Založ si blog

Trojkoalícia zložená z 2. politických strán, 2. politických hnutí a 4. platforiem

Každému príčetnému občanovi – potenciálnemu voličovi musí byť titulok podozrivý, žiaľ skutočnosť je ešte podozrivejšia. Je doslova alarmujúce, ako pristúpili MV SR (registračný orgán) aj Ústredná komisia pre voľby k ľudovej tvorivosti Igora Matoviča a jeho prehrešky proti zákonu 85/2005 Z. z.

Čo prehliadlo Ministerstvo vnútra SR?

Zmena názvu politického subjektu registrovaného v registri MV SR je možná iba zmenou Stanov Politického hnutia alebo Politickej strany. Zmena názvu politického subjektu je neprípustná po vyhlásení volieb do NR SR. Tu sa žiada odpoveď na otázky:

 • Má politické hnutie OľaNO vôbec stanovy? Ak ich má, prečo nie sú verejne dostupné?
 • V akých termínoch boli na MV SR predložené opakované zmeny názvu OľaNO a Priatelia?
 • K pristúpeniu strany „Za ľudí“ do koalície prišlo evidentne až po vyhlásení volieb, bola táto posledná zmena zaregistrovaná na MV SR alebo v rozpore so zákonom vložená priamo na kandidátnu listinu?

Podľa zákona 85/2005 Z. z. do volieb môžu byť zapísané iba politické strany a politické hnutia registrované v registri politických strán a politických hnutí na MV SR. Tu je potrebné odpovedať na otázku:

 • Prečo v úplnom názve politického hnutia „OľaNO a Priatelia“ sú uvedené aj 4 neregistrované subjekty „Nezávislí kandidáti (NEKA), Slobodní a zodpovední, Pačivale Roma a Magyar Szívek“?

Čo prehliadla Ústredná komisia pre voľby?

Komisia nenašla rozpor medzi medializovaným pomenovaním trojkoalícia a prítomnosťou štyroch riadne registrovaných politických subjektov (OľaNO, NOVA, KÚ a Za ľudí) v názve koalície – teda mala zjednať nápravu a jedinú koalíciu vo voľbách preklasifikovať na štvorkoalíciu, ale neurobila to! Dôvodom môže byť fakt, že štvorkoalícia vyžaduje pre vstup do NR SR výsledok 10%+ a trojkoalícia len 7%+. Je to hanba padajúca na hlavu renomovaného ústavného právnika vo funkcii predsedu Štátnej komisie pre voľby a financovanie politických strán a hnutí, Ladislava Orosza a jeho kolegov!

Kto by mal konať vo veci a vyžadovať zjednanie nápravy?

Mali by sa ozvať predovšetkým:

 • Ostatné politické subjekty, ktoré dodržali zákonné podmienky do bodky.
 • Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo spravodlivosti SR.
 • Predseda NR SR a Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR.
 • Mimovládne organizácie, napríklad: VIA IURIS, AMNESTY INTERNATIONAL a iné.

Čo možno očakávať po vstupe „OľaNO a Priatelia“ do NR SR?

Super-zlepenec nemôže garantovať nič pozitívne, žiadnu stabilitu, žiadnu systematickú prácu, ale postupný rozpad na frakcie a platformy – to áno. Takéto hybridy a paródie na politické strany, nemajú čo v demokratických voľbách hľadať! Pre fungovanie parlamentnej zastupiteľskej demokracie predstavujú časovanú bombu. Počínanie Igora Matoviča pri kreovaní a registrácii koalície je volebný podvod ako vyšitý. Darmo dnes v médiách počúvame a čítame, že OľaNO vytvorilo koalíciu s KÚ a Za ľudí, je to klamstvo, lebo politické hnutie NOVA má na rozdiel od OľaNO všetko v poriadku, dokonca aj stanovy na webe a jeho traja nominanti budú mať na volebnom lístku napísané, že ich nominuje NOVA!

Bojovník proti korupcii alebo veľmajster korupcie?

