Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

Internetové ankety nie sú voľby, ale masívne prieskumy verejnej mienky

Pred voľbami 2020 prišiel Igor Matovič s geniálnym nápadom, spustil internetovú anketu, na ktorej bolo možné „hlasovať“ o 11 opatreniach, ktoré po „schválení“ až 67 tisícami občanov boli zapracované do PVV novej vlády. Že niektoré opatrenia sú nevykonateľné nevadilo, podstata bola v tom, že obyčajní ľudia mohli spolurozhodovať o politike budúcej vlády! Hlasovací formulár bol podrobný a vyžadoval od hlasujúceho zadať celý rad osobných údajov, čo odporovalo pravidlám EÚ známych pod skratkou GDPR. Taká „banalita“  nemohla víťazné ťaženie Igora Matoviča ohroziť. Hrubozrnný populizmus v ankete, výlety za „ukradnutými“ peniazmi do Cannes a na Cyprus + pestrá kandidátka obyčajných aj quasi celebrít, ozdobená osobnosťami z ďalších troch strán, to všetko vydalo na volebný výsledok, z ktorého sa nevedel tri dni spamätať ani sám Igor Matovič – budúci premiér vlády SR.

Každé zabezpečenie ankety proti manipulatívnemu viacnásobnému hlasovaniu zároveň sťažuje dostupnosť hlasovania. Najdokonalejšia personifikácia hlasujúceho predpokladá elektronický overený podpis, touto možnosťou disponuje maximálne 10-15% občanov, personifikácia cez identifikáciu e-mailovej adresy hlasujúceho je dostupná asi 70% občanom, no existujú aj občania s viacerými adresami, identifikácia hlasujúceho podľa IP adresy naopak, diskriminuje tých občanov, ktorí majú pripojenie do siete cez router, ktorý má jednu spoločnú IP adresu – potom môže hlasovať iba prvý z nich. Každý z uvedených spôsobov má teda nedostatky, ideálny neexistuje! Pre daný účel je najlepším kompromisom personifikácia podľa e-mailovej adresy. Počty tých snaživcov, ktorí využijú viacero e-mailových adries nie sú kritické, oveľa viac je takých, ktorí nemajú e-mail a ešte viac takých, ktorí ani netušia čo to vlastne je! Výsledky takto zabezpečenej ankety majú dostatočnú relevanciu a spochybňovať ich môžu iba nevedkovia! Spôsoby zabezpečenia nie je možné kombinovať, práve to by dávalo príležitosť na dvojité aj trojité hlasovanie.

Hlas SD spustil anketu pri príležitosti 31 výročia udalostí spájaných s 17 novembrom 1989

Piati predstavitelia nového lídra na politickej scéne – novovzniknutej strany Hlas SD na symbolickom mieste, Námestí SNP v Bratislave, 17 novembra o 10 hodine odštartovali internetovú anketu s dvomi otázkami, ktorými zisťujú postoje občanov k návrhu poslancov NR SR na prijatie ústavného zákona, ktorým sa skráti volebné obdobie parlamentu a vyhlásia predčasné parlamentné voľby v roku 2021, resp. ak tento návrh v parlamente neprejde, ochotu podpísať petíciu za vypísanie referenda a vypísaného referenda s rovnakou otázkou sa aj zúčastniť. Ako výraz rešpektu k zákonom, predstavitelia Hlasu SD neodporučili občanom účasť na avizovaných protestných akciách. Už na sklonku prvého dňa vykazovala anketa viac ako 100 tisíc hlasov, jej zabezpečenie bolo cez kontrolu IP adresy, opakovať hlasovanie bolo dovolené po 10 hodinách. Neprajníci okamžite označili anketu za podvodnú a naopak násobne viac bolo sťažností na fakt, že tisíckam občanov  systém hlasovať nedovolil s odôvodnením, že z danej IP adresy už bolo odhlasované. Prvou reakciou bolo skrátenie čakania na možnosť hlasovať z už použitej IP adresy, na druhý deň bolo zabezpečenie zmenené na personifikáciu cez e-mailovú adresu a odstránenie opakovaných hlasov z identických IP adries. Aktuálny stav hlasovania 24. 11. 2020 bol o 15:35 hodine 214 059 hlasov.

