Založ si blog

Trojkoalícia zložená z 2. politických strán, 2. politických hnutí a 4. platforiem

Každému príčetnému občanovi – potenciálnemu voličovi musí byť titulok podozrivý, žiaľ skutočnosť je ešte podozrivejšia. Je doslova alarmujúce, ako pristúpili MV SR (registračný orgán) aj Ústredná komisia pre voľby k ľudovej tvorivosti Igora Matoviča a jeho prehrešky proti zákonu 85/2005 Z. z.

Čo prehliadlo Ministerstvo vnútra SR?

Zmena názvu politického subjektu registrovaného v registri MV SR je možná iba zmenou Stanov Politického hnutia alebo Politickej strany. Zmena názvu politického subjektu je neprípustná po vyhlásení volieb do NR SR. Tu sa žiada odpoveď na otázky:

 • Má politické hnutie OľaNO vôbec stanovy? Ak ich má, prečo nie sú verejne dostupné?
 • V akých termínoch boli na MV SR predložené opakované zmeny názvu OľaNO a Priatelia?
 • K pristúpeniu strany „Za ľudí“ do koalície prišlo evidentne až po vyhlásení volieb, bola táto posledná zmena zaregistrovaná na MV SR alebo v rozpore so zákonom vložená priamo na kandidátnu listinu?

Podľa zákona 85/2005 Z. z. do volieb môžu byť zapísané iba politické strany a politické hnutia registrované v registri politických strán a politických hnutí na MV SR. Tu je potrebné odpovedať na otázku:

 • Prečo v úplnom názve politického hnutia „OľaNO a Priatelia“ sú uvedené aj 4 neregistrované subjekty „Nezávislí kandidáti (NEKA), Slobodní a zodpovední, Pačivale Roma a Magyar Szívek“?

Čo prehliadla Ústredná komisia pre voľby?

Komisia nenašla rozpor medzi medializovaným pomenovaním trojkoalícia a prítomnosťou štyroch riadne registrovaných politických subjektov (OľaNO, NOVA, KÚ a Za ľudí) v názve koalície – teda mala zjednať nápravu a jedinú koalíciu vo voľbách preklasifikovať na štvorkoalíciu, ale neurobila to! Dôvodom môže byť fakt, že štvorkoalícia vyžaduje pre vstup do NR SR výsledok 10%+ a trojkoalícia len 7%+. Je to hanba padajúca na hlavu renomovaného ústavného právnika vo funkcii predsedu Štátnej komisie pre voľby a financovanie politických strán a hnutí, Ladislava Orosza a jeho kolegov!

Kto by mal konať vo veci a vyžadovať zjednanie nápravy?

Mali by sa ozvať predovšetkým:

 • Ostatné politické subjekty, ktoré dodržali zákonné podmienky do bodky.
 • Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo spravodlivosti SR.
 • Predseda NR SR a Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR.
 • Mimovládne organizácie, napríklad: VIA IURIS, AMNESTY INTERNATIONAL a iné.

Čo možno očakávať po vstupe „OľaNO a Priatelia“ do NR SR?

Super-zlepenec nemôže garantovať nič pozitívne, žiadnu stabilitu, žiadnu systematickú prácu, ale postupný rozpad na frakcie a platformy – to áno. Takéto hybridy a paródie na politické strany, nemajú čo v demokratických voľbách hľadať! Pre fungovanie parlamentnej zastupiteľskej demokracie predstavujú časovanú bombu. Počínanie Igora Matoviča pri kreovaní a registrácii koalície je volebný podvod ako vyšitý. Darmo dnes v médiách počúvame a čítame, že OľaNO vytvorilo koalíciu s KÚ a Za ľudí, je to klamstvo, lebo politické hnutie NOVA má na rozdiel od OľaNO všetko v poriadku, dokonca aj stanovy na webe a jeho traja nominanti budú mať na volebnom lístku napísané, že ich nominuje NOVA!

Bojovník proti korupcii alebo veľmajster korupcie?