Igor Matovič a jeho najvernejší si v listine kandidátov do stĺpca „zamestnanie“ uviedli: „bojovník proti korupcii“. Ústredná komisia pre voľby a financovanie politických strán a hnutí viedla k danému úletu diskusiu, no napokon sa uzhodla, že do budúcnosti by sa malo „zamestnanie“ v zákone presnejšie definovať!!! Spomeňme si na to, ako bojuje s korupciou Igor Matovič v tomto volebnom období:

 • Obstarávanie testov a iných zdravotníckych potrieb osobitne vakcín proti COVIDU nebolo korupciou?
 • Atómová zbraň proti COVIDU (celoplošné testovanie), ktorého výsledky predali do UK bolo čo?
 • Očkovacia lotéria s nákladom 27 miliónov € a vyplatenými odmenami menej ako 10 miliónov €, pričom losovanie víťazov prémií po 10. 000 € v priamom TV prenose bolo zmanipulované! Tri milióny € boli rozdelené vopred vybraným zaočkovaným. V TV sa konala iba trápna skorumpovaná show.
 • Tri krát predložil Igor Matovič do NR SR novelu zákona, podľa ktorej mal každý volič dostať 500 € a získať tým hlasy nevoličov, neprešlo mu to! Tak ľahko sa on nevzdá, z Talianska doviezli 60 kusov 500 stoviek, ale FIAT. Tie najmladšie majú 60 rokov, môžu prejsť procesmi originality, STK a EK??? Tak či tak, Igor dobrák to od kosti už vymyslí ako na vec: autíčka rozdá svojim priaznivcom v tombole a obdarovaní ich môžu leštiť ako sa na veteránov patrí.

Voliť či nevoliť? Koho voliť a koho nie!

26.09.2023

Kvantita ide na úkor kvality Oneskorené predčasné voľby sú za dverami, nastal čas pozrieť sa bližšie na kandidujúce subjekty a tak analyzovať kvalitné ponuky aj ponuky nekvalitné, až smiešne. Na Slovensku je v registri politických strán a politických hnutí cez 160 subjektov, z toho je tretina v likvidácii. Do parlamentných volieb 2023 sa zaregistrovalo 25 politických [...]

Oddeľujme pravdu od lží a demagógie

12.09.2023

V predvolebnom období je voličom tlačené do hláv veľa lží. Už je taká doba, že praxou overené pravdy sú často prekričané účelovými klamstvami a potom nečudo, že časť občanov – potencionálnych voličov stráca orientáciu a ako sa hovorí sadnú na lep tárajom a gágajom. Kto všetko sa zúčastňuje predvolebného diskurzu? Nielen politici vrátane kandidátov, ale [...]

Grafy ako zákerná zbraň v predvolebnom zápase

09.08.2023

Grafické zobrazenie množstva parametrov je isteže zrozumiteľnejšie ako prezentovanie samotných číselných hodnôt. Využíva sa často pri prezentáciách a to na najrôznejšie účely. Argumentácia s pomocou grafického zobrazenia hodnôt prostredníctvom stĺpcových alebo kruhových grafov sa využíva aj v TV diskusiách politikov. Kritici tejto metódy si osvojili heslo: „Z [...]

útočná puška samopal m4a1 karabína zbraň vojak americký usa

Slovensko nakúpi americké útočné pušky. Nahradia samopal vzor 58

04.10.2023 14:05

Ambíciou je zabezpečiť pre OS SR 24 777 útočných pušiek kalibru 5,56 milimetra s príslušenstvom.

Fico, Musk, Trump

Fico, Musk či Trump. Teší sa už Putin, že sa podpora Západu pre Ukrajinu oslabí?

04.10.2023 14:00

Slovensko sa po voľbách v denníku Financial Times zaradilo k Spojeným štátom. V USA si noviny všímajú dianie v Kongrese a na Slovensku výhru Roberta Fica.

boris kollár

Kollár k akcii NAKA: Smiešny policajný cirkus. Na piatich autách po pár faktúr, ktoré už dávno majú

04.10.2023 13:53

Podľa šéfa Sme rodina ide iba o pokus prekryť nezvládnutú situáciu s migrantmi na hraniciach.

Vladimir Putin, Rusko, Moskva, Kremeľ

NATO je slabé, zaútočíme, veril si Putin. Teraz jeho velitelia na juhu volia medzi ústupom a veľkými stratami

04.10.2023 13:35

Ruskí velitelia sú v dileme. Bojaschopnosť ich jednotiek na juhu Ukrajiny sa zhoršila. Stráca sa schopnosť podnikať protiútoky, tvrdí ISW.