Anketa bude dostupná na www.referendum2021.sk do konca núdzového stavu, teda do 28 decembra 2020. Premiér Igor Matovič tvrdil, že ak sa v ankete nazbiera viac ako 1,5 milióna hlasov, potom sa zamyslí nad tým, čo robia zle. Že premiér vlády nevedel narýchlo povedať presnejšie koľko hlasov získala vládna koalícia,  možno prepáčiť, ale vyjadrenia viacerých poslancov parlamentu (Dostál, Baránik, Šeliga), že oni ani úspešné referendum nebudú akceptovať a volebné obdobie si neskrátia, sú úplne mimo misu! V takom prípade by riskovali, že ich nahnevaní občania z parlamentu poženú svinským krokom!

Letná búrka v TV Markíza zasiahne stovky tisíc divákov

01.07.2025

TV diváci, ktorí sledujú len živé vysielanie a inú možnosť nemajú, sú na poľutovanie – lebo či sa im to páči alebo nepáči musia tolerovať reklamu, ktorej obsah večer dosahuje až 50% vysielacieho času. Kým doteraz mohli (ak chceli) aj diváci okruhov TV Markíza u väčšiny TV operátorov používať TV Archív so všetkými funkciami – už to neplatí. TV archív [...]

Zelená je tráva, futbal to je hra . ..

23.06.2025

Športové úspechy obletia svet, neúspechy tiež Na Slovensku sa rodia športové talenty stále, ale úspešných športovcov je pomenej. O ústupe z pozícií vypovedá naša výprava športovcov na LOH v Paríži a zisk jedinej bronzovej medaily. Na MS v hokeji 2025 sme obsadili 11 priečku a na ME vo futbale do 21 rokov nepostúpili zo skupiny. Nepomohlo ani to, že sa zápasy ME [...]

Prečo Transakčná daň tak strašne kazí biznis

06.05.2025

So zavedenou (vraj hlúpou a nelogickou) transakčnou daňou má Slovensko iba 36 dňové skúsenosti, no hystéria za jej zrušenie alebo aspoň korektúru, narastá každým dňom. Pod korektúrou či opravou sa skrývajú snahy o oslobodenie malých podnikateľov s ročným obratom do 100 tisíc € a živnostníkov od jej platenia. Triezvejšie návrhy uvažujú s oslobodením ľudí [...]

Zvaleny strom na ceste v okrese Roznava

Búrka so silným vetrom pustošila juh a východ Slovenska. Strhávala strechy a lámala stromy, viaceré padli na autá

08.07.2025 19:50

Veľké škody spôsobila búrka v Gelnici, kde strhla strechu na jednej z bytoviek.

Donald Trump

Donald Trump pritvrdzuje: Putin len vo veľkom zabíja a servíruje somariny. Ocenil odvahu Ukrajincov

08.07.2025 19:30

V poslednom čase je ale Trump k Putinovi kritickejší.

Ruský Grad

VIDEO: Rozmetaný na prach: Maďarova jednotka ruskému raketometu nič nedarovala

08.07.2025 19:00

Ukrajinské ministerstvo obrany zverejnilo video, ktoré zachytáva ďalšie absolútne zničenie ruského viacnásobného raketometu Grad.

Macron, Starmer

Európa nikdy neopustí Ukrajinu, budeme bojovať do poslednej minúty, vyhlásil Macron

08.07.2025 18:55

Britským poslancom tiež povedal, že Británia a Francúzsko by mali spoločne pracovať, aby bránili medzinárodný poriadok.