výške inflácie a v cenách potravín. Dokonca cena benzínu je na Slovensku najvyššia v strednej Európe, už sme predstihli aj Rakúsko. To nie je náhoda!

Keby boli popri modrých stĺpcoch na grafoch aj povedzme zelené stĺpce vyjadrujúce dôchodcovskú infláciu – tak tie by boli ešte vyššie ako tie modré. Čiže kúpyschopnosť dôchodcov a nielen dôchodcov sa kontinuálne znižuje! Je to zavinené tým, že valorizácia dôchodkov bola priznávaná s ročným oneskorením. Preto sa patrí poďakovať iniciatíve poslanca NR SR za Hlas SD Erikovi Tomášovi za jeho podiel pri vypracovaní návrhu novely zákona o sociálnom poistení, jeho predrokovaní s Ministrom PSVaR p. Krajňákom a získavaní podpory v parlamente. Vďaka tomuto zákonu, ktorý bol podporený vysokou väčšinu už nebude valorizácia dôchodkov meškať o rok, ale ak inflácia prekročí v sledovanom období 5 %, nastúpi jej kompenzácia.

K zodpovednosti za trojročné diletantské riadenie štátu sa nikto nehlási. Predstavitelia skrachovanej vládnej koalície s drzosťou sebe vlastnou, kalia vodu v predvolebnej kampani. Preto musia zodpovednosť vyvodiť občania – voliči a to tým, že tým ktorí rozvrátili štát a priviedli ho na okraj finančného kolapsu, klamárom, ktorí nemajú ani štipku sebareflexie, nedajú žiadne hlasy!

Voliť či nevoliť? Koho voliť a koho nie!

26.09.2023

Kvantita ide na úkor kvality Oneskorené predčasné voľby sú za dverami, nastal čas pozrieť sa bližšie na kandidujúce subjekty a tak analyzovať kvalitné ponuky aj ponuky nekvalitné, až smiešne. Na Slovensku je v registri politických strán a politických hnutí cez 160 subjektov, z toho je tretina v likvidácii. Do parlamentných volieb 2023 sa zaregistrovalo 25 politických [...]

Oddeľujme pravdu od lží a demagógie

12.09.2023

V predvolebnom období je voličom tlačené do hláv veľa lží. Už je taká doba, že praxou overené pravdy sú často prekričané účelovými klamstvami a potom nečudo, že časť občanov – potencionálnych voličov stráca orientáciu a ako sa hovorí sadnú na lep tárajom a gágajom. Kto všetko sa zúčastňuje predvolebného diskurzu? Nielen politici vrátane kandidátov, ale [...]

Trojkoalícia zložená z 2. politických strán, 2. politických hnutí a 4. platforiem

24.07.2023

Každému príčetnému občanovi – potenciálnemu voličovi musí byť titulok podozrivý, žiaľ skutočnosť je ešte podozrivejšia. Je doslova alarmujúce, ako pristúpili MV SR (registračný orgán) aj Ústredná komisia pre voľby k ľudovej tvorivosti Igora Matoviča a jeho prehrešky proti zákonu 85/2005 Z. z. Čo prehliadlo Ministerstvo vnútra SR? Zmena názvu politického [...]

Miroslav Výboh

Najvyšší súd zrušil rozhodnutie o neprijatí obžaloby na podnikateľa Výboha

04.10.2023 15:47

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal ešte v novembri 2021 na podnikateľa obžalobu pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku.

ČR, SR, NATO

Česko sa pripravuje na obrannú vojnu. Chystá plán aj voči nepriateľovi s jadrovými zbraňami

04.10.2023 15:40

V dôsledku rastúcej agresivity Ruska je hlavnou úlohou českej obrannej politiky všestranná príprava na dlhotrvajúcu obrannú vojnu, zaznieva z Česka.

polícia mestská bratislava

Polícia našla v opustenej chátrajúcej budove v Bratislave prespávať dve deti

04.10.2023 15:37

V súčasnosti sa nachádzajú u opatrovníčky.

utečenecký tábor vo Veľkom Krtíši

Záchytný bod vo Veľkom Krtíši končí, mimoriadna situácia v okrese však trvá

04.10.2023 15:36

Na registráciu cudzincov bude ďalej slúžiť zariadenie migračného úradu v Opatovskej Novej Vsi.