Založ si blog

Preveríme všetky záverečné práce, odoberieme pochybné tituly a zrušíme VŠ

Spravodlivosť je len jedna, keď lustrujeme Borisa – tak aj ostatných 374 tisíc absolventov

Premiér Matovič, predseda klubu OĽaNO Šipoš a odhadom asi 40 poslancov predstavili svoju pozíciu po takmer 3 hodinovej debate s Borisom Kollárom, podvečer 29.6.2020. TB trvajúcu 40 minút otvoril pán Šipoš prečítaním stanoviska klubu ku kauze Borisovej pajcovanej diplomovky. V stanovisku sa píše o tom, že došlo k zlyhaniu školiteľa, oponenta, študenta a systému hodnotenia záverečných prác, klub poslancov za OĽaNO žiada ministra školstva a ministerku spravodlivosti, aby spoločne predložili zákon, ktorý umožní spätne preveriť všetky záverečné práce od dátumu na ktorom sa dohodnú, odobrať získané tituly absolventov s pochybnými prácami a vyvodiť aj dôsledky voči vysokým školám, až po odobratie akreditácie!

Premiér spôsobom sebe vlastným vysvetľoval novinárom, aký veľký je rozdiel medzi plagiátorstvom Andreja Danka a údajným plagiátorstvom Borisa Kollára. Pritom povedal „Ten hajzlík Danko vybral z univerzitnej knižnice hotovú prácu inej študentky a celú ju skopíroval aj s nadpisom“ čo je klamstvo. Premiér, ktorý neuznáva autority, nemá úctu pred zákonom, ani pre Ústavou SR je priamou hrozbou právneho štátu a tým aj istôt občanov. Neváhal postrašiť aj novinárov, že aj o nich to platí, aj ich práce budú preverené! Mal vraj dohodu s Borisom, že sa verejne ospravedlní a nebude používať titul Mgr. pokiaľ je v politike! Poukázal na to, že v súčasnosti si možno kúpiť hotovú záverečnú prácu, ale škola nemá prostriedky to dokázať. Preto je nevyhnutné urobiť poriadok v zákone o vysokých školách, aj v školách samotných. Pripustil, že systém kontroly záverečných prác môže vypľuť neprípustnú zhodu hoci 374 tisícom absolventov. Vysvetlenia  prekvapujúcej veselosti poslankyne Tabakovej sa ujal poslanec Pročko (viac vyzlečený ako oblečený), ktorý povedal, že boli zodpovedané všetky otázky, no došlo aj na nejaké vtipy a smiech. Premiér vyžaroval istotu, lebo nech povie akúkoľvek hlúposť, poslanci mu to posvätia a ani nemuknú – radosť vládnuť.

Matovič stále funguje ako hovorca niekoho iného, pričom svojho hovorcu nemá – veď ho nepotrebuje. Hovorí o veciach, ktorým nerozumie alebo sa cíti byť odborníkom podľa neoverených informácií, klebiet a šumov. Mal by vedieť, že záverečná práca je len jedna z viacerých podmienok pre splnenie podmienok VŠ štúdia. Mal by vedieť, že študent musí mať v poriadku výsledky zo všetkých predpísaných skúšok a zápočtov, že nie on sám, ale škola mu určí tému záverečnej práce, že školiteľ priebežne vyhodnocuje prístup študenta pri rozpracovaní témy práce, že vedúci práce a oponent ju preskúmajú a od roku 2009 kedy vznikol register záverečných prác overia aj výsledný test zhody práce s inými záverečnými prácami a literatúrou. Potom nasleduje obhajoba práce preš štátnou komisiou a štátna záverečná skúška pred komisiou s najmenej 3 menovanými členmi. Možno na základe vlastných skúseností si dovolil pán premiér určiť, že najmenej polovica záverečných prác je plagiát! Umenie dojať, respektíve poriadne nahnevať v každom svojom výstupe tisíce slušných ľudí sa mu raz vypomstí.

Návrh je protiústavný a technicky nevykonateľný

Spätné preverovanie záverečných prác a vyvodzovanie konzekvencií v podobe odobratia získaných v minulosti titulov absolventom a odobratia akreditácie až po zrušenie VŠ, je v rozpore s ústavou garantovaných práv a slobôd, najmä preto, že ide o retroaktivitu! Ministerka spravodlivosti pojala úlohu tak, že jej úlohou bude definovať právne aspekty navrhovanej zmeny. Inak povedané: zdôvodniť jej nezmyselnosť.

