Založ si blog

Kvalifikačné predpoklady kandidátov sú prvoradé

Výkon akejkoľvek náročnejšej práce je nemysliteľný bez teoretickej a praktickej prípravy adepta na výkon daného povolania. Čím je pracovná pozícia náročnejšia a zodpovednejšia, tým sú aj kvalifikačné predpoklady prísnejšie. Na riadiace pozície vo firmách a samozrejme aj v štátnej správe sú organizované konkurzy, súbehy, výberové konania, veľkí i menší zamestnávatelia využívajú služby špecializovaných agentúr, ktoré pre lustrujú záujemcov a vyberú z nich tých najschopnejších.

V politike je zodpovednosť na výbere kandidátov na poslancov NR SR na kandidujúcich subjektoch. Všetky politické subjekty sa hrdia tým, akú kvalitnú majú kandidátsku listinu, akú stabilitu ponúkajú a garantujú. Je však na voličoch komu odovzdajú do rúk kľúče od výkonu moci legislatívnej a výkonnej. Keby voličom do výberu nehovorili masmédiá a rôzne angažované tretie subjekty, bolo by rozhodovanie voličov jednoduchšie.

Bez VŠ vzdelania je kandidatúra na poslanca opovážlivosť a postaviť takého nedouka na ministerský alebo obdobný riadiaci post si dovolí len málokto. Výnimky však existujú, stredoškolákov nájdeme dokonca aj v Európskom parlamente! Overiť si vzdelanie kandidátov je jednoduché, lebo ich akademické tituly sú uvedené na volebnom lístku a tiež ich povolania. Tu však platí, že nie je titul ako titul a nie je univerzita ako univerzita. Podrobnejšie informácie o vzdelaní a praxi kandidátov nájdeme na webových sídlach politických subjektov alebo v nimi vydaných tlačovinách.

Praktické skúsenosti a konkrétne dosiahnuté výsledky sú dávané na roveň, ba pre výkon riadiacich funkcií dostávajú v rozhodovaní o kandidátovi vyššiu váhu, ako teoretická príprava, lebo platí, že vzdelávať sa a zvyšovať si tak kvalifikáciu v odbore je potrebné celý život.

Pre výkon funkcie pri riadení štátu sú nevyhnutné aj komunikačné schopnosti, jazyková vybavenosť, čiže dokonalé ovládanie najmenej jedného svetového jazyka.

Z veľkého množstva odvysielaných diskusií si možno urobiť celkom objektívne zhodnotenie predpokladov popredných kandidátov politických strán. Čo konkrétne bolo možné počuť a vidieť?

1, Rôznorodú odbornú prípravu, nejaké vzdelanie majú takmer všetci kandidáti.

2, Väčšina kandidátov však nemá žiadnu praktickú skúsenosť s riadením orgánov štátu alebo samosprávy.

3, Veľká skupina kandidátov nevie zaujať rečovým prejavom, niektorí majú dokonca rečové defekty.

4, Neverbálna komunikácia ktorá demaskuje skutočné parametre kandidáta viacerých diskvalifikuje.

5, Z krátkeho testu znalosti anglického jazyka lídrov je pozoruhodné zistenie, že s kuchynskou slovnou zásobou a výslovnosťou na úrovni začiatočníka, by viacerí naši lídri utrpeli poriadnu hanbu.

6, Závažným zistením je aj poznatok, že viacerí lídri neváhajú klamať v priamom prenose, osočovať a uvádzať nepravdivé údaje, len aby zaujali poslucháčov, sľubovať nesplniteľné.

7, Zazneli aj otvorené vyhrážky ktorých aktéri tak deklarovali túžbu nahrádzať OČTK, čo je neprípustné.

Záver:

Voliť akokoľvek odhodlaných amatérov a diletantov na najvyššie pozície v štáte je hazard s vývojom a smerovaním Slovenska, ktorý ohrozí to čo bolo za historicky krátky čas dosiahnuté. Preto je potrebné pri výbere dva krát merať a až potom strihať. Pozor na to, aby sme s vaničkou nevyliali aj dieťa!

Bič bude plieskať pri sčítavaní hlasov

02.04.2024

Návrat k volebnej kampani prezidentských volieb Napriek tomu, že trvanie a financovanie volebnej kampane je vymedzené zákonom, na Slovensku je zaužívaná taká prax, že nie všetko sa striktne dodržuje a vybočenia sú spravidla tolerované s odôvodnením, že v zásade neovplyvnili výsledok volieb. Takmer rok pred predpokladaným termínom prezidentských volieb, začala [...]

Kto by mal byť zvolený za prezidenta

20.03.2024

Nie je kandidát ako kandidát Do volieb vstúpilo až 11 kandidátov čo znamená, že voľby budú dvojkolové. Medzi kandidátmi možno identifikovať štyroch serióznych, potom skupinu hazardérov, ktorí sledujú aj iné ciele ako byť zvolený a nakoniec skupinu rojkov, ktorým stačí byť v novinách a v televíziách. Kým skupina rojkov nie je dôležitá, to skupina hazardérov si [...]

Prezidentskí kandidáti, bojovníci a tí druhí

19.02.2024

Prezidentské voľby v napätej spoločenskej atmosfére Občania SR si zvolia nového prezidenta v priamych voľbách vo dvoch kolách, lebo možnosť aby získal niektorý kandidát v prvom kole viac ako polovicu hlasov všetkých oprávnených voličov, je sci-fi. Vo voľbách by mali vybrať osobnosť, ktorá má predpoklady pre zastávanie najvyššej ústavnej funkcie v období 5. [...]

škola, školák, žiak, hodina, vyučovanie, trieda

KVÍZ: Predveďte sa, akí ste slovenčinári. Nie je to tak zlé alebo také zlé?

27.04.2024 10:22

Kvíz rýchle preverí vaše znalosti slovenčiny. Ktorá z dvoch možností je správna?

AfD / Alternatíva pre Nemecko /

Nemecký poslanec AfD Bystroň se ohradil proti článku Der Spiegelu o ‘ruských’ balíčkoch

27.04.2024 10:10

Poslanec Alternatívy pre Nemecko (AfD) Peter Bystroň sa ohradil proti článku magazínu Der Spiegel, že v kauze možných úplatkov od proruskej siete prijímal balíčky.

parlament

Na Slovensku chce vzniknúť ďalších päť politických strán

27.04.2024 09:58

Na Slovensku chce aktuálne vzniknúť päť nových politických strán. Oznámenia o zbere podpisov zverejnili na webstránke Ministerstva vnútra SR.

Colonial Coin Britain

Vzácne mince čakali na dražbu sto rokov. Prečo ich nezískali dedičia hneď po smrti boháča?

27.04.2024 09:00

Dánsky obchodník s maslom Lars Emil Bruun medzi numizmatikmi vyčnieval. Aké mince vlastnil a čo si želal, aby s nimi urobili po jeho smrti?