Založ si blog

Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá

Od leta rokuje koalícia strán PS – Spolu s KDH, dopracovali sa k paktu o neútočení. Následne líder OĽANO napadol KDH za to, že si zväzuje ruky pred voľbami, že kresťanský volič nebude môcť voliť ani to KDH, ktoré sa zapletá s liberálmi a ponúkol pre kresťanských voličov svoju platformu s názvom „Odvážne“. Orgány KDH rozhodli, že pôjdu do volieb samostatne. Ďalšia skupina odídencov z KDH, ktorá si hovorí Kresťanská únia (vedená bývalými europoslancami) našla zaľúbenie v politike OĽANO a budú kandidovať na spoločnej kandidátke.

Exprezident Kiska bol na ustanovujúcom sneme zvolený jednomyseľne za predsedu novej strany „Za ľudí“ a s plným nasadením sa pustil do zápasu o voličov. Priamo na sneme si hosť p. Beblavý (líder Spolu) dovolil navrhnúť, aby novovytvorená strana vstúpila do koalície s PS – Spolu, lebo vraj spoločne budú rovným súperom pre Smer SD. Nebol pochopený, ani podporený. Novozvolený predseda Kiska a jeho naverbovaní podpredsedovi sa zasekli a dali verejnosti na známosť, že pôjdu do volieb samostatne.

Zjavne pán exprezident sa cíti byť povolaným stáť sa na čele opozície proti Smeru SD a aj preto sa dožadoval toho, že k paktu o neútočení sa pridajú až vtedy, keď bude obsahovať formulku o vylúčení povolebnej spolupráce strán so Smerom SD, SNS a ĽS NS. Na druhý pokus sa im podarilo dať 5 lídrov dokopy a po 6 hodinovom zasadaní pakt o neútočení podpísať. Záujem o pristúpenie k paktu prejavuje SAS, naopak OĽANO a Sme rodina tento nápad nezdieľajú – zostávajú však v bojovej pohotovosti.

Charakteristika „demokratickej opozície“ a nových strán

KDH je etablovaná takmer 30 ročná strana, ktorá sa opakovane podieľala na moci, no v PV 2016 vypadla z parlamentu. Strana má cca 6.000 členov, organizačnú štruktúru, najlepšie výsledky máva na Orave, Kysuciach a na Spiši. Stranu sprevádza časté štiepenie, v roku 2006 vystúpila z koalície a vyvolala predčasné voľby. Volebné zisky strany nezodpovedajú teoretickým možnostiam. Je hanbou takej strany, že sa zahadzuje s politickými holobriadkami a relevantných partnerov vopred vylučuje. Odhad volebného výsledku 4 – 7%.

PS – Spolu je novotvar Progresívneho Slovenska, ktoré dodalo Slovensku prezidentku a strany Spolu zloženej z odídencov a vlkov samotárov. Strana Spolu nemala samostatne výtlak nad 5% a tak si logicky našla dostatočne silného spojenca. PS dokázalo, že peniaze nie sú problém, lebo sú. Koalícia však nemá kvalitného lídra, pôvodný predseda PS Štefunko odstúpil a jeho nástupca Michal Truban je skôr politická trúba ako politik a štátnik. Najskôr je to jediný politik potetovaný od malíčka na ľavej ruke až po ucho, jeho reč je nekultivovaná, používa slangové výrazy, zrýchľuje a zastavuje sa. V jednej diskusnej relácii ho protivník nazval roztlieskavačom pre Kisku, neohradil sa proti tomu! Odhad volebného výsledku 6 – 10 %.

Za ľudí je nová strana, ktorú začal jej duchovný otec pripravovať ešte popri výkonu mandátu prezidenta SR. Andrej Kiska si do prezidentského paláca pozýval spriaznené duše, aby formoval jadro svojej strany, čo mu bolo právom vyčítané. Zameranie strany je evidentné už pri pohľade na jej funkcionárov, osobitne podpredsedov Šeligu a Remišovú, neohrozených to kritikov Smeru SD. Oficiálne je to strana odborníkov a osobností z regiónov. Popravde medzi nimi nevidno žiadne kádre schopné nasmerovať štát k prosperite. Finančné suchoty strane nehrozia, dokazuje to masívna billboardová kampaň, ktorá začala skôr ako sa uskutočnil ustanovujúci snem strany. Zlé jazyky pripomínajú exprezidentovi jeho minulosť ako sú: daňové prešľapy, kšefty s pozemkami a podnikanie s prvkami úžery s ktorým pokračuje v ČR dodnes. Exprezident vstupom do politiky polarizuje spoločnosť, jedna skupina ho podporuje a všetko mu odpúšťa, druhá tvrdí, že ani úrad prezidenta nevykonával dobre a očakáva akt spravodlivosti za daňové podvody z rokov 2013-2014. Odhad volebného výsledku 5 – 9%.