Dnes je v registri záverečných prác vložených viac ako 20 miliónov prác, keby sa mali posudzovať aj staršie záverečné práce, tie by sa museli najskôr zdigitalizovať (uchovávajú sa len v printovej podobe). Pokiaľ systém kontroluje len zhodu záverečných prác je veľmi deravý, lebo vo svete existujú milióny zväzkov analogických odborných textov a literatúry, ktoré v systéme nikdy nebudú kompletne zastúpené. Toxická zhoda textov v záverečných prácach nemôže byť porovnávaná so zdrojmi, ktoré boli dostupné neskôr ako práca vznikla! Z uvedeného je jednoznačné, že testovanie zhody je a bude len orientačná pomôcka pre skúšobné komisie, ale niky nemôže byť zdrojom dát oprávňujúcim k odoberaniu titulov či akreditácií.

Nechcem nikoho vydierať, ale ak budem tlačený odstúpiť, skončíme v koalícii

Takto nenápadne pohrozil Boris Kollár poslancom za SaS, aby si rozmysleli či budú tlačiť na jeho odstúpenie. S poslancami strany „Za ľudí“ sa už nemieni stretnúť, lebo tí majú požiadavku jednoznačnú: odstúpiť! Po hodinovej debate poslanci za SaS sa zhodli na stanovisku, že Kollár má odstúpiť z funkcie predsedu NR SR, je to na ňom ako sa zachová. V prípade ak opozícia vyvolá mimoriadnu schôdzu s cieľom odvolať Borisa Kollára, poslanci za SaS odvolanie nepodporia! Z koalície SaS vystupovať za takú patáliu nebude!

Otázka dňa znie: má Boris dostatočne hrubú kožu, aby vydržal odolávať všetkým atakom alebo to zabalí?

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

24.11.2020

Internetové ankety nie sú voľby, ale masívne prieskumy verejnej mienky Pred voľbami 2020 prišiel Igor Matovič s geniálnym nápadom, spustil internetovú anketu, na ktorej bolo možné „hlasovať“ o 11 opatreniach, ktoré po „schválení“ až 67 tisícami občanov boli zapracované do PVV novej vlády. Že niektoré opatrenia sú nevykonateľné nevadilo, podstata bola v tom, [...]

Nepresné vstupné údaje ani presné matematické operácie neopravia, taká je štatistika

16.11.2020

Štatistické údaje o šírení pandémie slúžia na rozhodovanie o opatreniach, ktoré majú obmedzovať a v najlepšom prípade dosiahnuť stav na začiatku jej výskytu na Slovensku. Prvý pacient zasiahnutý COVID 19 bol zistený 6 marca t. r. v Malackách. Ochorel otec rodiny po návšteve syna z Rakúska. Odvtedy sa na ÚVZ a na MZ SR zaznamenávajú údaje o počte testovaných [...]

Televízni „Chválenkári“ sú popri našich vládnych obyčajní chudáci

10.11.2020

Pre pamätníkov na pripomenutie aj pre mladších ako 50 na vysvetlenie Kedysi dávno po roku 1969 sa diváci ČST zabávali na 40 minútovom TV filme „Chválenkári“ vysielanom po epizódach, réžiu mal Martin Ťapák. Skupina popredných hercov rozprávala neuveriteľné príbehy: napríklad o tom, ako vojaci pochodovali cez rieku PIJAVA a nabodnutých talianov stierali dvomi prstami z [...]

heiko maas

Maas: Americkí vojaci sú v Nemecku vítaní, prispievajú k bezpečnosti Európy

04.12.2020 23:19

Nemecký minister zahraničných vecí v piatok privítal návrh rozpočtového zákona amerického ministerstva obrany.

krajčí mikas

Situácia na Slovensku sa zhoršuje, Krajčí semafor predstaví po doplnení

04.12.2020 19:12, aktualizované: 20:24

Poukázal na to, že ak by sa Slovensko riadilo novým semaforom, v piatich regiónoch by podľa návrhu mal byť tvrdý tzv. lockdown.

Rúško

Upozornenie na rúško vyprovokovalo muža k bitke

04.12.2020 18:20

Kým cestujúci čakal v Nitre na autobus, dovolil si upozorniť dvoch mladších mužov, aby si nasadili rúška. Jeden z nich naňho zaútočil. Kopancom mieril rovno na hlavu.

Poland EU Budget

Z Orbána ešte nie je visegrádska jednotka

04.12.2020 18:03

Medzi dvoma krajinami V4, ktoré na rozdiel od Slovenska a Česka blokujú prijatie rozpočtu a krízového koronavírusového fondu EÚ, sa objavil prvý nesúlad.