Založ si blog

Oddeľujme pravdu od lží a demagógie

V predvolebnom období je voličom tlačené do hláv veľa lží.

Už je taká doba, že praxou overené pravdy sú často prekričané účelovými klamstvami a potom nečudo, že časť občanov – potencionálnych voličov stráca orientáciu a ako sa hovorí sadnú na lep tárajom a gágajom. Kto všetko sa zúčastňuje predvolebného diskurzu? Nielen politici vrátane kandidátov, ale aj masové médiá, tretí sektor, nezávislí politológovia, ekonómovia, analytici a v neposlednom autori statusov a diskutéri na sociálnych sieťach.

Prečo je naša politická scéna neštandardná?

Hlavne pre porušovanie zákona o politických stranách a politických hnutiach a benevolenciu registračného orgánu (MV SR). Toho výsledkom je existencia viac ako 140 politických strán a hnutí, keď v stave likvidácie je ich najmenej tretina. Likvidácia niektorých strán sa ťahá desaťročia – načo je to dobré? Nikto nevie! Nečudo, že v parlamentných voľbách sa do zápasu o moc zúčastňuje viac ako 25 subjektov. V roku 2020 ich bolo 28 a v tomto roku ich je 25, pritom dostať sa do parlamentu má šancu 6 – 8 subjektov. Vysoký počet zúčastnených spôsobuje to, že aj víťazné strany získajú len 20 – 25% hlasov voličov. Aj v posledných voľbách bola vládna koalícia zostavená zo subjektov so ziskom 25, 8, 6 a 5% hlasov voličov. To je celé zle a nemá to v pokročilých demokraciách alternatívu. V skutočne vyspelých demokraciách sa do volebného zápasu zapája  sotva 5 politických subjektov, v USA súperia medzi sebou len dve silné strany a je nemysliteľné, aby sa vo voľbách zrodilo také prekvapenie, akým bolo víťazstvo OľaNO u nás.

Možno z neutešenej situácie nájsť východisko? Isteže áno, no musí sa chcieť. Pomohlo by zrušenie štátneho príspevku na politickú činnosť stranám mimo parlamentu a platí to aj o vrátení volebného poplatku 17.000 €. Pre vstup do parlamentu by malo byť zvýšené kvórum z 5 na 7% hlasov voličov a pre koalície 9 a 12% hlasov voličov. No úplne najlepším riešením bude zmena volebného systému na pomerný, keď by sa polovica poslancov volila vo volebných okrskoch (v zásade okresoch). Príležitosť to zaviesť mal Smer SD v rokoch samovlády, ale prepásol ju! Napodiv rozpadnutá vládna koalícia neštandardných strán a hnutí pochopila, že to by bol koniec ich podnikania v politike a jeden volebný obvod dostali do Ústavy SR. Zmeniť volebný systém bude tak oveľa ťažšie a odpoveď na túto otázku dá volebný výsledok.

Demagógiu a klamstvá treba vyvracať a uvádzať tvrdenia na pravú mieru.

Politici, ktorí nesú zodpovednosť za otrasné výsledky vládnutia v rokoch 2020 – 2023 neodišli do politického dôchodku, ale umyli si ruky ako Pilát a kandidujú v pôvodných alebo inovovaných subjektoch znovu! Ich argumentácia síce nemá elementárnu logiku, ale pri pochopení novinárov a moderátorov tárajú a trepú až sa hory zelenajú. Vraj sa borili s tromi či štyrmi krízami (pandémia, energie, vojna na Ukrajine, inflácia), napriek tomu pomáhali udržať zamestnanosť čo stálo 3,5 mld. €, pomáhali podnikateľom, pomáhajú utečencom z Ukrajiny aj vojensky aj humanitárne podporujú statočnú vojnu Ukrajincov. Pomáhajú rodinám s deťmi a seniorom, s cenami energií, kde objem pomoci vysoko prevyšuje pomoc poskytovanú za Ficových vlád. Zaočkovaných v lotérii vraj vyplatili 24 miliónov €, celkovo pomoc rodinám a seniorom stála vyše 8 mld.€.

V skutočnosti ide o zavádzanie a otvorené klamstvá.