SAS ide do volieb jednotná, ale oslabená o tretinu členov a polovicu funkcionárov. Predseda Sulík sa porátal s oponentami a mimoriadny snem mu dal za pravdu. Strana so 130 členmi napriek tomu kalí vodu a predseda s lesklými očami okupuje TV obrazovky, na YouTube sú ako platená reklama predstavovaní team-lídri, ibaže evidentné je, že SAS je kandidátom na vypadnutie z parlamentu. Odhad volebného výsledku 3 – 7%.

OĽANO a Sme rodina – sú nechcené zlo, ktoré bude použité iba v prípade nevyhnutnosti. OĽANO nikdy nemalo parametre politickej strany a je otázne ako splní podmienky novely zákona. Zatiaľ neprenikli správy o tom, že by sa konal nejaký snem, boli zvolené orgány, takže necháme sa prekvapiť. Sme rodina je strana, ktorá sa zaradila medzi exotické, tvrdou populistickou rétorikou zavádza voličov. Robiť politiku ad hoc a podporiť to čo je dobré pre ľudí je však chudobná politická výbava. Ku cti strane slúži, že si vybudovala orgány a štruktúry v regiónoch, čím na rozdiel od OĽANO nehreší na parlamentnú demokraciu. Odhad volebného výsledku OĽANO 4 – 7%, Sme rodina 5 – 8%.

Z ostatných „nových“ strán (Dobrá voľba, Vlasť, Slovenská liga, Máme toho dosť, Demokratická strana) do parlamentu môže prejsť Dobrá voľba, ktorá by mohla byť kádrovou rezervou pre budúcu koalíciu.

SNS vládna strana so svojráznym predsedom sa môže prezentovať pozitívami a dosiahnuť slušný volebný výsledok. Odhad volebného výsledku 7 – 10%.

Otázniky visia aj nad osudom 5 maďarských strán, ak sa nespoja do volebnej koalície, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, ani jedna z nich nedosiahne 5%.

Do konca novembra musia politické strany podať svoje prihlášky do PV a priložiť kandidačné listiny. Potom uvidíme, aký arzenál kto bude používať, lebo pravdou je, že vrany si veru jedna druhej nič nedarujú!

 

Extrémista Fico, daňoví podvodníci Kiska, Daňo a iné príbehy

10.12.2019

Čo týždeň dal V uplynulom týždni sa stali závažné udalosti s dopadom na celú spoločnosť. Tlačové orgány opozície zverejnili video z roku 2009, osoby a obsadenie: Dobroslav Trnka a Ján viac »

Poznáme volebných lídrov politických strán?

03.12.2019

Porekadlo „Ryba smrdí od hlavy“ platí aj v politike. Na lídrov politických subjektov sa sústreďuje najväčšia pozornosť, musia čeliť vysokému mediálnemu záujmu, ktorý často prerastá viac »

Keď si politici nedovidia na koniec nosa, svedčí to o ich odbornosti a zodpovednosti

25.11.2019

Zajtra (26.11.2019) začína dôležitá schôdza NR SR. Na programe má viac ako 100 bodov, medzi nimi zákon o štátnom rozpočte na roky 2020 a 2021, odložený zákon o stratifikácii nemocníc a viac »

pellegrini

Premiér vyzval Slovákov v Británii, aby sa čím skôr zaregistrovali

14.12.2019 14:15

Pellegrini predpokladá, že Británia veľmi rýchlo ratifikuje dohodu o vystúpení.

Logo policia

Polícia pátra po nezvestnej 16-ročnej Sandre Soskovej z Kežmarku

14.12.2019 13:57

Nezvestná je od štvrtka (12. 12.) popoludnia, keď odišla z Gymnázia na Ulici Dominika Tatarku v Poprade.

Nepál, Káthmandu

Výbuch trhaviny v relatívne pokojnom Nepále: Traja mŕtvi

14.12.2019 13:22

Traja ľudia - z nich jeden policajt - prišli v južnom Nepále o život pri výbuchu trhaviny umiestnenej pred obytným domom.

Ukrajina, plyn

Plynová kríza sa môže vrátiť. Ukrajina je pripravená, Slovensko tiež

14.12.2019 13:00

Zopakuje sa plynová kríza spred desiatich rokov? Zatiaľ nič nie je isté, ale situácia je vážna. Ukrajinská strana sa už dopredu pripravila na vyschnutie potrubia.

zeleznik52

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 25427x
Priemerná čítanosť článkov: 1956x

Autor blogu

Kategórie