Igor Matovič a jeho najvernejší si v listine kandidátov do stĺpca „zamestnanie“ uviedli: „bojovník proti korupcii“. Ústredná komisia pre voľby a financovanie politických strán a hnutí viedla k danému úletu diskusiu, no napokon sa uzhodla, že do budúcnosti by sa malo „zamestnanie“ v zákone presnejšie definovať!!! Spomeňme si na to, ako bojuje s korupciou Igor Matovič v tomto volebnom období:

 • Obstarávanie testov a iných zdravotníckych potrieb osobitne vakcín proti COVIDU nebolo korupciou?
 • Atómová zbraň proti COVIDU (celoplošné testovanie), ktorého výsledky predali do UK bolo čo?
 • Očkovacia lotéria s nákladom 27 miliónov € a vyplatenými odmenami menej ako 10 miliónov €, pričom losovanie víťazov prémií po 10. 000 € v priamom TV prenose bolo zmanipulované! Tri milióny € boli rozdelené vopred vybraným zaočkovaným. V TV sa konala iba trápna skorumpovaná show.
 • Tri krát predložil Igor Matovič do NR SR novelu zákona, podľa ktorej mal každý volič dostať 500 € a získať tým hlasy nevoličov, neprešlo mu to! Tak ľahko sa on nevzdá, z Talianska doviezli 60 kusov 500 stoviek, ale FIAT. Tie najmladšie majú 60 rokov, môžu prejsť procesmi originality, STK a EK??? Tak či tak, Igor dobrák to od kosti už vymyslí ako na vec: autíčka rozdá svojim priaznivcom v tombole a obdarovaní ich môžu leštiť ako sa na veteránov patrí.

V poslednej minúte nám vykypelo z hrnca, prečo?

05.07.2024

S výsledkami našich športovcov v tomto roku môžu byť spokojní iba tí najzanietenejší fanúšikovia. Spokojné sú stávkové kancelárie a nepochybne aj komerčné televízie, ktoré nám sprostredkovali športové prenosy a nepochybne urobili dobrý biznis. Sklamali hokejisti, kedy mnohí odborníci tvrdili, že tohtoročný výber kanadského trénera je oveľa silnejší ako boli [...]

Básnici idú do neba, ale len niektorí

20.06.2024

Básnici a spisovatelia patria do elity každej kultúrnej spoločnosti. Dostáva sa im uznania aj stovky rokov po smrti – tým najlepším. Samozrejmým predpokladom básnikov je excelentná inteligencia a boží dar nevšedného talentu k tvorbe textov, ktoré prežijú veky. Ako Slovensko prišlo o „básnika“ V polovici mája 2024 sa Slovenskom rozšírila správa o šokujúcom [...]

Paradoxy v našej politike sú časté

02.05.2024

Paradox vo všeobecnosti znamená protirečivé až nezmyselné tvrdenie alebo výpoveď. Paradoxných tvrdení a výpovedí sa vyskytuje v našej politike neúrekom a spôsobujú to, že tieto praktiky prenikajú do povedomia občanov v takej miere, že niektoré priam zľudovejú. Nasleduje zopár príkladov. Správa sa ako neriadená strela – takto onálepkovaný politik alebo iná [...]

Policajný potápač

Na rieke Laborec sa topil mladík, našli ho horskí záchranári bez známok života

14.07.2024 22:17

Mladík zo Slovenska bol nezvestný od soboty.

Joe Biden

Trump plány po atentáte nemení. Biden vyzval Američanov na jednotu, vystúpi s prejavom

14.07.2024 22:10

Identifikovali obeť streľby na Trumpovom mítingu.

Election 2024 Trump

Koľko zarábajú v USA ochrankári, ktorí strážia aj Trumpa, a čo musia zvládnuť? Ich predchodcovia odhaľovali falošné doláre

14.07.2024 18:00

Adept na ochrankára v najvýkonnejšom veku musí zvládnuť 55 kľukov za minútu, aby dostal najlepšiu známku. Čo sa týka žien, kľukov má byť 40.

PREZIDENT: Prevzatie Prezidentského paláca

Rozdelenie nám škodí. Zmierime sa s tým, že iný názor nie je existenčná hrozba?

14.07.2024 18:00

Diskutovali by sme s každým, a nemyslíme si, že „iné” názory sú nebezpečné, aj keď občas môžu byť hlúpe. Je naša ochota skutočná? Sme naozaj takí tolerantní? Zapojte sa do diskusie!