V zápase s pandémiou vláda načisto zlyhala, celkom zomrelo na Covid vyše 21 tisíc ľudí (viac ako v II. sv. vojne). Prostriedky vyplatené na udržanie zamestnanosti a pomoc podnikateľom s nájomným, sú vo svojej podstate inflačné peniaze, za ktoré nebola vytvorená v ekonomike hodnota! V snahe zapáčiť sa Bruselu a USA nastúpili cestu odstrihnutia sa od Ruska ako dodávateľa lacných energií. Dovolili Slovenským elektrárňam, (ktoré už vlastne nie sú slovenské) predať elektrinu vyrobenú na Slovensku na dva roky dopredu. Preto museli čarovať s tým ako z drahej elektriny nakúpenej cez burzu (až 400 € za MWh) urobiť cenu znesiteľnú pre domácnosti, verejný a podnikateľský sektor. Zastropované ceny pre domácnosti boli 63 € za MWh, ale pre ostatných 199 € za MWh. Takéto ceny elektriny najskôr zlikvidovali také fabriky ako SLOVALCO v Žiari a FEZ na Orave, ohrozili výrobu a podnikanie všade, v následku vyvolali inflačnú špirálu. Pomoc rodinám s deťmi a seniorom prezentovaná graficky zavádza, lebo chýba porovnanie s aktuálnym stavom inflácie. V realite pomoc výrazne zaostávala v čase aj v celkovom objeme voči rastu životných nákladov. Napriek tomu, že sme sebestační vo výrobe elektriny majú verejný sektor a podnikatelia elektrinu násobne drahšiu ako by mohli mať, keby! V slávnej Očkovacej lotérii bolo vyplatených nie 24 ale iba 10,2 milióna €. Na čo bol použitý či zneužitý zbytok nákladov do 26 miliónov € vedia páni HEGER (MF) a Matovič (Premiér). Podozrivo bolo vykonávané v priamom TV prenose losovanie denných prémií po 10.000 € (evidentne boli výhercovia vybraní z databázy vopred a losovanie z osudia bola iba hraná fraška). Aj zoznam 20. výhercov denných prémií po 1.000 € bol iba zobrazený na dvoch stranách a basta! Kontrolné orgány z MF SR ani notára nikdy nepredstavili. Bola lotéria zneužitá na korupciu? Neschválený zákon o odmenách 500 € pre voličov sa stal podmienkou pre účasť OĹaNO a Priatelia vo vládnej koalícii a čo je príznačné, figuruje ako jeden z 10 sľubov, ktoré majú osloviť voličov, najmä nevoličov, lebo tým je naozaj jedno koho volebný lístok vhodia do urny, hlavne, že dostanú po 500 €! Takúto volebnú korupciu ešte nikto nevymyslel. Bojovník proti korupcii (povolanie Matoviča na volebnom lístku) sa stal veľkňazom korupcie na Slovensku!

Voliť či nevoliť? Koho voliť a koho nie!

26.09.2023

Kvantita ide na úkor kvality Oneskorené predčasné voľby sú za dverami, nastal čas pozrieť sa bližšie na kandidujúce subjekty a tak analyzovať kvalitné ponuky aj ponuky nekvalitné, až smiešne. Na Slovensku je v registri politických strán a politických hnutí cez 160 subjektov, z toho je tretina v likvidácii. Do parlamentných volieb 2023 sa zaregistrovalo 25 politických [...]

Grafy ako zákerná zbraň v predvolebnom zápase

09.08.2023

Grafické zobrazenie množstva parametrov je isteže zrozumiteľnejšie ako prezentovanie samotných číselných hodnôt. Využíva sa často pri prezentáciách a to na najrôznejšie účely. Argumentácia s pomocou grafického zobrazenia hodnôt prostredníctvom stĺpcových alebo kruhových grafov sa využíva aj v TV diskusiách politikov. Kritici tejto metódy si osvojili heslo: „Z [...]

Trojkoalícia zložená z 2. politických strán, 2. politických hnutí a 4. platforiem

24.07.2023

Každému príčetnému občanovi – potenciálnemu voličovi musí byť titulok podozrivý, žiaľ skutočnosť je ešte podozrivejšia. Je doslova alarmujúce, ako pristúpili MV SR (registračný orgán) aj Ústredná komisia pre voľby k ľudovej tvorivosti Igora Matoviča a jeho prehrešky proti zákonu 85/2005 Z. z. Čo prehliadlo Ministerstvo vnútra SR? Zmena názvu politického [...]

Detská fakultná nemocnica Košice

Situácia v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach je alarmujúca, dôvodom je žltačka

04.10.2023 14:54

Nemocnica nemá kam umiestniť pacientov s inými diagnózami.

útočná puška samopal m4a1 karabína zbraň vojak americký usa

Slovensko nakúpi americké útočné pušky. Nahradia samopal vzor 58

04.10.2023 14:05

Ambíciou je zabezpečiť pre OS SR 24 777 útočných pušiek kalibru 5,56 milimetra s príslušenstvom.

Fico, Musk, Trump

Fico, Musk či Trump. Teší sa už Putin, že sa podpora Západu pre Ukrajinu oslabí?

04.10.2023 14:00

Slovensko sa po voľbách v denníku Financial Times zaradilo k Spojeným štátom. V USA si noviny všímajú dianie v Kongrese a na Slovensku výhru Roberta Fica.

boris kollár

Kollár k akcii NAKA: Smiešny policajný cirkus. Na piatich autách po pár faktúr, ktoré už dávno majú

04.10.2023 13:53

Podľa šéfa Sme rodina ide iba o pokus prekryť nezvládnutú situáciu s migrantmi na hraniciach.